Věznice a náckové

by Erik Kriššák

Mezi řádky: Informátor (Crew, 2016)

Netrvalo to dlho a už tu máme druhú knihu zo série Mezi řádkyInformátor. O tej prvej ste si mohli prečítať minule, nuž túto mestskú fantasy nádielku netreba siahodlho predstavovať, poďme preto rovno na vec.

Mezi_radky_1

Tom Taylor má smolu. Nielen, že mu spochybnili rodný list, ešte sa mu, chudákovi, podarilo prežiť masaker na jednom zjazde literárne činných autorov. To ho, samozrejme, stavia do pozície hlavného podozrivého, pričom je zábavné sledovať, ako si ho prehadzujú súdy z rozdielnych krajín. Tom sa teda dostáva do väzenia a jeho šance na prežitie sú mizivé. Ako v minulej knihe, aj tu sú komiksové panely doplnené o internetové a novinové články o celej kauze. Pôsobia pomerne otravne, ale asi sa tomu séria nebude vyhýbať ani v budúcnosti, a tak si na to treba zvyknúť. Na čo sa zvyká ťažšie, je to, že tajomný nepriateľ, majúci takmer všemocný vplyv, nie je schopný odstrániť ho, bez ohľadu na to, že disponuje všetkým, na čo si len spomenie. Hlavný hrdina je navyše neduživý a nesympatický nýmand, ktorého by človek najradšej chytil po krk a zlomil mu väzy.

A9RC10B.tmp.pdf

Autorom je to asi jasné, pretože sa sústredia na rodinu riaditeľa väznice, ktorého deti sú nadšené z Tommyho, knižného čarodejníckeho hrdinu. Okrem toho sa do deja votrel akýsi bloger a predovšetkým, mágia sa začína prejavovať v reálnom svete tak, že popierať jej existenciu by si vyžadovalo mašinériu hodnú Vatikánu.

A9RC10B.tmp.pdf

A práve druhá polovica knihy sa v nadprirodzene priam vyžíva. Hmlisté scény z čias nacizmu postupne čitateľovi odhaľujú niečo zo schopností Toma Taylora a jeho sprievodkyne, pričom čas a priestor akoby už ani nehrali rolu. Inak, mám pocit, že Nemcom by všetci svetoví umelci mali skladať nehynúce poklony za rozpútanie 2. svetovej vojny, ktorá  je dodnes vďačnou sférou pre inšpiráciu.

A9RC10B.tmp.pdf

Tak, ako minule, kniha končí úplným odklonom od hlavnej dejovej línie. Prináša nám zdanlivo rozprávkový sujet zajaca, ktorý si zmyslel, že je reálna osoba a chce ujsť zo svojho príbehu. A opäť ide o to najlepšie, čo sa tu nachádza. Pevne verím, že Mike Carey (scenárista) z týchto epizódnych odklonov napokon vybuduje organický celok, ktorý pozdvihne mdlú hlavnú dejovú linku. Okrem toho táto kapitola obsahuje aj o odlišne poňatú kresbu, Peter Gross sa vzdialil svojej zdanlivo jednoduchej kresbe z predchádzajúcich zošitov a vrhol sa na pole rozprávkových ilustrácií.

A9RC10B.tmp.pdf

Aby som to zhrnul, známi autori komiksového Lucifera sa nám, vďaka vydavateľstvu Crew, pokúšajú naservírovať ďalší z fantazijných komiksov určených skôr tým prv narodeným, než adolescentnej otave. Na rozdiel od veľdiel typu Sandmana alebo hoci aj Mýtov sa však ani po druhej knihe nič svetoborného  neudialo. Tá literárna pseudokulisa je zatiaľ skôr podfarbením, než dominantným prvkom deja. Ba čo viac, pokiaľ si človek praje, aby to ten otravný Tommy poriadne schytal, pričom väčšie emócie vyvolávajú epizódne postavy, tak je niekde niečo zle.

A9RC10B.tmp.pdf

Napriek tomu ide o komiks, akých tu nevychádzajú práve mraky, a preto by bolo dobré, aby dostal šancu vyrásť do takzvanej epickej šírky. Carey je prísľubom, že z Mezi řádky napokon vylezie niečo premyslené a azda i úchvatné.  A preto neváhajte a hajde na nákupy, najlepšie rovno k vydavateľovi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *