Válka velké trojky komplet

by Erik Kriššák

Liga spravedlnosti: Válka velké trojky (BB/Art, 2018)
Geoff Johns, Jeff Lemire, Ray Fawkes, J. M. DeMatteis, Ivan Reis, Doug Mahnke a iní

Odkedy BB/Art vydáva vybrané tituly z New52, dostáva tuzemský čitateľ možnosť sledovať udalosti v „Dísíčku“ v širšom kontexte. Nanešťastie, v prípade veľkých udalostí idúcich aj skrz menej známe rady (inými slovami, v Čechách nevychádzajú) došlo na Trinity War, a teda vojnu veľkej trojky. Ochutnávky v dvoch knihách Líg spravodlivosti mali skôr negatívny efekt. Čítať úvod, kus čohosi a záver bez záveru, ani diplomat by nenašiel vhodný výraz na opísanie čitateľovej frustrácie. Našťastie, na konci minulého mesiaca vyšiel kompletný objemný zväzok venovaný tejto udalosti. Nuž, privítajte titul Liga spravedlnosti: Válka velké trojky!

Tristodvadsaťstranová kniha čitateľovi rozhodne nejaký čas vydrží. Skladá sa z dvanástich zošitov naprieč sériami ako Liga spravedlnosti (#22-#23), Americká liga spravedlnosti (#6-#7),Temná liga spravednosti (#22-#23) a Constantine (#5), špeciálnymi minisériami typu Hříšná trojka: Pandora (#1-#3), Hříšná trojka: Phantom Stranger (#11) a v neposlednom rade sa tu nachádza aj propagačný zošit New52 Free Comic Book Day Special 2012.

Príbeh tvorí zámienku pre megalomanské bitky medzi množstvom superhrdinov, mocný artefakt známy z gréckej mytológie ako Pandorina skrinka, spôsobuje vo svete rôzne problémy, jeho držiteľka Pandora sa chce zbaviť kliatby, ktorú v dávnych dobách uviedla do chodu otvorením tejto diabolskej šperkovnice. Hľadá absolútne dobro (Superman) alebo zlo (Lex Luthor), popri tom však zanecháva všetko a všetkých v chaose. Nakoľko významným prvkom v deji je mágia, nemôže chýbať John Constantine a jeho temná liga.

Musím priznať, že celkovo sa mi tento príbeh páčil. Akcie je nadostač, vyvrcholenie obsahuje vydarený zvrat s prísľubom do budúcnosti, sem-tam je to vtipné a v neposlednom rade sa na to dobre pozerá. Za najväčší jklad považujem trojdielny príbeh Pandory, ktorý jej dodáva uveriteľnejší rozmer mimo klasických mantinelov zápornej postavy. Dokonca by sa našiel i akýsi filozofický presah.

Keďže ide o crossover troch komiksových Líg spravodlivosti s presahom do ďalších zošitov, je jasné, že menoslov autorov je dlhý ako mužská pýcha v predstavách jej nositeľa. Kým scenáristi sú zväčša známi aj v našich končinách (Geoff Johns, Jeff Lemire, J. M. DeMatteis) a azda len Ray Fawkes sa u nás ešte nepredstavil. Je to Knanaďan, nuž nečudo, že je zamotaný v marvelovskej sérii Wolverines. Má však na konte viacero vlastných diel ako One Soul, Junction True atď. Pre DC fušoval do Batmana (u nás vyšla kniha Epilog od Crewi) a Constantina. Kým Constantine v tejto knihe je skôr taká zbytočná odbočka, trojica zošitov o Pandore predstavuje asi to najlepšie, čo sa tu nachádza. Čo sa týka výtvarníkov, máme tu osvedčené mená ako Ivan Reis, Doug Mahnke a Temnú ligu kreslí Mikel Janin. Zahosťujú aj borci ako Jim Lee, Gene Ha a ďalší. Inými slovami, je to mainstream made in USA. Trošku vzruchu prinášajú jednorazové vstupy od dvojice Fernando Blanco a Renato Guedes. Prvý vykresľuje svet mŕtvych vo Phantom Strangerovi, druhý dodáva vertigácky vzhľad Constantinovi.

Komiksový príbeh združený pod názov Válka velké trojky núka akčnú superhrdinskú klasiku, samozrejme si musíte zvyknúť aj na všadeprítomnú mágiu. Pokus o mytologický presah vyzneniu prospieva, predovšetkým trojica zošitov o Pandore dodáva inak televíznemu Herkulesovi potrebnú hĺbku, čo kvitujem. Som rád, že sa BB/Art rozhodol vydať túto udalosť pekne pokope, o to viac, že čiastočne tu už vyšla a bolo to žiaduce. Nuž, milý BB/Art, môžete v New52 smelo pokračovať!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *