Zázračné horory

by Erik Kriššák

Marvel: Horory (Hachette, 2017)

Niet väčšej hrôzy, ako keď bibliofilskému komiksovému fanúšikovi podstrčíte k raňajkám do postele zväzok z lacnej a spotrebnej série sprofanovaného amerického komerčného vydavateľstva! Ten šok, keď si vychutnáva pokrm a potom, namiesto dezertu, zazrie napríklad Marvelácky Ultimátny komiksový komplet, by som veru nedoprial ani svojim najväčším nepriateľom. HOROR! Poruším nepísané embargo na týchto stránkach a práve hororom sa pozriem na zúbok.

Marvel: Horory. Môže znieť niečo brakovejšie? V 70. rokoch minulého storočia (pre detailistov i minulého tisícročia) vypustilo vydavateľstvo Marvel do svojho univerza viacero komiksov zameraných na netvorov z hororov, tak dobre známych z literatúry predchádzajúcej 20. storočiu. O filmoch v danom storočí nevraviac. Že to bolo v dôsledku uvoľnenia prísnej cenzúry, sa dočítate ako v úvode, tak v záverečnom texte knihy. O tom sa mi písať nechce.

Chce sa mi písať o tom, že hoci je druhá šesťdesiatka kníh z UKK vskutku určená skôr skalným fanúšikom a tie historické superhrdinské diela sú naozaj toporné a na jedno kopyto, ak by ste z nej mali vytiahnuť jednu-jedinú knihu, je to táto. A to vravím s plným vedomým si toho, že ide o knihu, ktorá v sebe zahŕňa azda všetky negatívne vlastnosti UKK.

Každá postava má k dispozícii jeden príbeh/zošit, ktorý ju často ledva uvedie na scénu a padla (až na Daimona Hellstroma alias Syna Satana). Dej je tým pádom nedokončený, akurát pokračovania sa nedočkáte. Kým v klasickom UKK zvyčajne dostanete aspoň niekoľko zošitov k danej zápletke, tu máte smolu. Jeden zošit (Amazing Spider-Man #101) už v Čechách vyšiel (Comicsové legendy #23: Spider-Man #07). A ten istý zošit pre istotu, so šlendriánstvom UKK vlastným,  zmizol z titulného listu (rubu i líca) i zo zadného popisu na obale. V podstate dostávate zbierku útržkov bez nádeje na pokračovanie.

Tak prečo by ste sa o knihu vôbec mali zaujímať?

Pretože jej význam spočíva v tom, že máte prvýkrát možnosť prečítať si niečo z hororového braku z Marvelu. A to nielen variácie na klasické témy (Drakula, Frankenstein), ale aj pokusy o vlastné postavy (Syn Satana, Man-Thing, Brat Vúdú). Pokusy o zachytenie toho šestákového braku, ktorý v Británii nazývali pejoratívnym označením penny dreadful. Je to skrátka niečo, čo sa nám tu predstavuje azda premiérovo. A vo forme, ktorá nie je ani tak desivá, ako skôr dobrodružná. Zabudnite na filmové horory plné ťaživej atmosféry a zakrádajúceho sa nepoznaného strachu. Marvel vsadil na klasický boj s netvormi, doplnený tu o okultizmus, tam o superhrdinského pekelného motorkára, ktorý je ufňukaný až hrôza.

Kniha má čo ponúknuť i priaznivcom konkurenčného vydavateľstva DC. Koho to baví, môže hľadať päť rozdielov a pátrať, či bolo skôr vajce alebo sliepka, všakže, milovníci Etrigana alebo Bažináča.

Navyše, väčšina príbehov sa číta vcelku dobre. Zabudnite na niektoré pekelné muky z UKK, z ktorých vyčnieva absolútne najnečitateľnejšia dvojička Nick Fury Agent S.H.I.E.L.D.u 1 a 2. Možno je to tým, že so žiadnou postavou dlho nepobudnete a nestihnete si ju znechutiť. Občas prekvapí kresba (napr. taký čiernobiely Man-Thing je parádny), občas spôsob, akým sa scenáristi snažia variovať známe témy (zasadiť Drakulu do súčasnosti a pritom ponechať  celý ten Harkerovský pocit z cesty do hradu). Osobne si najviac cením Marvel Spotlight č.2, Vlkodlak za noci je veľmi vydarená variácia na danú tému, s dôstojným uceleným príbehom.

Takže áno, je to v podstate strašne zlá antológia, ktorá je však veľmi dobrá v roli reliktu doby, v ktorej múmie nekompromisne schytávali guľky a upíri bažili po ženách aj inak, ako s trblietaním v teplučkých očkách. A na spandex v nej nenarazíte (Spider-Man si kostým šil z látky). Môžete oželieť tie stohy Black Pantherov, Avengers a pod., ale ak vo vás tlie aspoň kúštik toho dieťaťa, čo žral dobrodružný brak s netvormi, tak toto je kniha pre vás. A tiež pre tých, čo radi argumentujú (pokojne kriticky) o niečom, s čím majú osobnú skúsenosť.

Příspěvek byl publikován v rubrice Článek a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *