Zero 4 aneb navštivte multivesmír

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Zero 4: Kdo ohněm (Crew, 2016)
Aleš Kot, I. Bertram, S. Tsemberlidis, R. Sammelin, T. Lotayová

Zero je Bond pro tohle století. Prohlášení na zadní straně komiksu se stále nezměnilo. A dosud měli pravdu. Celé tři knihy jsme sledovali osudy agenta Zera, který má zničit svět. Viděli jsme ho plnit mise, zabíjet lidi, zjišťovat věci o svém životě a užívali jsme si to. Chtěli jsme vidět grandiózní finále. Chtěli jsme vědět, s čím Aleš Kot přijde a srazí nás na kolena.

Dostali jsme W. S. Burroughse, jak píše knihu.

9788074493966

Tak se posaďte, požvýkejte nějaké houbičky, a můžeme se pustit do toho, co jsme v poslední knize Zero: Kdo ohněm od Aleše Kota dostali.

W. S. Burroughs a Allen Ginsberg jsou přátelé. Často spolu rozmlouvají o svých plánech a nápadech. Burroughs jeden takový nápad má. Chtěl by napsat příběh o muži, který zničil svět. Jeho syn za ním přichází rozhodnutý ho zabít. Jenomže Burroughs neví, zda by měl příběh nechat pokračovat nebo ho ukončit. A tak ho nechává plynout po svém. A v multiverzech se zatím píše příběh agenta Zera.

pcs_1-1474383905

Anebo možná taky ne. Možná je to příběh o násilí, které se dědí z generace na generaci jako parazit. A je to právě agent Zero, kdo má schopnost se proti tomuhle parazitovi postavit a odpustit lidem jejich násilný život.

Anebo možná taky ne. Možná je to příběh o Burroughsovi a jeho útrapách po tom, co zabil svou ženu při opileckých hrátkách. Teď se snaží srovnat s tím, co udělal a přežít svou lítost.

pcs_1-1474383858

Zero 4 je všechno, jenom ne špionážní komiks, o čemž nás Aleš Kot přesvědčoval celé tři knihy. Najednou přináší změť motivů, uměleckých myšlenek a nepochopitelných obrazů. Sem tam ještě zahlédneme pokus odpovědět na nějakou otázku, dotáhnout příběh do konce, ale celé je to zazděné snahou přesáhnout a stát se umělcem. Obyčejný čtenář potom může komiks jen znechuceně odložit, protože nepochopí vůbec nic.

pcs_1-1474383845

Pokud jste se těšili na vysvětlení a skvělý závěr skvělé série, budete zklamaní. Ty tam jsou mise pro tajného agenta, ten tam je rozumný děj, který sice nikdy nebyl úplně přímočarý, ale tady se ztratí v různých dimenzích, vesmírech a časových liniích. Kapitoly prorůstají houbami a vy nejspíš budete chtít taky nějaké ochutnat, jen proto, aby příběh konečně začal dávat smysl. Zda to pod jejich vlivem do sebe zapadá, nemůžu posoudit, ale za střízlivého stavu jsem Zero odložila s nepochopením a zklamáním.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky a jeho autorem je Kadet. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *