Vyber si vlastní recenzi

by Erik Kriššák

Mezi řádky: Když zaklepe mrtvý (Crew, 2016)
Mike Carey & Peter Gross

Mestská fantasy sa v našich končinách usadila pevnejšie, než by sa zdalo. Začal to Gaiman, udržuje Willingham a predovšetkým Mike Carey. Ako Lucifer, tak i Mezi řádky stavajú na túžbe čitateľa predstierať, že je znalým intelektuálom, bez ohľadu na to, že spamäti nemá šancu odhaliť všetko to, čo postmoderné odkazovanie z rôznych referenčných zdrojov vrhajú na papier zmienení autori. Keďže nepraktickejší predmet, než je literatúra, azda ani neexistuje, má tento prístup o to väčšie čaro. Veď to vyzerá, že práve rozprávanie príbehov utvára náš svet! Keby to bola pravda, mohol by nám napríklad na dvere zaklopať niekto mŕtvy…

mezi_radky_01

Predtým, než som čítal túto knihu, chcel som urobiť recenziu vo forme „Vyber si svoje dobrodružstvo“ na šiestu knihu Goona. Ale vzhľadom na to, že je tento princíp využitý aj v Když zaklepe mrtvý, logicky som svoj úmysel presmeroval sem. Vyrástli ste v 90. rokoch? Zažili ste všetky tie „gejmbúky“ typu Lone Wolf, Do hradu goblinů apod.? Miloval som to, previesť podobný fór do komiksu však pôsobí na prvý pohľad neprakticky. Ako uvidíte, rozdeliť malé stránky komiksu napoly a furt listovať knihou hore-dolu, je skrátka nepraktické a kresba trpí. Nuž, ale do toho! Aby sme si to rukolapne predviedli, ide o toto:

gamebooks

V zápale boja s neúprosnou realitou a neoblomnými protivníkmi, ktorých stretnete na internete, doma, v práci, prípadne v obchode, zrazu začujete výkrik: „Martha!“ Čo vám to pripomína:

 1. Drsné obchytkávanie Chrisa Evansa s Robertom Downey Jr. – choď na kapitolu Film
 2. Nežnú popichovačnú konverzáciu Bena Afflecka s Henrym Cavillom – choď na kapitolu Film
 3. To je jedno, chcem čítať o komikse Mezi řádky – choď na kapitolu Mezi řádky

vyber_si

Mezi řádky

Tom Taylor je fuč a na knižnom trhu to vrie. Tajná bezmenná spoločnosť, ktorá cez literatúru ovláda svet, pustila do sveta podvrh. Novú knihu o Tommym. Čo si od toho sľubuje?

 1. Ak chceš nadšenú recenziu, choď na kapitolu Tommy Taylor a Ružové okuliare
 2. Ak chceš kritickú recenziu, choď na kapitolu Tommy Taylor a škaredá maľovanka
 3. Ak chceš vyváženú a objektívnu recenziu, choď na kapitolu Tommy Taylor a Lampáreň

mezi_radky_02

Film

Zaujímavé, že si nespomeniete na žiaden film, v ktorom by sa erotickým hrám venovala nejaká Marta. Nie, vy musíte myslieť na kostýmovaných hošanov! Tak nič, môžete skončiť alebo ísť na Mezi řádky.

mezi_radky_03

Tommy Taylor a Ružové okuliare

Brilantný komiks o tom, ako nás ovplyvňujú príbehy vtelené do literatúry! Hlavný hrdina dokáže ohýbať realitu a nič nie je také, ako sa zdá. Navyše, z otravného pasívneho blbečka sa stáva aktívna postava. Ak chce nepomenované Zlo vylákať z úkrytu jeho nezvestného otca, tak Tom ho chce vidieť prvý! To všetko lemuje hromada odkazov na literárne diela, o ktorých ste minimálne počuli. Aby toho nebolo málo, jedna kapitola knihy je spracovaná formou „gejmbúku“, a teda si môžete vyskúšať, ako fungujú rôzne aspekty jednej pravdy. Prípadne, kam sa môžete dostať zdanlivo slobodnou voľbou v neslobodnom svete. Čo vy na to?

 1. To je božské! Nože mi prezraď niečo o autoroch! – Choď na kapitolu Carey a Gross si zaslúžia svoj plat
 2. Alan Moore je len jeden, to by stačilo! – Choď na kapitolu Tommy Taylor a škaredá maľovanka
 3. Super, viac vedieť nepotrebujem! – Choď na kapitolu Príbeh nikdy nekončí, recenzia áno

mezi_radky_04

Omáčka

Kniha má toľko vrstiev, že by tromfla aj luxusný toaletný papier. Môžete spoznávať život Lizzie, fandiť novinárskemu esu Ritchiemu, nadŕžať zápornému borcovi Pullmanovi, veriť Wilsonovi Taylorovi, baviť sa vydavateľskými fígľami na tému – marketing a šokujúce odhalenia pri premiére alebo sa snažiť pochopiť, kam celý príbeh smeruje. Nie všetci túto eskapádu prežijú, to je jasné. A hoci by ste aj chceli ďalšiu omáčku, vedzte, že každý tanier sa raz vyprázdni a potom sa vyprázdnite i vy (fuj!). Takže:

 1. Stačilo. – Choď na kapitolu Príbeh nikdy nekončí, recenzia áno
 2. Nestačilo. – Choď hľadať ďalší textový pokrm niekam na internet.
 3. Balíme. – KONIEC

mezi_radky_05

Tommy Taylor a škaredá maľovanka

Tajomní vládcovia sveta majú po krk skrývajúceho sa Wilsona (i Toma) Taylora. Diabolský plán na jeho zničenie prichádza vo forme podvrhnutej knihy o Tommym Taylorovi. To bude vydavateľská bomba! Bez ohľadu na literárne kvality, ktorej toto dielo, povedzme si na rovinu, veľa nepobralo. Komiks Mezi řádky je trošku mdlý. Akoby sa bál naplno využiť svoj potenciál. Dobre sa číta, ale akoby si nechával všetky vysoké karty až na neskôr. Čo mu neprospieva? Dve veci. Jednak istá schematická scenáristická robota. Z polovice literárnych odkazov zatiaľ čumákuje skôr umelá naskrutkovaná rutina, než organická súčasť deja. Snaha o hru s formou (gamebook) tomu moc nepridala. Naopak, podčiarkla druhý neduh, ktorým je kresba. Je síce prehľadná, ale vcelku obyčajná, nezapamätateľná, všedná… Pokus o niečo majestátne navyše v spomínanej gamebookovej kapitole totálne ubíja mikroskopická forma rozdelenia strany na polovicu. Nebyť toho, verím, že by šlo o vskutku vynikajúci komiks. Takže:

 1. Chcem vedieť viac o autoroch. – Choď na kapitolu Carey a Gross si zaslúžia svoj plat
 2. Aký je verdikt? – Choď na kapitolu Príbeh nikdy nekončí, recenzia áno
 3. Predsa len chcem oslavné kecy. – Choď na kapitolu Tommy Taylor a Ružové okuliare

mezi_radky_07

Carey a Gross si zaslúžia svoj plat

Britský spisovateľ Mike Carey sa snaží priniesť niečo megalomansky zásadné, pričom nezabúda postmoderne boriť hranice medzi písaným dielom a realitou. Že si na to vybral zväčša učivo zo základnej či strednej školy a populárny „Potterovský“ fenomén, mu nemám za zlé. Predaje sú dôležité, čo z toho, že niekto napíše brilantné veľdielo, ktoré ocení dvadsať snobov a kúpi ani nie polovica z nich. Nechcem ho podozrievať z toho, že šetril na vizuálnej stránke, kresba Petra Grossa je však značne jednoduchá a veru z nej neomdlie azda ani krehká blondýnka so syndrómom odpadávania v pokročilom štádiu. Ale sem-tam sa mu vydarí niečo, čo si človek aspoň na chvíľku zapamätá (napríklad Leviatan). Stačilo?

 1. Áno. – Choď na kapitolu Príbeh nikdy nekončí, recenzia áno
 2. Nie. – Choď na kapitolu Omáčka

mezi_radky_06

Tommy Taylor a Lampáreň

Objektívna a vyvážená recenzia? Nič také neexistuje a domáhajú sa jej len ľudia, ktorí sa boja uznať iný názor, nech by bol hoci aj protivný. Skončil si a verím, že máš minimálne dobrý pocit z toho, že nestrácaš čas ďalším čítaním. KONIEC

mezi_radky_08

Príbeh nikdy nekončí, recenzia áno

Mezi řádky sa v tretej knihe konečne niekam posunuli a začínam z toho mať dobrý pocit. Azda to Carey niekam dotiahne. Keďže tento typ príbehu funguje len ako komplet, treba sa prelúskať aj predchádzajúcimi knihami. Každopádne, ak vás baví literárne prostredie, neostáva vám moc iných volieb, ako si sériu kúpiť a prečítať. Berte do úvahy, že Sandman je pasé a Lucifer práve skončil. Iný titul tohto typu, ak nepočítam Mýty, dnes v češtine nevychádza. A preto si komiks kúpiť:

 1. Chceš. – Choď na stránky vydavateľa
 2. Nechceš. – Choď na stránky vydavateľa
 3. Ešte si to rozmyslíš. – Choď na stránky vydavateľa

P.S. Azda ste si nemysleli, že máte na výber?

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *