Vertigo láká na staré páky a jejich fláky

by Kamil „MdS“ Bernášek

Vertigo Resurrected #1 (2010)

Nakladatelství DC slaví v posledních letech nemalé úspěchy a tím nemyslím jen superhrdinské eventy, které jsou zajímavější a lepší než ty od Marvela nebo oživení Wildstormu. Mám na mysli především rozvoj v divizi Vertigo, kde se rozběhly skvělé knižní noirovky (Chill, Executor, Filthy Rich, …), začala vycházet spousta nových originálních sérií (Greek Street, Sweet Tooth, American Vampire, …) a zároveň se rozjelo vydávání starších sérií po 10 až 12 sešitech v luxusních knižních edicích (Preacher, Fables, Y-The Last Man). U toho vytahování starších věcí z archivu ještě zůstaneme. Narazil jsem totiž na stostránkový sešit „Vertigo Resurrected“, který obsahuje výběr devíti krátkých příběhů z konce devadesátých let (1997-2000), které vyšli ve vertigovských comicsech „Weird War Tales“, „Flinch“, „Strange Adventures“ a „Heartthrobs“. Všechny pocházejí z per a pastelek těch nejznámějších scénáristů a kreslířů: Ellis, Morrison, Ennis, Bolland, Azzarello, Sale, Milligan, atd. A my se teď na jednotlivé příběhy koukneme trochu blíže.

Shoot (Warren Ellis, Phil Jimenez & Andy Lanning): Amerikou se valí vlna vražd na školách a model je všude stejný. Školák přinese do školy zbraň, postřílí několik svých spolužáků a nakonec zabije sám sebe. Veřejnost a média mají jasno a vidí hned několik viníků, mezi které patří metalová hudba, násilí v počítačových hrách, sexuální scény ve filmech a comicsy. Vyšetřováním je pověřena mladá agentka FBI Penny Carnesová, která z fotografií z míst vražd najde jedinou spojitost – vysokého blonďatého chlápka v baloňáku. Snaží se ho najít, ale on nachází jí. Stejně jako kouzelník vytáhne králíka z klobouku, tak John Constantine odhalí to, co všichni doposud přehlíželi.

Zajímavostí u tohoto příběhu je, že měl původně vyjít v sérii „Hellblazer“ jako číslo 141, ale v souvislosti s masakrem na Kolumbijské univerzitě se tehdejší vydavatel Paul Levitz rozhodl tento příběh nepoužít. To se nelíbilo Warrenu Ellisovi, a proto svou práci na této sérii ukončil. 

The Kapas (Brian J. Bolland): Vyprávění Sira Nevilla Wollridge, britského gentlemana a cestovatele. Ten v Asii narazí na velmi zvláštní trest smrti, ke kterému je využívána speciální dřevěná klec „kapas“, která skrze několikadenní mučení přivede odsouzeného až k smrti. A to Sir Woolridge ještě netuší jak s tím vším souvisí jeho bratr.

Native Tongue (Brian Azzarello, Esad Ribic): Reportér bulvárního plátku Marc Benza píše v Arkansasu o podivném zabíjení krav, které jsou nalezeny se stáhnutou kůží z hlavy, vytrhanými zuby, vyhřeznutými vnitřnostmi a bez kapky krve. Všichni se domnívají, že jde o útoky UFO a místní úřady celé věci nepřikládají takový důraz, ale to jen do chvíle, kdy je nalezeno stejným způsobem zohavené lidské tělo.

New Toys (Grant Morrison, Frank Quitely): Příběh je vyprávěn plastovým vojáčkem, který si po čase těžkých bitev uvědomuje, že je jen hračka a že čelí mnohem horšímu nepříteli než kdy jindy. Jeho spolubojovníci mu však nevěří a nevidí realitu takovou, jaká ve skutečnosti je. I Vám otevřou oči „nové“ hračky.

Nosh and Barry and Eddie and Joe (Garth Ennis, Jim Lee): Čtyři vojáci na dovolené si vyprávějí své zážitky z války v Perském zálivu. Jeden z nich si, ale pamatuje mnohem víc než jeho kamarádi. Například to, že jim místo očkování píchnul vládou vyvinuté serum, které v lidech probouzí agresivitu a potlačuje svědomí. Následné „vyčištění“ irácké vesnice si nafotil a kamarádům, kteří mu nevěří, tyto fotky podává jako důkaz. Takovou reakci byste nečekali.

Diagnosis (Steven T. Seagle, Tim Sale): Až vyoperujete tolik nádorů z ženských prsou jako doktor Glenn, taky to ve vás něco zanechá. V doktoru Glennovi to zanechalo pocit, že by se měl ujistit, zda je jeho novomanželka naprosto bez nádoru. Stačí jen říct „Skalpel prosím“.

The Death of a Romantic (Peter Milligan, Eduardo Risso): Ženská závislá na chlapovi, která nemá vlastní hrdost a neváží si sama sebe, to je vždycky průser. A co teprve, když začne chodit s dvěstě let mrtvým básníkem?

It Takes a Village (Bill Willingham): Agentura, která půjčuje opravdová monstra namísto lidí v kostýmech, je vážně skvělý byznys. Zejména pak, když její služby využívají lidé, kteří chtějí ještě dnes, uchovávat staré časy.

Resolve (Bruce Jones, Bernie Wrightson & Timothy Bradstreet): Řidič, který se za temné noci vybourá v autě a jde se zeptat do starého domu u hřbitova na pomoc je trošku klišé, ale ve chvíli, kdy se s chtíčem vrhne na krásnou a opuštěnou majitelku domu, věci naberou úplně jiný spád.

Všech devět příběhů mi sedlo jak hrnec na prdel a vybrat z nich nejlepší nebo nejslabší kus by bylo opravdu těžké. Je to prostě 100 stran kvalitní zábavy s obálkou od Tima Bradstreeta. Takže pokud jste ještě do Vertiga nepronikli, se sešitem „Vertigo Resurrected“ máte skvělou příležitost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je MdS. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *