Zkouškové peklo

by Erik Kriššák

DC Superhrdinky: Zkouškové peklo (Crew, 2018)
Shea Fontanová, Yancey Labat

Dnešné deti sú obeťami video kultúry. Ak to nebliká, nehýbe sa, vyžaduje zapojenie vlastnej predstavivosti, prípadne, hrôza pomyslieť, vyvoláva potrebu premýšľať, nestojí to za to. Pokúšať sa bojovať s elektronickou érou je márnejšie než aktivita Dona Quijota. Napriek tomu sa vydavateľstvo Crew pokúša lákať dewťúrence na niečo tak predpotopné, ako je papierová kniha. Zväčša sa zameriava na odnože animovaných seriálov a filmov (Simpsonovci, Mladí Titáni, Mimoni…). Podobne ladená je aj kniha DC Superhrdinky – Zkouškové peklo uvedená honosným sloganom – Původní grafický román.

V súvislosti s týmto komiksom si treba uvedomiť, že aj keď tam vystupujú superhrdinky z DC univerza, nemá to sním veľa spoločného. Kulisy Metropolisu, postavy s rovnakými menami a tým to hasne. Máme tu partičku študentiek superhrdinskej  školy v zložení Wonder Woman, Supergirl, Batgirl, Bumblebee, Poison Ivy, Harley Quinn a Katana, ktoré sa chystajú na skúškové obdobie, avšak niekto ich začne postupne unášať. Každá kapitola sa zameriava na jednu z menovaných a napokon to celé dospeje do finále so šťastným koncom. Dej je prekvapivo konzistentný, šokujúce zvraty v mantineloch rozumných (a predvídateľných) medziach, nuž sa nemusíte báť, že by sa vašim deťom pri čítaní stalo niečo traumatizujúce, čo vám vyprázdni peňaženku v psychoterapeutickej ordinácii. Dialógy ľahko plynú, dej sa hýbe tempom olympijského víťaza v šprinte na 100 metrov. Nechýba ľahký humor. Z celej knihy na mňa dýcha atmosféra animovaného filmu. Pozrieť, odložiť a v prípade nálady na bezbolestné odreagovanie opäť vytiahnuť. Popcornová zábava nemusí byť len hanlivým označením niečoho, čo nenávidia intelektuálni snobi.

Autori tohto dielka patria do rodiny spotrebných animátorov, Yancey Labat ilustroval knihy o Hello Kitty a Shea Fontanová píše scenáre pre animáky. Možno sa mýlim, ale pamätať si ich nemusíme. Čím nechcem povedať, že neodviedli normovanú robotu.

DC Superhrdinky sú vtipné, majú všetko, čo robí animáky populárne medzi omladinou a vlastne i medzi dospelými. Pokiaľ chcete odtrhnúť svoje ratolesti od obrazoviek mobilov, tabletov a pod. zariadení, je tu nádej na úspech. Podobne ako Mladí Titáni, aj devy z „Dísíčka“ fungujú na jednotku a kvalitatívne mnohým vážnym superhrdinským počinom ukazujú chrbát. Pekne z diaľky. A to sú určené pre sedemročné publikum!

P.S. A je to najlepší komiks, čo som čítal s Harley Quinn, ak nepočítam Mad Love.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *