Živí živí chystaj držkovou

by Erik Kriššák

Živí mrtví: Válečné bubny zní (Crew, 2016)
Robert Kirkman, Charlie Adlard, Cliff Rathburn

Ak mi nezlyháva vyhľadávanie, tak sa na týchto stránkach o českej mutácii komiksu The Walking Dead – Živí mrtví ešte nepísalo. Pritom vydavateľstvo Crew pred pár rokmi využilo situáciu s fištrónom, aký v našich končinách často nevídať. Svetovo úspešnú sériu sa chystal podporiť nemenej úspešný televízny seriál (o kvalitách sa radšej nebavme), stačilo kúpiť práva a už sa to viezlo. Z nesmelých pokusov sa momentálne na náš trh dostanú až štyri knihy ročne, aktuálne je vonku už devätnásta. O nejaké dva roky dobehneme USA. Tomu vravím úspech! Patrilo by sa mu venovať pár slov. Tak poďme na to – válečné bubny zní

zivi_mrtvi_01

Rick Grimes bol policajt, ktorý to schytal v prestrelke. Po nejakom čase sa prebral z kómy a zistil, že svet ovládli zombie. V priebehu času naďabil na malú skupinu preživších, našiel rodinu, priateľov, dokonca zistil, že tu i tam sa po svete nachádzajú fungujúce farmy, ochranné mrežované príbytky, mestá a dokonca i čosi, čo by sa dalo nazvať civilizáciou. Zároveň prichádzal o rodinu, priateľov, farmárov, mešťanov i civilizovaných spoločníkov, nakoľko komiks Živí mrtví je, pri všetkej svojej plytkej „telenovelosti“, bohapustá vyvražďovačka. Zombie sa postupom času vytratili zo zorného poľa a ak v knihe napočítate viac stránok s ich vkladom ako je prstov na jednej ruke, mali by ste si zopakovať matematiku. Možno tento popis vyznieva ako zoznam slabín, pravdou však je, že mix násilia a budovania vzťahov v postapokalyptickom svete je posledných „iks“ rokov v kurze azda každého média. Davová psychóza v literatúre, filme a komikse láka k sci-fi aj ľudí, ktorí normálne nedokážu prekonať líniu vytýčenú hoci Majkou z Gurunu. Nečudo, že sa Robert Kirkman ani len nesnaží svoj príbeh nejako ukončiť.

zivi_mrtvi_02

Schéma – stretneme sa – zistíme, že sme magori – pobijeme sa – zabijeme všetky zaujímavejšie postavy (a hromadu nezaujímavých) – stretneme sa… – sa opakuje s pravidelnosťou vládnych korupčných káuz a po ich vzore zavŕšenie rýchlo vyšumí, aby sa mohlo začať odznovu. Môj dlhodobý problém so sériou je v tom, že prakticky všetky postavy slúžia ako obete, a preto ma autori nedokážu oblbnúť, že si k nim treba budovať dajaký bližší vzťah. Vlastne sa čudujem, že Rick ešte dýcha. Rovnako mi lezie na nervy, že zombie sú fuč. A keby len to. Predstavte si, že pôvodná nákaza sa najrýchlejšie šírila v mestách, v oblastiach, kde bolo veľa ľudí. Ani armáda si s tým neporadila. A tu máte zrazu kolónie ľudí, čo spolu spia v jednom dome, nikto sa nebojí, že vo vedľajšej izbe niekto dostane infarkt, že dôjde k spontánnemu úmrtiu v spánku alebo niečo podobné a do rána je mesto plné pochodujúcich mŕtvol. Kdeže! Ani náznak voľajakých opatrení. Len ploty pred tými zvonku…

zivi_mrtvi_03

No, teraz už viete, že nie som práve nadšený fanúšik tohto komiksu (ktorý je stále o niekoľko tried lepší ako seriál), tak môžem prehlásiť nasledujúcu vetu: „Od zjavenia Negana ma Živí mrtví opäť bavia.“ Vlastne sa toho toľko nedeje, Rickova skupina kuje pikle s tými, čo by sa radi videli v čele spoločnosti a Negan sa hrá na neskutočne príčetného magora, ktorý dokáže s prekvapivou chladnokrvnosťou trestať i naoko odpúšťať. Ozaj, kto je Negan? Vodca lumpov, ktorí vládnu oblasti niekoľkých ľudských osídlení. Vyberajú si výpalné za ochranu a tak. Rick je však patologicky neschopný uznávať akúkoľvek autoritu, a preto nečudo, že sa schyľuje k vojne. Válečné bubny zní, výstižnejší názov by ste pre knihu hľadali márne (aj anglický názov March to War je však rovnako chytľavý).

zivi_mrtvi_04

Dokonca som sa prichytil pri tom, že som v niektorých momentoch vzájomných konfrontácií súperiacich budúcich mŕtvol pocítil kúštik zvedavosti, ako to bude ďalej. Pretože Kirkman je starý lišiak. Vie, že naťahovaním doby, kým príde masakra, svojich čitateľov nabudí v miere vrchovatej. Zatiaľ som sa ešte nezmienil o kresbe. Ak si odmyslíme prvú knihu, celú sériu vizuálne zastrešuje čiernobiela kresba Charlieho Adlarda a Cliffa Rathburna. K zombiám sa tento blatistý štýl hodí náramne, okolité obrázky snáď postačujú, aby ste si urobili vlastný názor.

zivi_mrtvi_05Jedna z najúspešnejších svetových i tuzemských komiksových sérií prichádza s tichom pred búrkou a prekvapivo tak pôsobí zaujímavejšie než obligátne vyvražďovačky. Ak so sériou začínate a nezvládate vynakladať energiu na zháňanie kompletne vydaných častí, skúste aspoň príbehovú líniu od cca pätnástej alebo šestnástej knihy. To, že spočiatku nebudete poznať postavy, moc neznamená, na to rýchlo prídete aj sami. Momentálne je sínusoida kvality namierená smerom nahor, takže majú šancu aj takí ako ja, aby sa nechali lapiť do osídel živých mŕtvych.

zivi_mrtvi_06

A nezabudnite, vydavateľstvo Crew má svoj e-shop a tam dostať ako Válečné bubny zní, tak aj predchádzajúce knihy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *