Velkej šéf je zpět

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy (Crew, 2015)

Velkej Šéf je znovu na scéně. V knize se čtyřmi příběhy stihne pod taktovkou Alana Granta s partičkou pitomců dobývat hrad, založit vlastní církev, zdemolovat poštu a založit si kariéru jako rocková hvězda. Není nutno dodávat, že u toho zařve spousta lidí. Lobo: Sedm zbytečných a dalších příběhy u nás vychází jako druhá souborná kniha Lobových příběhů. Série Sedm zbytečných u nás už vyšla už v roce 2000 a je v dnešní době beznadějně vyprodaná. Nakladatelství Crew se tedy rozhodlo ji oživit a přidat k ní ještě další tři příběhy.

lobo

Právě Sedm zbytečných knihu otvírá a zabírá její velkou část. Lobo je vyslán sestavit tým z pořádně nebezpečných šílenců, kteří by si jako jediní troufli na sebevražednou misi. Odměnou jim za to pro každého bude milion kreditů, takže se do toho s chutí pouští, ačkoli někteří nesouhlasí s Lobovým vedením. Samozřejmě by to ale nebyla sebevražedná mise, kdyby v tom nebyl nějaký háček, a Lobo má co dělat, aby vyvázl se zdravou kůží.

009

Sedm zbytečných je jediný příběh, kde Lobo nemá věci pevně v rukou, takže přináší i napětí a otázky, jak tohle dopadne. Samozřejmě to s tím napětím není tak vážné, Lobo je především o pořádné rvačce a hláškách, ale je to něco, co má jen Sedm zbytečných. Další tři příběhy už jsou spíš komická snaha Velkého Šéfa vytřískat peníze, kde se dá.

016

Začíná Prima wálkou, kdy Lobo dělá bodyguarda reverendovi Církve prima blábolů. Tady Lobo pochopí, že lidi rádi dají peníze za každou blbost, takže sám založí Církev kruťáckého kydlení a žije si jako v pohádce. Lidi mu rádi platí za to, že jim nerozbije držku, a kdokoliv si dovolí vystoupit proti němu, ten si zaplave v kanálu. Jenomže Lobovi začíná chybět vraždění, tak se chystá na epické finále, které už jen kvůli jeho karmě nemůže dopadnout růžově.

081

Následuje „Poštovní super giga masakr“ a už podle názvu je jasné, že tentokrát pošta nevymete s vámi. Lobo si na začátku příběhu rozbije mašinu a rozhodne se, že si jí sám složí. Náhradní díly si objedná na dobírku. Jak už to ale bývá, na poštu není spolehnutí, takže za každou chybu dostane pošťák jednu do zubů. A vlastně to ani není Lobova chyba, že to na něm zanechá psychické následky a on pak sáhne po zbrani.

088

Poslední příběh Vošoust byznys nás zavede do divočiny šoubyznysu. Lobo se stal hvězdou klipu rappera Řiťmuse, ale nekápl mu z toho ani cent. Rozhodne se vzít situaci do vlastních rukou a stát se rockovou hvězdou. Cesta za slávou je ale plná překážek – už jenom vybrat správný kostým mu sebere notnou dávku nervů.

157

První tři příběhy nakreslil Val Semeiks, který měl pod palcem Loba v první knize Bullíkův případ a další příběhy. Ví, jak kresbou oživit humor Velkého Šéfa a detaily v pozadí někdy pobaví víc, než samotné hlášky. Nápisy na zdech, které jsou pro oko českého čtenáře přeložené tak, aby je pochopil, jsou velké plus, za které můžeme poděkovat překladateli Pavlu Dortovi. Vošoust byznys pak nakreslil Carl Critchlow, který nemá tak čistou linku jako Semeiks, ale pořád dělá Velkému Šéfovi čest.

Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy je jedna velká zábavná akce plná krve, vraždění, mrzačení a charakterů, které jsou tak přehnané, že vás prostě musí bavit. Kdo by si rád nepřečetl o lovci lidí, maniakovi, psychopatovi a globální katastrofě? A to mluvím jen o hlavní postavě.

Knihu si můžete koupit zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Kadet. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *