Ženy z IMAGE

Komiks je stále dominantne mužskou záležitosťou. Neznamená to však, že sa v tomto tvrdom médiu nepresadia aj osoby nežného pohlavia, respektíve, aby som nediskriminoval menšiny, ženy. Dovolil som si prehrabať sa aktuálnymi tvorkyňami vydavateľstva Image, aby som prípadným hľadačom uľahčil spoznávanie ženského vnútra. Komiksového, samozrejme.

Image je americké „nezávislé“ vydavateľstvo, ktoré kedysi počiatkom 90. rokov založil Todd McFarlane a ďalších sedem statočných odídencov od Marvelu. Pôvodná produkcia sa orientovala na ikonickú superhrdinskú kresbu a tomu zodpovedala aj mentálne stránka scenárov. Kto by čakal, že svojou plošnosťou pripomínali výsledky kastingu na modelky pre letno vykúreného módneho návrhára, nebol by ďaleko od pravdy. Tie časy sú dávno preč. Dnes je Image hniezdom autorov (a autoriek), ktorý majú slobodu robiť si, čo chcú. A predstavte si, väčšina sa slobodne pára s klišéovitými post-apo sci-fi alebo fantasy šablónami. Hold, tvorivosť je možno fasa ideál, ale prachy sú prachy. A čo letí, to sa tvorí. Aby som to uzavrel a šiel k veci (a teda k babám), Image dnes produkuje hromadu komiksov pre odrastených čitateľov, viaceré sú zaujímavé scenáristicky, zato kresba otočila k opačnému extrému. Množstvo komiksov vyzerá, akoby ich kreslili obrnou postihnuté školopovinné deti, oproti ktorým je Stephen Hawkin aktívny hadí tanečník. Ako sa v tomto prostredí darí dievčatám?

Ako vraví režisér porna – Poďme na to!

Vopred upozorňujem, že väčšinu prezentovaných titulov som nečítal, a preto je ich prítomnosť čisto oznamovacia. Ak vás zaujmú, tak na vlastné riziko. Aby v tom nebol maďarský guláš, na ktorý má monopol Viktor Orbán, rozdelím si dievčence na scenáristky, výtvarníčky a bisexu… ehm, obojaké umelkyne.

Komu sa nechce čítať všetko a má svoju favoritku, môže využiť abecedný index:

Scenáristky

Alex De Campi

Slobodná mamička, režisérka hudobných videí a komiksová scenáristka písala a píše pre Image rôznorodé veci, od tínedžerských trilerov typu No Mercy po ruské fantasy z 19. storočia Valentine. V tomto roku dokončila aj špionážnu noirovku Mayday.

NÁVRAT

Conley Lyons

Spisovateľka, ktorá toho pre Image zatiaľ veľa nenapísala. Prispela vlastne iba do prvého čísla série Bitch Planet Triple Feature!.

NÁVRAT

Corinna Bechko

Americká autorka, ktorá si to rozdala s viacerými komiksovými nakladateľstvami, pre Image spolutvorí Invisible Republic, čo je sci-fi opradené marketingovým sloganom – Breaking Bad stretáva Blade Runnera!

NÁVRAT

Kelly Sue DeConnick

Spisovateľka, ktorej dve série, Pretty Deadly a Bitch Planet, jej rozhodne nerobia zlé meno.

NÁVRAT

Marjorie Liu

Americká právnička a spisovateľka, ktorej séria Monstress je aktuálne príjemným pohľadom na mangu po americky.

NÁVRAT

Meredith Finch

Otázka, nakoľko je žena Davida Fincha protekčná, si vyžaduje odpoveď – posúďte sami v aktuálnej čistokrvnej fantasy Rose.

NÁVRAT

Sara Kenney

Britská spisovateľka, režisérka a producentka začal nedávno fušovať aj do komiksu. Jej napínavá prvotina z lekárskeho prostredia Surgeon X nemá nič spoločné s Wolverineom, ale to nevadí.

NÁVRAT

Sarah Vaughn

Ďalšia fanúšička sci-fi a fantasy, to prvé realizovala v komikse Alex + Ada o vzťahu človeka s androidom, to druhé aktuálne rozbehla v sérii Eternal Empire.

NÁVRAT

Tini Howard

Spisovateľka, ktorú objavili v Top Cow, pre Image toho napísala málo, jej talent môžete sledovať v tohtoročnej fantasy Magdalena o potomkovi Ježiša a Márie Magdalény bojujúcom s démonmi. Od októbra jej bude vychádzať obnovená séria Hack/Slash Resurrection.

NÁVRAT

Bi-tvorkyne

Emi Lenox

Sympatická výtvarníčka, ktorá okrem obálok kreslila tu i tam nejaký ten zošit voľajakej série (napr. Glory), prišla s vlastným komiksom Emitown, naskočila do oceňovanej série Nowhere Men a spolu s Jeffom Lemireom stvorila minisériu Plutona.

NÁVRAT

Emma Ríos

Výtvarníčka zo Španielska, má na konte zaujímavú westernovú fantasy Pretty Deadly, ktorá sa postupne posúva v čase smerom k súčasnosti. Scenáristicky sa realizuje vo fantasy Mirror. Okrem toho koordinuje magazín Island a sem-tam prispeje aj do iných komiksov, napr. do mestskej fantasy minisérie Sinergy.

NÁVRAT

Jordie Bellaire

Dvojnásobná víťazka Eisnerovej ceny za koloring, nečudo, že jej prácu nájdete v hromade komiksov, od Injection cez Autumnlands až po Head Lopper. Ako kreslička sa podieľa(la) na sériách Zero, Nowhere Men, Howtoons a They’re Not Like Us. Zaujímavo vyzerá jej pripravovaná hororová bosorácka séria Redlands z amerického juhu, ktorú dokonca píše a prvé číslo vychádza v auguste.

NÁVRAT

Meredith McClaren

Máte radi také tie milo sa tváriace fantasy? Tak môžete skúsiť tri knihy Hinges.

NÁVRAT

Výtvarníčky

Alison Sampson

 

 

Britská oceňovaná kreslička, ktorá sa mihla „Imidžom“ v komikse Genesis, v ktorom sa chalan s mocou zhmotňovať svoje predstavy stane súčasťou hororu. Od júna tohto roku kreslí komiks Winnebago Graveyard, čo je opäť horor, rodinka na výlete zavíta do malého mestečka, ktoré nie je práve turistickým rajom.

NÁVRAT

Amy Reeder

Sympatická výtvarníčka, ktorá zažiarila v občasníku Rocket Girl (od roku 2013 do konca tohto roku to dáva desať čísel) , čo je komiks o dievčati vybavenom modernými technológiami z budúcnosti, ktoré sa vráti v čase do New Yorku roku 1986. Na svedomí má aj špeciál Halloween Eve.

NÁVRAT

Babs Tarr

Táto nová tvár Image známa zo série Batgirl (DC Comics) kreslí tohtoročný komiks Motor Crush (no dobre, prvé číslo vyšlo v decembri 2016) o motorkárskych gangoch a pretekoch. Strihla si aj variantné obálky série Southern Bastards.

NÁVRAT

Cat Staggs

Stálica DC Comics a IDW sa tento rok vrhla do náruče Image, aby kreslila dobrodružnú záležitosť Crosswind. Poznáte to, hitman a domáca žienka sa vinou osudu spoja a o trable nebude núdza.

NÁVRAT

Chandra Free

Američanka, ktorá sa realizuje všade možne, v Image sa zatiaľ uspokojila s rolou koloristky a alternatívnej obálkarky fantasy série The Mice Templar.

NÁVRAT

Elizabeth Breitweiser

Rešpektovaná americká koloristka, ktorá si občas strihne aj obálky. Pre Image bola ochotná vystriedať viacero partnerov zvučných komiksových mien, ako napríklad Velvet, The Fade Out, Fatale, Criminal, Outcast alebo Kill Or Be Killed.

NÁVRAT

Fiona Staples

Túto Kanaďanku hádam predstavovať netreba. Stačí povedať jediné slovo – Saga, po česky (i slovensky) Sága!

NÁVRAT

Hwei Lim

Tajuplná výtvarníčka z Malajzie aktuálne tvorí pre Image fantasy sériu Mirror.

NÁVRAT

Kelly Fitzpatrick

Ďalšia koloristka, aktuálne vyfarbuje Bitch Planet, Snowfall a Rockstars (áno, je to o muzike), ale na konte toho má viac, napr. Dark Engine, Peter Panzerfaust a iné.

NÁVRAT

Leila Del Duca

Americká kreslička, ktorá dala Image vizuálnu stránku komiksu Shutter, čo je akási dobrodružná súčasná fantasy.

NÁVRAT

Marie Enger

Tento rok sa v Image objavila preto, aby Cullenovi Bunnovi pomohla stvárniť novú hororovú sériu Regression.

NÁVRAT

Michelle Delecki

Výtvarníčka, ktorá kreslí komiks Axcend. Premisa je kúzelná. Počítačová hra sa vyberie do našej reality zahrať sa.

NÁVRAT

Sana Takeda

Neskutočne talentovaná osôbka, jej rozprávková farebná kresba na hranici gýču a čírej extázy robí z Monstress neopakovateľný zážitok. V Image to vedia, už jej zverili aj alternatívnu obálku k sedemnástemu číslu Wayward. To, že je Japonka, je podružné.

NÁVRAT

Serena Guerra

Mladá výtvarníčka s ambíciou byť svojská, v rokoch 2014-2015 kreslila myšací fantasy komiks The Mice Templar.

NÁVRAT

Sylv Taylor

Kanaďanka, ktorá chvíľku kreslila temnú detektívku A Voice In The Dark. Bojuje s rakovinou.

NÁVRAT

Tula Lotay

Nezvyčajné meno je v skutočnosti pseudonymom Lisy Wood. Kreslí najmä obálky, z komiksových sérií spomeniem Supreme: Blue Rose, prispela aj do jedného čísla The Wicked + The Divine a Zero.

NÁVRAT

Vanesa R. Del Rey

Mladá akvizícia, ktorá má za sebou skôr jednoaktovky, prispela do Zero, Deadly Class alebo Bitch Planet Triple Feature! a aktuálne pripravuje novú hororovú sériu Redlands. Odohrávať sa bude na Floride, kde aj žije. Náhoda?

NÁVRAT

Veronica Gandini

Koloristka, ktorá prispela do jednej knihy The Mice Templar.

A to je všetko.

NÁVRAT

P. S. V prehľade nenájdete také autorky, ktoré napríklad iba nakreslili jeden variant cover, ako Jill Thompson (Black Magic #1), prispeli troškou do magazínu Island (Amy Clare, Kate Craig) a pod. Vyrazil som tiež nejakú neidentifikovateľnú osobu s trans-gender syndrómom (Tessa Black), ale inak je to, dúfam, kompletný zoznam prispievateliek pre Image. Uznajte, že ich nie je zasa tak málo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Článek se štítky a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *