Válka slov

by Erik Kriššák

Mezi řádky: Tommy Taylor a válka slov (Crew, 2018)
Mike Carey, Peter Gross a iní

Po dlhej dobe pasívneho ničnerobenia, ktoré trvalo cca štyri knihy sa Tom Taylor pomaly, ale o to neústupnejšie rozhodol, že v polovici svojho komiksu by sa patrilo zaslúžiť si status hlavného hrdinu. To, čo sa začalo prejavovať v minulej knihe, aktívny zápal pre vec, sa v Tommy Taylor a válka slov rozohráva naplno.

Vojna slov má veľmi jednoduchú premisu. Tom, Lizzie, Peter a Frankensteinovo monštrum sa pomocou kúziel, ktoré sa Tom snaží ovládnuť, prepracúvajú cez zástupy poskokov tajnej organizácie Medzi riadkami až k jej sídlu. Tam čaká tajomný pán Pullman a ako naznačuje už obálka knihy, dôjde na pästný súboj. Inými slovami, ten, kto chcel posun v deji, dostane priam vyhliadkovú jazdu Orient Expressom. Vlastne by sa dalo povedať, bez podrobných spoilerov, že prichádza vyvrcholenie.

Mezi řádky píše stále Mike Carey, autor dobre známeho Lucifera a kreslí Peter Gross (za pomoci M. K. Perkera, Vince Locka a Deana Ormstona), taktiež od Lucifera. Na všetko, čo sme u nich zvyknutí, sa môžete spoľahnúť aj tentoraz, načo nosiť drevo do tatranského lesa. Víchrice, lesníci a producenti toaleťákov ho aj tak dokaličia ako vždy. Ak náhodou netušíte, čoho sú títo dvaja tvorcovia schopní, prípadne vám nestačia okolité ukážky, skúste si ich vygúgliť.

Čo však z tejto knihy robí niečo viac, je skutočnosť, že okrem piatich zozbieraných zošitov (#31-#35) tu sú aj zošity číslované ako #31.5-#35.5.Tie sa venujú pôsobeniu niektorých postáv od najstarších dejín civilizácie po nedávnu minulosť. V prekvapivo vydarených príbehoch ponúkajú nesmierne množstvo informácií o tom, kto je Pullman, o čo sa snaží, ako sa Tomov otec priplietol k svojmu osudu a predovšetkým nazrieme do detstva Anny Rauschovej, najvydarenejšej komiksovej záporáčky posledných rokov. Jej príbeh si osobne radím k tomu naj, čo sa v celej sérii Mezi řádky zatiaľ zjavilo.

 A to som ešte nespomenul výtvarnú stránku. Tej sa chopili rôznorodí hostia, niektorí sú dobre známi aj v našich končinách, napríklad Luciferovský Dean Ormston alebo Michael WM. Kaluta. O Bryanovi Talbotovi azda netreba viesť siahodlhé reči, Luther Arkwright, Grandville alebo hoci Sandman sú v kurze aj dnes. Rovnako už spomínaný Vince Locke má na konte Sandmana, poznajú ho však aj fanúšikovia deathmetalovej klasiky Cannibal Corpse, pre ktorú navrhol množstvo ultra-brutálnych obalov. Ďalšie momentky nakreslila ešte trojica tvorcov – Rick Geary, Cary Erskine a Gabriel Hernandez Walta. Všetci priniesli do Mezi řádky sviežu vizuálnu pestrosť, ktorá inak v komikse vcelku absentuje.

Pokiaľ máte Mezi řádky zaradené medzi svoje obľúbené komiksy, dostanete najlepšiu knihu, aká sa zatiaľ na českom trhu zjavila. V prípade, že sa s týmto komiksom stretávate prvý raz, je veľká pravdepodobnosť, že sa vrhnete aj na ten zvyšok, pekne od začiatku. Akokoľvek je spočiatku celá séria pomerne toporná, pasívna a nasilu post- a meta- a pod., podobných komiksov u nás nevychádza práve záplava. Ak sa vyžívate v odkazoch na literatúru, prídete si na svoje. Oplatí sa vám sledovať ju aj v prípade, že ste sa chytili na komiksové Mýty, deviata kniha Mezi řádky sa s nimi pretne v crossoveri.

Čo dodať na záver? Som zvedavý, kam sa tento komiks vydá nabudúce, stále ešte ostávajú otvorené viaceré otázky. Tá o osude jedného rázneho zajaca kráča v čele, očakávam, že na ňu príde rad už čoskoro.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *