Zachraňte Groota!

by Erik Kriššák

Rocket: Tahání za ocas (Crew, 2018)
Skottie Young, Filip Andrade, Jake Parker

Strážcovia galaxie sa po dvoch úspešných filmových komédiách dočkali aj svojej komiksovej obrody, veď kto by nemal rád vražedného medvedíka čistotného Rocketa a jeho ekologického partnera Groota? Správne, veľa ich nie je, a preto práve tieto dve postavy zapratávajú vlastnú sériu s príznačným názvom Rocket.

Komiks z roka 2014 má na svedomí geniálny kreslič a obstojný scenárista Skottie Young, o jeho kvalitách sme sa mohli presvedčiť v prvej knihe obsahujúcej prvých šesť komiksových zošitov. Nanešťastie, s kresbou sa po štvrtom zošite rozlúčil a prišli noví výtvarníci. Aj preto v druhej knihe Tahání za ocas uvidíte ako už známeho Jake Parkera, tak Filipa Andradeho. Druhý menovaný patrí k novým tváram Marvelu, sem-tam obsmŕdal v sériách ako Captain America alebo Ms. Marvel, týmto spôsobom funguje dodnes. Obidvaja vizualizátori sa snažia dodať kresbe „kartúnový“ vzhľad, Andrade však pôsobí neuhladenejšie a drsnejšie.

Však má na starosti príbeh, v ktorom pôjde o život. Predstavte si, že pozeráte epizódu Star Wars V (áno, tu starú) a na tej ľadovej planéte neskysne Luke Skywalker, ale Rocket s Grootom. Náš malý chlpatý hrdina nemá svetelný meč, ale zasa, má obnoviteľný zdroj paliva… Určite si spomeniete aj na boj so snežným netvorom. Nuž, v tomto komikse je to beštia z kategórie jedovatých. Nečudo, že situácia sa zvrhne na podstatne horšiu, než by sa zdalo a aj obnoviteľné zdroje majú svoje limity. Napriek vážnosti situácie sa nebojte, situačný humor a dialógy ako zo „stendap komedy“ sú neoddeliteľnou súčasťou Rocketa. A to aj v druhom príbehu, ktorý prinesie „old man“ Rocketa a následne aj pátranie po jeho pôvode a odpovede na otázku, či je vo vesmíre jediný svojho druhu a či mu teda Lobo má čo závidieť.

Kniha Tahání za ocas je vypakovaná v tradičnom „crew pejprbeku“, obsahuje zošity 7-12 a dopĺňa ich niekoľko alternatívnych obálok a skíc. Osobne sa mi páčila viac ako tá prvá, hoci neobsahuje geniálny moment typu – Groot rozpráva príbeh. Crew rozhodne vybrala dobre, keď sa rozhodla veriť Youngovi. Aktuálne máme k dispozícii celý jeho vklad do chlpatého Strážcu, takže kompletisti sa nemajú na čo vyhovárať a môžu vyraziť na nákupy. Obligátne odporúčam e-shop Crewi, ale iniciatíve sa medze nekladú.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *