Vetřelci a Predátoři ve třetí světové válce

by Marek „Keram“ Barányi

Aliens vs. Predator: Three World War (2010)

V roku 1979 natočil Ridley Scott film Vetřelec, v ktorom sme okrem zadku Sigourney Weaver videli aj mimozemskú rasu, ktorej parazitická larválna forma miluje orálny sex a namiesto krvi má kyselinu. V roku 1987 bol natočený film, Predátor v ktorom sme sa stretli s ďalšou mimozemskou rasou. Tentoraz šlo o tvora, ktorý rád navštevuje cudzie planéty, loví ozbrojených tvorov a zbiera ich lebky. Ale nepočítal s tým, že počas výletu na planétu Zem narazí na Arnolda Schwarzeneggera, budúceho guvernéra Kalifornie, vďaka ktorému nezíska svojho bobríka zabíjania a lovu lebiek. Potom, v roku 1990 bol v komikse „Dark Horse Presents #36“ zverejnený príbeh, v ktorom sa Vetřelci a Predátoři prvýkrát stretli. Od roku 2007 vydavateľstvo Dark Horse vydáva omnibusy s týmito postavami, z nichž prvý v rade  „Aliens vs. Predator“ je dôležitý pre tento minirozbor, keďže príbehy z neho nadväzujú na úplne novú sériu „Aliens vs. Predator: Three World War“.

Príbeh sa začína na malej ťažobnej planéte v systéme Alpha Centauri. Jej jedinými obyvateľmi sú baníci, ktorých najväčším problémom je všadeprítomný prach. Preto ich nepríjemne prekvapí prílet bojovej lode, ktorá nepatrí ani Korporácii, ani Koloniálnemu námorníctvu. Po pristátí sa z lode vyvalia hordy Vetřelců a zmasakrujú baníkov. Ale nie sú to iba obyčajní Vetřelci ako ich poznáme a milujeme. Tyto Vetřelce mají na vodítkách Predátoři, ktorí tiež nespadajú do normálu.

Po masakri sa príbeh presunie na planétu Belatrix 1, na ktorej sa nachádza lovecká chata patriaca osobe s jazvou na čele. Ak si myslíte, že je to Harry Potter, tak dúfam, že vás postihne agonická a traumatizujúca hnačka. Ak si myslíte, že je to Machiko Moguchi, tak patríte medzi tých, ktorí si prečítali príbehy „Aliens vs. Predator“ a „Aliens vs. Predator: War“ z prvého omnibusu. Vďaka jej predchádzajúcej spolupráci a priateľstvu s Predátory je výbornou kandidátkou pre Koloniálnych námorníkov, ktorí od nej chcú, aby vyriešila ich problém na spomínanej ťažobnej planéte. Machiko najprv odmieta, ale po zhliadnutí záznamu masakru nakoniec súhlasí, pretože to čo videla ju veľmi znepokojilo. Predátoři, ktorí vyhladili baníkov, nie sú obyčajní lovci, ale odpadlíci, jednoducho známi ako zabijaci. Na rozdiel od lovcov nemajú zabijaci žiadnu česť a jediné, čo ich zaujíma, je zabíjanie každého, na koho natrafia. A najhoršie je že sa im podarilo ovládnuť Vetřelce a použiť ich ako zbraň. Vyzerá to tak, že nás čaká riadne epický boj Vetřelci s Predátory proti ľuďom.

Randy Stradley je autorom tohto najnovšieho crossoveru. Scenáristicky to síce nie je nič prevratné, ale po veľmi dlhej dobe tu máme niečo, čo je aspoň trochu originálne a uberá sa úplne novým smerom. O výbornú kresbu sa postaral Rick Leonardi (Uncanny X-Men, Daredevil).

Či už držíte palce Vetřelcům, Predátorům, ľudskej rase, alebo ani jednému z nich začítajte sa do prvého čísla tejto série, prípadne si kúpte omnibus. Možno vďaka tomu neprídete o lebku a ani sa nestanete hrdým rodičom malého Vetřelce. Možno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Keram. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *