Vůně neviditelného sexu

by Erik Kriššák

Vůně neviditelného (Crew, 2018)
Milo Manara

Erotika a komiks, to je prirodzená symbióza. Pokiaľ je pekne nakreslená, môže sa ňou človek kochať dosýta. A v prípade, že sa nesnaží brať príbeh príliš vážne, čo neznamená, že nestojí za nič, je to ideálna kombinácia. Čím sa dostávame k čerstvo vydanej českej mutácii knihy Vůně neviditelného od talianskeho velikána Mila Manaru.

Predstavovať ho už, našťastie, netreba. V poslednej dobe je v Čechách vydávaný častejšie ako súdne rozhodnutia na Slovensku, a preto si môžete vyberať. Borgia, Klik (oboje Crew) alebo Gulliveriana/Zlatý osel (Argo) a teraz aj Vůně neviditelného dávajú komplexný pohľad na dielo umelca, ktorého ženské postavy sú si síce podobné, ale zato sú neodolateľne krásne.

Táto kniha obsahuje obidva albumy Il Profumo dellInvisible, nuž sa netreba báť, že by ste sa nedožili pokračovania. Oba albumy sú navyše úplne samostatné príbehy, ktoré spája postava profesora, ktorý vynašiel masť, ktorá ho robí neviditeľným. Jediné, čo ho prezrádza, je vôňa karamelu, po ktorej predmetné mazivo vonia. Prvý príbeh ponúka prekvapivo súdržný a (prí)jemne vtipný dej, v ktorom sa nesmelý profesor trpiaci permanentnou erekciou pokúša dostať k svojej láske, baleríne Beatrice. V ceste mu však stojí (okrem údu) jej sekretárka Medunka, ktorá je pre mňa hlavnou postavou. Navyše, sympatickou nielen vzhľadom. Druhý príbeh vnáša do hry ďalšiu ženu, ktorá sa chystá zneužiť profesorov vynález na zločinecké účely. Dej sa preto miestami napne do akčnej podoby a v tejto polohe nenechá na hlavnej protagonistke zahalené nič.

Samotná erotika je vzácne striedma, napokon, ženy sú väčšinou v kontakte s neviditeľným amantom, nuž sa okrem pohľadu na obnažené nežné pohlavie „akcia“ odohráva predovšetkým slovne. Manara sa síce vcelku vyžíva v násilnom prístupe, tu sú dané scény zahalené masťou a majú preto o niečo miernejší dopad na prípadnú mravokárnu psychiku. Aj keď, možno je to naopak.

Kniha vyšla v pevnej väzbe na kvalitnom papieri, vydavateľstvo Crew si tieto jednoaktovky vychutnáva s koženými pomôckami na obale a s látkovým popruhom čoby záložkou. Ešte aj prebal pôsobí, akoby si mala čitateľa vziať do parády námorná deva voľných mravov. Inými slovami, o predaje knihy obavu nemám.

Crew je komiksové vydavateľstvo, ktoré sa snaží vydávať niečo pre každého. Mangu, klasický superhrdinský americký mainstream, detské komiksy, európsku klasiku, občas niečo vymykajúce sa a v neposlednom rade i erotiku. A hoci sa jej nevenuje ako jediné, tento rok ovládlo trh. Ako kniha Svůdné schůzky, tak Vůně neviditelného prináša vkusnú a na pomery žánru aj inteligentnú zábavu, ktorá možno občas naznačí čosi perverzné, ale rozhodne to nie je prvoplánová explicitná záležitosť. Aj preto sa nazdávam, že táto kniha je tým naj, čo od Manaru existuje. A že to v dnešnej nevkusnej dobe pôsobí priam krotko? Vďaka za to!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *