X-Meni válcujou Strážce Galaxie

by Erik Kriššák

Strážci Galaxie/All New X-Men: Soud s Jean Greyovou (Crew, 2018)
Brian Michael Bendis, Sara Pichelliová, Stuart Immonen

Stretnutie dvoch populárnych tímov s v Marveli pravidelne vyznačuje prvotnými priekmi a druhotnými spoluprácami na záchrane sveta. Toto nepísané pravidlo si môžu dovoliť narušiť akurát prominentní tvorcovia. Nie je tajomstvom, že ako Strážcov Galaxie, tak niektoré X-Menovské rady prebral pred pár rokmi pod patronát scenárista Brian Michael Bendis. Bolo otázkou času, kedy si, v záujme zvýšenia predajnosti a tvorivej slobody (ako inak!) oba tými zapózujú na spoločnej obálke. Ako to dopadlo?

V prvom rade si musíte uvedomiť, že Súd s Jean Geyovou je dominantne X-Menovský príbeh. Strážci sú tu odsúdení do roly taxikárov. Inými slovami, čitateľ, ktorý pozná X-Menov len z toho, čo núkajú filmy a český komiksový trh, z tohto diela nebudú mať ani zďaleka ten pravý pôžitok. Iste, je to v podstate priamočiara story o tom, ako sa naštvaní Shi‚arci chcú pomstiť Jean Greyovej, ktorá v udalosti Dark Phoenix (vyšlo v UKK i v Komiksových legendách od Netopejra)vystupovala ako vesmírna sila likvidujúca všetko živé vo Vesmíre. Že to bolo vlastne naopak a že Jean je už mŕtva, nikomu neprekáža. Ono Bendis vymyslel geniálnu vec. Po udalostiach v Avengers vs. X-Men (opäť poznáte z UKK) bol Scott Summers povýšený do role odporného záporáka, a preto sa Beast rozhodol, že privedie z minulosti pôvodný tým s mladým Cyclopsom v čele, aby dohovoril svojmu budúcemu ja.

Poznáte to, niečo sa pokazilo mladý tým skončil uväznený v prítomnosti. Ujal sa ich Logan a Kitty Pryde a bolo to vcelku svieže. Až do momentu, kedy sa Bendis rozhodol, že by to chcelo priviesť aj Jean Grey z alternatívnej budúcnosti. Výpravný event Battle of the Atom sa mu časopriestorovým chaosom rozpadol pod rukami, akoby šlo o Age of Ultron (budem férový, až tak zlé to nebolo). A potom, že človek nevkročí dvakrát do tej istej rieky. Mladíci a Jean sa vyvŕšili na Wolverineových X-Menoch a šli s Cyclopsom (fakt v posledných rokoch nehľadajte hlbší význam v tom, ako Marvel przní X-Menov, ja už som to vzdal). Krátko na to nastupuje dej tejto knihy.

V skratke ide o to, že Gladiator alias Kallark alias vodca Shi‘ar, si zmyslel, že keď na pôvodnú Jean nemal, vyvŕši sa na aspoň decku. Že je to za vlasy pritiahnuté? Pozrite si, čo za smiešne procesy sa denne páchajú u nás na Zemi a pochopíte, že je to vlastne realistická dráma. Bendis to ženie až na hranu, neustále žmurká na znalcov X-Menov (napríklad príde Korzár), ale inak je to vlastne obyčajná akčná jazda s happyendom (to nie je spoiler, to je reklamný slogan Marvelu). Najlepšou postavou je tak otec Petra Quilla, alias J‘son, ultra hajzlík, čo si struhne neskutočne podarenú reč počas súdu. Bendisovi sa musí nechať, že niektoré dialógy má stále na úrovni, pri ktorej zvyšok scenáristickej brandže pôsobí ako príslušník zdravotne znevýhodnenej chránenej dielne, ktorému dali napísať radový diel telenovely. Na druhú stranu, nečakajte ktovieakú humoristickú estrádu po vzore Rocket Racoona. V podstate je to vcelku vážny komiks.

Kresbu obstaráva ako Sara Pichelliová, tak Stuart Immonen. Z okolitých obrázkov si môžete urobiť názor. Immonen je skúsený maistreamový harcovník a Pichelliová už tiež pár rôčkov slúži v žolde Marvelu. Ani jeden mi k srdcu neprirástol, deťom však určite ich kresba príde zrozumiteľná a to sa ráta.

Spotrebný americký maistream sa k nám dostáva čoraz viac, som zvedavý, dokedy mu to vydrží. Osobne som rád, že sa sem aspoň trošku dostávajú aj X-Meni, ktorým sa tu celkovo moc nedarí. Kam sme to dospeli, že marginálni Strážcovia Galaxie znamenajú pre súčasného „vzorového“ fanúšika žiadúcejší než X-meni? Nič to, aspoň je tu Súd s Jean Greyovou, jednorazový X-menovský príbeh hrajúci na nostalgickú nôtu americkým akčným spôsobom. A to nie je málo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *