Zvrat

by Erik Kriššák

 Černá Palice: Zvrat (Comics Centrum, 2018)
Jeff Lemire, Dean Ormston, David Rubín

Keď sa povie Jeff Lemire, aj priemerne zorientovanému komiksovému čitateľovi zabliká výstražná kontrolka – Pozor, niečo veľké sa chystá. Aktuálna najjagavejšia scenáristická zámorská hviezda boduje prakticky s každým svojim titulom a to ich píše toľko, že by to zahanbilo aj Stephena Kinga. Černá Palice patrí k jeho novším titulom a prostredníctvom Comics Centra sa môžeme kochať už druhou knihou s priliehavým názvom – Zvrat.

Pokiaľ Lemira sledujete (v origináli, v českom prekladovom komikse je zriedkavejší ako poctivosť v politike), rýchlo prekuknete jeho recept na úspech. Je jedno, aké prostredie zvolí, vždy má v centre diania vzťahy, predovšetkým rodinné, prípadne priateľské. Ani v prípade Černej Palice tomu nie je inak. Patrička superhrdinov zachránila celý vesmír, avšak v mohutnom svetelnom záblesku zmizla a ocitla sa na farme pri malom mestečku Rockwood. Veľmi rýchlo zistí, že je uväznená neviditeľným silovým poľom a nemôže sa z tejto destinácie dostať nikam. Neostáva jej iné, ako sa zamaskovať za bežnú rodinu a pokúsiť sa žiť „obyčajným“ životom. Pokiaľ ste variácia Kapitána Ameriku alebo Martian Manhuntera, nie je to problém. Ak ste robotický organizmus z iného sveta alebo seniorka uväznená v tele malého dievčatka, je to horšie.

Komiks stavia na postupnom a veľmi pomalom odhaľovaní súvislostí, minulosti a možných budúcnostiach, pričom takmer každý si okamžite všimne autorské žmurkanie na priaznivcov známych superhdinov. Tu Shazam, tam Captain America, inde Green Lantern. Sem-tam obálka zo Supermanovej smrti, prípadne odvolávka na Temného rytiera atď. Skrátka, dnes je v kurze postmoderné odkazovanie a výnimočne mi to neprekáža. Kým prvá kniha Tajemství počátků pozvoľna oboznamovala čitateľa s osobami a základnými reáliami, druhá sa zameriava na temné motívy zdanlivo kladných postáv. Stále prebieha retrospektívne vykresľovanie jednotlivých charakterov, podstatné dejové zvraty sa však sústredia na hrozivé temné motívy, ktoré vedú k vražde, sklamaniu blízkych osôb a najmä, všetko speje k poslednej stránke, kde sa odohrá šokujúci moment, z ktorého budú mať absťák spojený s netrpezlivosťou azda všetci.

To, že aj v tej najlepšej rodine sú pod koberce zametené temné a desivé tajomstvá, s ostrou kresbou vykresľuej Dean Ormston. Ide mu to parádne, najmä, keď mu s farbami pomáha Dave „som najlepší“ Stewart. Iste, jeden zošit kreslil David Rubín, ale atmosféru to nenaruší.

Kniha je klasickou ukážkou tvrdej väzby á la Comics Centrum. Prebal, záložka, hrubý papier a záľuba v uvádzaní bohatého doplnkového materiálu zo sekcie – skicár, nič nechýba. Jediné, čo by som vytkol, je frekvencia vydávania, chcelo by to budúci rok aspoň štyri ďalšie knihy.

Černá Palice je komiks, ktorý uvádza na český trh populárnu dekompozíciu superhrdinského žánru. Inými slovami, superhrdinovia sú tu tragické a málokedy kladné bytosti. Comics Centrum stavilo na istotu, a tak môžem Černú Palicu, respektíve Zvrat jedine odporúčať. Komu? Určite nie tým, čo čítajú zásadne originálne znenie a následne vyplakávajú, že sa v Čechách nič nepredáva. Pokiaľ však túžite po vydarenej rodinnej dráme a superhrdinovia vám neprekážajú, lepší titul aktuálne na českom trhu nenájdete.

3 komentáře u „Zvrat

 1. Asi Erik bude sklamaný, ale budúci rok Černá palice určite nebude mať ďalšie štyri knihy v češtine, keďže aj v originály vyšli zatiaľ len dve, tie, ktoré už máme 🙂

  • Neviem, či si zaregistroval aj knižné tituly ako Sherlock Frankenstein
   and the Legion of Evil a Doctor Star and the Kingdom of Lost Tomorrows? Tie už vyšli a sú zo sveta Black Hammer.
   V prvom polroku 2019 by mali byť knižne publikované aj veci ako A Black Hammer: Age of Doom – Part 1 a The Quantum Age. To by na štyri knihy vydalo. 🙂

   • OK, so spinoffmi by to slo. Teoreticky, akurat Comics Centrum vydáva max. dve knihy jednej série rocne, takze asi sa nedockáme tak skoro.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *