Vítězství…?

by Erik Kriššák

Mýty: Válka a střepy (Crew, 2017)
Bill Willingham, Niko Henrichon, Mark Buckingham

Čakali sme roky. Na to, kedy začne vojna. Trpezlivosť ruže prináša. A prinesie ich aj do hlavného mesta Cisárstva. Boli sme zdržovaní. Naťahovaný ako týždeň pred výplatou. Ako tantrický sex medzi slimákmi. Ešte aj zima sa v Hre o tróny v porovnaní s Mýtmi blížila priam raketovým tempom. Nič to! Je to tu! Jedenáste Mýty s priliehavým názvom Válka a střepy plnia sľuby spôsobom, akým by kariéru v politike nespravili.

Pokiaľ čakáte, že sa v šiestich prezentovaných zošitoch začne masaker a rozlúčime sa z 90% postáv, pomýlili ste si komiks. Takýto lacný trik nájdete opakovane v Živých mŕtvych, takže sa pripravte na „drahšiu“ zábavu. Najprv klasická troška nenaplnenej romantiky, potom akčný James Bond v sukni vyhľadá, prevezie a možno aj doručí špeciálnu zásielku rovno do Mýtova a vzápätí…

Vzápätí začne nekonečný ukecaný hlavný príbeh, v ktorom sa síce bojuje, ale opäť si vypomôžem so seriálovými Hrami o tróny, pamätáte si prvých niekoľko sérií, kde sa všetci chystajú do boja a vzápätí strih a je po boji? Neviem, či aj Mýty majú problém s nízkym rozpočtom alebo šetria lesy, každopádne sa pripravte na to, že z komiksu niekto „vytrhal“ takmer všetky bojové scény. Až na finále. Zlý vlk vs. Cisárska bábka, stávky prijíma podvodník Jack Horner, takže si nebuďte istý tutovkami.

Nechcem prezrádzať podrobnosti, ale pokiaľ posledných pár kníh Mýtov vyhrával na celej čiare, tak čo myslíte? Strelné zbrane proti dlhým chladným zbraniam, čo sa asi môže zmeniť? Odpoveď dostanete, keď si to prečítate.

Kým sa vrhnete na odkaz do e-shopu, pristavím sa ešte pri autoroch. Bill Willingham píše Mýty s chuťou a je jasné, že ho jeho záľuba v priamočiarosti a pozvoľnosti núti k nekonečnému preťahovaniu nevyhnutného. Výdatne mu sekundujú kresliči. Niko Henrichon v úvodnej kapitole a Mark Buckingham vo zvyšku knihy odvádzajú konštantne kvalitnú robotu, aj so sekundantmi. Kým toho druhého už dobre poznáme a Mýty si bez neho ťažko predstaviť, Henrichon tuším v sérii debutuje a pamätať si ho môžete z Bagdadskej svorky (smečky), ktorá vyšla pred rokmi v Comics Centre. A niektorí si možno spomenú na Mladú Frontu a nedokončený komiks Noe.

Spracovanie knihy je už štandarde „crewácke“, mäkká väzba, kvalitný papier, skrátka, medzi svojich predchodcov v poličke zapadne bez estetických nedostatkov.

Na otázku, či tento diel Mýtov stál za to, mám hneď dve odpovede. Áno, je to stále zábavné, udalosti dospejú do finále a navzdory všetkému sa ďalšia kniha volá Temné časy, takže z tohto pohľadu je jasné, že ide o jednu z najlepších sérií, čo tu momentálne vychádzajú.

Ale!

TOTO JE OBROVSKÝ SPOILER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Osobne ma mrzí, že celé Cisárstvo je v podstate v roli štatistu. Ani ten najsmrteľnejší šíp nič neznamená. Snehová kráľovná je nevyužitá až beda. A tá tuposť s plánom zlikvidovať všetky vstupy do sveta ľudí, aby sa tam všetci nepriatelia nedostali a napokon ich tam všetkých aj tak doviesť (hoci v putách), vôbec sa nečudujem, že séria ani zďaleka nekončí.

KONIEC SPOILERU

Nuž, ak máte aspoň trošku radi rozprávky, fantasy a pod., s Mýtmi sa budete cítiť ako s milovanou osobou počas romantickej večeri s prísľubom prebdenej noci. A že bude dlhá, svedčí aj to, že tu máme už jedenástu knihu. Na čo ešte čakáte? Upaľujte nakupovať, vydavateľstvo Crew vám dá vo svojom elektronickom obchode aj zľavu!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *