Ve vedlejší roli – Punisher

by Erik Kriššák

Punisher Max: Kingpin (BB/art, 2018)
Jason Aaron, Steve Dillon

Ruku hore, kto sa bál, že po nepravidelnom vydávaní dospelej rady Punishera od Gartha Ennisa máme po Frankovi Castleovi nadobro? Ja som s tým rátal prakticky naisto a ahaho! Kde sa vzal, tu sa vzal, na pulty dorazil prvý diel dobrodružstiev obľúbeného zabijaka zločincov z pera (písacieho) amerického hviezdneho scenáristu Jasona Aarona. Dámy a páni, je tu Kingpin!

Frank Castle alias Punisher patrí k tým (anti)hrdinom, ktorí si to v češtine užívajú dlhé roky. BB/art nás zásobuje jeho príbehmi od roku 2004. Pravda, pomerne jednosmerne, nakoľko ako štyri knihy klasickej rady, tak jedenásť kníh rady MAX majú jediného autora. Gartha Ennisa. Sem-tam sa na internete vedú spory, či náhodou neexistuje lepší Punisher než od neho, ale to už je údel geniálneho diela. Vždy sa nájde niekto nechápavý. Aby toho nebolo málo, v dávnych dobách sme dostali aj jednu knihu komiksových legiend od Netopejra (War Zone) a Franka neobišla ani vlna UKK a NHM.

Inými slovami, Franka poznáme všetci. Vieme, že mu mafiáni zabili celú rodinu a on sa im za to pomstil toľkokrát, až mu neostalo iné, než vraždiť ďalších a ďalších zločincov. Pretože Punisher nie je typ, čo sa uspokojí s jednorazovou odvetou. Nie, on je chladnokrvný zabijak, ktorý by si skôr alebo neskôr svojich najbližších vykynožil aj sám, aby mal zámienku na páchanie „spravodlivosti“.

Ako som už spomínal, česky čítajúci čitateľ má za sebou prakticky kompletného Ennisa, a preto ho žiadna dávka násilia, vulgárnosti, absurdného humoru a nestriedmeho preháňania nezaskočí. Jason Aaron kráča poslušne v jeho šľapajach. Absurdného humoru je menej, ale inak je všetko „po starom“. S jednou podstatnou zmenou. Tento komiks by sa pokojne mohol nazývať Kingpin MAX – Punisher. Päť zošitov sa sústredí na naivný plán mafiánskych rodín vymyslieť tajomného pána zločinu – Kingpina, ktorého má hrať osobný strážca jedného z nich. Tušíte správne, je to tučný Wilson Fisk. A tušíte ešte správnejšie, že sa do svojej role vžije natoľko, až sa stane tým, čím ho poverili. Rozohráva nebezpečnú hru, na ktorej konci ostane stáť len on. Bez ohľadu na následky. Toto je hádam prvý komiks, kde je Kingpinovi venovaná aj nejaká tá retrospektíva na tému – ako som začínal. Aaronovi to neskutočne sadlo a Fiskove sadlo obalil do nesmierne krutého životného príbehu. Nakoľko komiks rýchlo odsýpa, neostalo v ňom veľa miesta na samotného Punishera. Ten slúži len ako zámienka, aby sa mohol Kingpin realizovať. Iste, jeho súboj s fanaticky veriacim vidlákom je presne „ennisovsky“ absurdný a prehnaný, oči vypadávajú z jamôk práve tak, aby sa čitateľ zasmial a nechýba ani stará pani alias hlava mafiánskej rodiny, ktorá akoby z oka vypadla tej z Vitej zpátky, Franku. Ale to všetko je potláčané mamuťou postavou Kingpina a jeho, miestami až mrazivými, voľbami a činmi.

Čo sa týka kresby, tú má na svedomí Steve Dillon. Napriek tomu, že zomrel 22. októbra 2016, má v medailóne napísané, že „pracuje i pre iných scenáristov a série“. Možno by stálo za pokus dať aj osvedčené texty na redakciu. Tento Angličan je nerozlučne spätý s už spomínaným Garthom Ennisom, s ktorým spáchal ako Kazateľa (Preacher), tak Punishera. Preto je jeho jednoduchá kresba s rozpoznateľnými tvárami (že sú jeho, nie, že by boli práve pestré) z kategórie – stará známa. Komu nesedí, ten bude pri komikse stáť, kto si zvykol, bude mať o niečo viac možností ku komfortnému absorbovaniu tejto knihy.

Punisher Max – Kingpin je brutálna jazda, najstrašnejšie činy sa však často dejú mimo záber, prostredníctvom zmienok v dialógoch a pod. Frank si užíva roly vedľajšej postavy a Wilson Fisk kraľuje každej scéne, v ktorej sa vyskytuje (no dobre, jedna scéna z vezenia sa nepočíta). A ešte lepšie je, že všetkým z nás je jasné, čo bude nasledovať. Na obzore nevychádza slnko, ale holá hlava s terčom. Bullseye!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *