Zázračné ženy a modroocí teroristé

by Sebastian Komárek

Wonder Woman 2: Rok jedna (Crew, 2018)
Greg Rucka, Nicola Scott

V důsledku rychlosti, jíž se česká vydání titulů ze série DC Universe Rebirth (Znovuzrození hrdinů DC) dostávají do druhého kola, se tuzemský čtenář může po nedlouhé době opět pokochat pohledem na Wonder Woman, zázračnou divoženku a pravděpodobně nejikoničtější ženskou hrdinku nakladatelství DC Comics. Recenze na první svazek s podtitulem Lži se v nemalé míře zabývala nezbytnou, avšak až nepříjemně narůstající koncentrací politicko-společenského směřování nalevo, extrémního feminismu a důrazem na multikulturalismus. Liší se v něčem druhý díl, a sice svazek přítomný, jenž pojednává o prvních dnech princezny Amazonek v říši zvané USA?

Ano, liší. Všechna výše zmíněná specifika moderní Wonder Woman jsou totiž ve druhém díle nadále stupňována a čím dál více do očí bijící. Je sice pochopitelné, že po dalším rebootu titulů přišlo mnohým důležité snad poosmdesáté převyprávět Dianin origin, ale je skutečně nezbytně nutné téměř na každé stránce všem připomínat, že tou nejpodstatnější věcí v moderním komiksu je důraz na sociální politiku? Je opravdu nutné dělat z mužských postav nešikovná individua, přičemž těm ženským přikládat jen ty nejlepší kvality? To opravdu ve skutečném světě neexistuje jediný muž na vedoucí pozici v jakékoli americké instituci? Steva Trevora počítat opravdu nemůžeme, neboť ten je nedílnou součástí Dianina příběhu. Když už však nic jiného, alespoň z něj Greg Rucka udělal nemyslícího svalovce, jenž pobíhá nahoře bez minimálně na devadesáti procentech panelů. A je to ještě horší. Když se skupina amerických militárních smrtelníků (pochopitelně vedených silnou afroamerickou ženou) rozhodne vzít Dianu „do světa“ a ukázat jí něco z naší říše, přepadne nákupní středisko, kde postavy relaxují, několik zlotřilých teroristů. Ti však nevypadají tak, jak by si většina z nás teroristy představila, ne ne. Až na jednoho mají totiž všichni plavé vlasy a oči nebeské barvy (přičemž ten jeden je pro jistotu plešatý), a zdá se, že svými samopaly nemíří na nikoho jiného, než na malé afroamerické děti. A proč bychom neměli zajít ještě dále, a samotným jazykem (ať už anglickým originálem nebo českým překladem) absolutně vše feminizovat? Všechny ženy na světě jsou sestry, muži jsou zbyteční, atakdále atakdále. Ano, komiks se koneckonců jmenuje Wonder Woman, Zázračná žena, ale jeden se skutečně musí zamyslet nad tím, jestli je v dílech typu Batmana a Supermana vše až přehnaně maskulizováno a ženy jsou v nich jen pro komediální oddechnutí. Odpověď je, myslím, zcela zřejmá. Kdyby tomu tak bylo, a nějaký spisovatel by chtěl takovýto příběh publikovat, dostal by vyhazov na hodinu, a u žádného nakladatelství by si už nenapsal ani půl věty.

V tomto případě je těžké (velice těžké) odhlédnout od sociální politiky, a zaměřit se na něco tak „banálního“, jako je příběh anebo vizuální zpracování. Budeme-li se však snažit a skutečně od výše zmíněného odhlédneme, musíme dojít k závěru, že příběh takto okleštěn není nic jiného, než ten, jenž nám byl předložen již nejednou. Ať už na stránkách komiksů, nebo v populárním celovečerním filmu v hlavní roli s Gal Gadot, viděli jsme jej už mnohokrát. A vizuální zpracování? Nu, zde je něco, na co nemůžeme chrlit negativní kritiku, neboť Nicola Scott odvedla velice dobrou práci, a minimálně pohled na kresbu přítomného svazku jednoho nenutí skřípat chrupem. Na druhou stránku… když onen art porovnáme s tvorbou moderních kreslířů, jako jsou Greg Capullo, Skottie Young, nebo Alex Ross, nevynikne ani tím nejmenším detailem.

A to je asi tak vše. Co také napsat o komiksu, který je na dnešní poměry až nemile všední? Co napsat o komiksu, který jako by nebyl o ničem jiném, než o opakovaném vynášení feminismu a multikulturalismu do nebe, přičemž příběh samotný je průměrný, a kresba sice pěkná, ale mezi kvantem měsíčně publikovaných stránek komiksů ničím nepřekvapí? Snad jen to, že pokud jste mladá dívka, prahnoucí po jednom z mnoha dnes vydávaných komiksů o silné ženské představitelce, je pro vás Wonder Woman 2: Rok jedna to pravé ořechové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *