Wolverine – část druhá

by Kamil „MdS“ Bernášek

Druhý díl recenze o sérii „Wolverine Volume 3“ je zde a najdete v něm zachycené příběhy od čísla 20 do čísla 40. Doufám, že třetí pokračování stihnu ještě letos.

Wolverine #20 – 25: Enemy of the State

Vše začíná únosem malého chlapce v Japonsku, jehož rodiče osloví Logana, aby ho vypátral. Při fingovaném předávání peněz únoscům, je Logan napaden armádou zombie-ninjů a Gorgonem, jedním z jeho úhlavních nepřátel. Wolverine je zpacifikován a unesen zločineckou organizací Hand, která mu vymyje mozek a nastrčí ho do organizace S.H.I.E.L.D. Loganovi rupne v bedně a kilometr nad zemí začíná malá soukromá genocida a nezůstane jen u ní. Wolverine atakuje Fantastic Four přímo v jejich sídle Baxter Building, napadá Daredevila, unáší Elektru (na co asi?), zneužívá Elektru, pardon zneužívá Cerebro v sídle X-Menů a dojde i k ztrátám na životech mladých naivních mutantů. Konečně Wolverine jak má být, jak ho máme rádi a jak ho chceme. Nezastavitelný vraždící stroj, který z každého kolem sebe udělá tatarák. Dáte si ještě topinku?

Po prvních 19ti hodně civilně laděných sešitech přišel Mark Millar k této sérii jako nový scénárista a vrátil Wolverina do superhrdinského prostředí. Způsob jakým to udělal, je tak dokonalý, že mi ani nevadila kresba Johna Romity juniora, kterého normálně nemůžu ani cítit a kterému úspěšně sekundoval Klaus Janson.

Wolverine #26 – 31: Agent of … S.H.I.E.L.D.

Přímé pokračování předchozího příběhu, ve kterém o akci a šokující zvraty není nouze. Uvidíme zrození Gorgona, zabití a oživení Elektry organizací Hydra, zabíjení spousty superhrdinů a jejich přeměňování na zombie-zabijáky. Wolverine je mezitím uzavřen v tajné nemocnici, kde mu dávají dohromady mozek a věřte, že z toho vyjde líp než Jožo Ráž. Čeká nás velkolepý útok na Hellicarier – hlavní stan S.H.I.E.L.D.u., který nedopadne dobře a Logan je unesen na Aljašku. Díky spolupráci se Sentinely, je však ve výhodě a vrací se tam, kde to všechno začalo, do Japonska. Nečekané spojenectví mu pomůže zlikvidovat téměř celou organizaci Hand. Mlýny Nicka Furyho melou rychle a jistě, a proto dojde i na Hydru, kvůli které S.H.I.E.L.D. daruje den volna všem vězňům ze své soukromé věznice (Guantanamo pro superpadouchy) a nastává nehorázná řežba. Nakonec už zbývá jen finální bitva našeho hrdiny s hlavním padouchem Gorgonem. Kdo by to byl řekl, že se ten hajzl umí teleportovat a vše se tím dost komplikuje. Borec nakonec je náš milý jednoduchý a až podezřele přátelský Spider-man, bez kterého bysme se klidně obešli, stejně jako bez zatoulané kozy z Horní Dolní na konci večerních zpráv.

Marku Millarovi se podařil husarský kousek, neboť jak v „Enemy of the State“ začal, tak v „Agent of … S.H.I.E.L.D.“ pokračoval a dokonce se mu celý příběh podařilo i skvěle zakončit. To dnes může říct opravdu málokdo. Oba příběhy jsou naprosto vyvážené, plné akce, hlášek, zvratů a nečekaných událostí. Millar drží akční tempo bez zbytečných scén a keců navíc. Jak už jsem výše zmínil, John Romita jr. nakreslil první comics, kde mi jeho kresba nevadí a jsem si jist, že ho to těší.

 Wolverine #32: Prisoner Number Zero

Polsko, zima 1942, koncentrační tábor Sobibor. Tohle období našich dějin určitě nemusím nijak představovat, těm mladším bych jen připomněl, že jezdilo hodně vlaků na jednosměrnou jízdenku. Jak se v tomto táboře ocitl Logan, nikdo neví, dokonce ani dvě jeho největší encyklopedie. Každopádně je to trochu problémový vězeň a tak se často stává středem pozornosti nového velitele tábora Herr Baumana. Jeho předchůdce spáchal sebevraždu. Znáte tu povídku, jak pořád vraždí jednoho a toho samého člověka a on se pokaždé vrací živý a zdravý. Tak tohle je ten samý případ s Loganem, v Polsku, v dvaačtyřicátém, v koncentračním táboře Sobibor.

Tento jednodílný příběh napsal Mark Millar a nakreslil ho Kaare Andrews a Jose Villarubia.

Wolverine #33 – 35: Chasing Ghosts

Pokud víte co se stalo při události „House of M“, tak si představte, že by to bylo přesně obráceně. Ti, kteří to nevíte, klidně čtěte dál. Světu vládnou mutanti a lidé postupně vymírají. Proti mutantům jsou v menšině a ti je systematicky loví a likvidují, prostě taková modernější Planeta opic. Nejlepší agent „nového“ S.H.I.E.L.D.u James Howlett aka Wolverine a jeho parťačka Raven Darkholme aka Mystique pracují pro Magnetovu vládu. Cílem jejich mise je Mexiko, kde zachraňují unesenou dívku. Po misi skončí oba ve Four Seasonu (základna horních deseti tisíc) a Logan chlastá a fetuje. Proč? Protože, když celý život válčíte a zabíjíte a najednou není za co bojovat a koho vraždit, váš život přestane mít smysl. Zapomeňte na linku bezpečí, skotská a koks vaše problémy vyřeší. Když je však napadena americká ambasáda teroristy, které vede Nick Fury, Logana to vyvede z deprese a vrhá se po hlavě do akce. Možná kdyby se mezi jednotlivými lajnami bílého prášku zamyslel, došlo by mu, že Nick Fury je už dvacet let mrtvý a on jen honí ducha. Nebo se to děje jen v jeho hlavě, protože kromě speedu čuchnul ke kyselině lysergové? Jediný kdo do toho dokáže vnést jasno je Mystique, která nám celý příběh vypráví při výslechu na základně S.H.I.E.L.D.u. Co vše dokáže udělat milující žena, i to se zde dozvíte.

Další z řady scénáristů, kteří se na celé sérii vystřídali je Daniel Way, který nám předkládá klasický retrospektivní a přesto originální příběh, který skvěle nakreslili Javier Saltares s Markem Texeirou.

 Wolverine #36 – 40: Origins & Endings

Loganovi se vrátili všechny vzpomínky a to není moc dobré. V Tokiu se pokouší zabít japonského premiéra a do cesty se mu připlete Silver Samurai, se kterým při souboji nadělá z jedné části města sushi. Střih. Logan na lodi telefonuje Captainovi Americovi, že našel jeho homosexuálního sidekicka z druhé světové války – Buckyho a že má na něj pár otázek. Střih. Logan bije Buckyho, který zabil Itsu, ženu čekající Loganovo dítě (v budoucnu Daken). Střih. Logan získává Muramasův meč a to už není vůbec dobré. Stejně jako to, že pokračování tohoto velmi dobře rozjetého příběhu najdete v prvním čísle série „Wolverine: Origins“, kterou hodlám zrecenzovat až po dokončení recenzí série „Wolverine Volume 3“. Nebrečte, už jsme skoro v půlce.

Celý příběh napsal Daniel Way, který poté napsal většinu celé série „Wolverine: Origins“. Kresebně ho doprovodili Javier Saltares s Markem Texeirou.

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je MdS. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *