Vesmírne koule po marvelácky

by Erik Kriššák

Rocket: Chlupatý a nebezpečný (Crew, 2017)
Skottie Young, Jake Parker

Strážcovia galaxie sú momentálne in. Filmový priemysel dokázal oživiť aj relatívne nezaujímavú vesmírnu tlupu opomenuteľných postáv Marvelu. Nešlo inak, aj do našich končín zavítala partia okolo Petra Quilla. Do parády si ich vzala Crew (nepočítam sporadické výskyty v UKK a NHM, ktoré sa do výberu najskôr dostali na rovnakej filmovej vlne) a využila čo najaktuálnejšie komiksové dianie. S Bendisovými Strážcami to nedopadlo ktovieako, ale mývala Rocketa si vzal do parády Američan Skottie Young a to sľubovalo zábavu.

Young je expert na variantné obálky detských verzií marveláckch hrdinov, ktoré sú často vtipnejšie, než všetky komiksové stripy, Deadpool a Spider-Man dokopy. Okrem toho píše a kreslí I Hate Fairyland (Image), čo je príbeh desaťročnej Gertrúdy, ktorá uviazne v rozprávkovom svete a rokmi sa z nej stane psychopatka terorizujúca celú zem. Skrátka, Young je fasa! Nápad zveriť mu Rocketa patrí k tým lepším, čo v Marveli skrsol, a tak si môžeme prečítať jeho eskapády v knihe Chlupatý a nebezpečný. Aká je?

Dobrá! Je v nej presne to, čo od nej človek očakáva. Rocket je zábavný, príbeh je útly, ale funkčný, slovom, je to vďačná záležitosť na odohnanie nudy. Navyše, dozvieme sa o jeho vzťahu k ženám. Spojiť si vražedného medvedíka čistotného s kancom z erotického priemyslu dá chvíľku zabrať. Avšak, po chvíľke je jasné, že huňatý macík sa práva horšie než rodinne založený prominentný bývalý mafián v parlamente. Priaznivci Strážcov galaxie určite ocenia a sporadický výskyt celého „filmového“ tímu, obvykle prídu s krížikom po funuse, čo prospieva zábavným dialógom. Predstaviť si Rocketa bez Groota, stromovitého majstra stručných dialógov, to by chcelo veľkú dávku predstavivosti, nuž si ho užijete dosýta. Kapitola, v ktorej líči malým deťúrencom príbeh z minulosti, je tak chytľavá, že by som s radosťou opustil ríšu výkladových slovníkov ľudskej reči a dal sa na grootštinu.

Kniha Chlupatý a nebezpečný obsahuje prvých šesť zošitov série, ktorá začala vychádzať v lete 2014 a ktorá bola prakticky Rocketovým prvým sólovým titulom v histórii. Žiaľ, Young asi nestíhal, a preto od piateho zošitu pribral kresliča, ktorým je Jake Parker z Utahu. Tomu detská kresba problém nerobí. Jeho práca sa zjavila napríklad v Myšej hliadke a sem-tam doplní nejaké to X-Menovské číslo. Posledných pätnásť rokov sa venuje knihám pre deti, komiksom a filmom, a preto by ste jeho meno našli pri populárnych rozprávkach ako Titan A. E., Horton, Doba ľadová – úsvit dinosaurov, Rio alebo Kráľovstvo lesných strážcov. Nie, že by jeho kresba bola až tak odlišná od Youngovej, ale je to skrátka trošku iné a je to škoda. Dokonca aj moje deti, keď to čítali, tak prišli za mnou, že – aha, kresba sa zmenila, prečo?

Celkovo ide o vynikajúcu zábavnú knižku, ktorú môžem odporučiť malým i veľkým. Pozerá sa na ňu lepšie než na ľubovoľnú produkciu vysielanú na Cartoon Network a funguje aj tá pochabá zápletka. V šprinte na sto metrov je oproti Strážcom galaxie o dobrých päť sekúnd napred, čo je samo o sebe priam zázračné! Ak máte v sebe aspoň kúsok detskej duše a neočakávate od komiksu paradigmické dielo zadupávajúce do zeme zhromaždenie antických filozofov, budete sa baviť. So zľavou ho dostanete, už tradične, v e-shope vydavateľa a v každom dobrom kníhkupectve, dokonca som ho našiel aj v niekoľkých zlých. Neváhajte!

Příspěvek byl publikován v rubrice Článek, Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *