Želvy na návštěvě u Netopejra

by Erik Kriššák

Batman/Želvy nindža (Crew, 2017)
James Tynion IV, Freddie E. Williams II

Crossovery sú staré takmer ako komiks sám. Na internete nájdete niekoľko možností, z ktorých si môžete vybrať, či bol ich počiatok v Marvel Mystery Comics #8 z roka 1940 alebo sa udial niekde inde. Pravda je taká, že postavičky v rámci jedného vydavateľského univerza si to spolu rozdávajú častejšie ako  príslušníčky najstaršieho povolania so škaredými zákazníkmi. A keďže tento, nazvime to družný jav, mal úspech, čoskoro prišlo aj na medzidruhové zbližovanie. Inými slovami, po niekoľkých neoficiálnych pokusoch sa počiatkom 70. rokov spustila mánia Marvel/DC crossoverov, ktorá rýchlo nabrala smer swingers párty vydavateľstiev. Na českom trhu s podobnými necudnosťami sa tesne pred Vianocami zjavila jedna zo zriedkavých lastovičiek tohto druhu (Lobo/Judge Dredd, Batman/Darkness a narýchlo si už ani na ďalšie nespomeniem), a síce produkt spojenia IDW a DC – Batman/Želvy nindža.

Každému, kto si práve poklepal na čelo, že ako k dospelému temnému rytierovi pasujú detské bojové korytnačky, odporúčam sústrediť sa na to, čo drží v ruke (myslím knihu, nemravníci!). Áno, je to komiks! Tak sa nečudujte, že chlap prezlečený za netopiera, ktorý vo svojej takzvanej realistickosti bojuje s oponentmi v tvare tučniaka, krokodýla, mačky alebo aspoň strašiaka v poli, môže spolupracovať aj s korytnačkami prezlečenými za nindžov. Dúfam, že máme jasno, takže pokračujme. Komiks v skutočnosti vôbec nie je batmanovský. Pamätáte si na animovaný seriál (ročník 1987-1996), ktorý nás po revolúcii tak nadchýnal?

Tak presne takúto úroveň má aj tento komiks. Je to skôr mladícka záležitosť s občasnými vtipmi, z ktorých niektoré ma milo prekvapili (robotický sluha) a ostatné aspoň neurazili. Gotham je síce nositeľom deja, ale reálne nečakajte voľajaký ultra-batmanovský moment. Pripravte sa na úplne klasickú story o Shredderovi, čo chce putovať dimenziami, podrobiť si všetko, čo mu stojí v ceste, či už sú to pizzu konzumujúce korytnačky alebo Batman. Nechýba mutagén, majster Trieska, zjaví sa aj jeden povedomý hokejista, k tomu masa nindžov klanu Foot, hromada akcie a šťastný koniec (to nie je spoiler, to je všeobecná znalosť). Inými slovami, mak ste náhodou čítali prvé tri čísla komiksu Želvy ninja, ktoré minulý rok vydalo Comics Centrum, tak máte jasnú predstavu, ako (ne)dospelý komiks to je.

Keďže som nič iné nečakal, musím uznať, že ma čítanie a obzeranie stránok prekvapivo bavilo. To očné labužníctvo neprekvapí, kresba pôsobí chutne a jej autor, Freddie E. Williams II, zvláda svoje ŕemeslo na jednotku, a preto celý komiks pôsobí ako niečo, čo vzdáva hold pôvodným undergroundovým korytnačkám a pritom pôsobí moderne. A to je tento Američan v brandži ledva  dvanásť rokov. Výdatne mu tiež sekunduje kolorista Jeremy Colwell. Skrátka, vizuálna stránka je hlavným ťahúňom knihy. Nie, že by scenárista James Tynion IV (autori majú evidentne fixáciu na rímske číslice, netrúfam si hádať, akú úchylku to z medicínskeho hľadiska evokuje) nevedel, čo robí. Jeho pomocné pero ocenil už Scott Snyder pri Batmanovi (ehm), ktorého sa vo svojej kariére drží priam verne (Batmana, nie Scotta). Poviem vám, keby písal Nindža korytnačky, tak by mu to sedelo rovnako.

Spracovanie paperbacku je v štandardnej crewáckej kvalite, komu sa máli, môže si túto spotrebnú zábavu zadovážiť aj v pevnej väzbe. Pre fanatikov je stále ešte dostupná aj verzia s limitovanou obálkou. Zaujímavé je, že kniha má na rube titulného listu uvedený copyright na roky 2017 i 2018, akoby sa vydavateľ poistil pre prípad, že knižka nevyjde pred Vianocami. Ak od tohto komiksu nečakáte žiadne vyššie, väčšie, inteligentnejšie (prípadne iné vznešené prídavné meno) umenie, ale len spotrebný brak, ktorý má pobaviť počiatočnú pubertu (jedno, či práve vypukla alebo dolujete jej zvyšky zo spomienok), pokojne sa odpútajte od uhrov, preskakujúceho hlasu a smelo do čítania!

P.S. Koncom roka sa táto jednorazovka dočkala pokračovania, takže je možné, že bude aj ďalšia kniha. Naložte s touto informáciu, ako uznáte za vhodné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *