Válka? Pst!

by Erik Kriššák

Živí mrtví: Válka šeptem (Crew, 2018)

Kam nemôže diabol, pošle ženskú. Ako sa jej potom zbaviť? Alfa Rickovi zatopila a vojna je na dohľad. Nuž, kam nemôže Rick, pošle Negana. Teda, Negan sa posiela aj sám. Je ako spam. Už, už ste si mysleli, že máte dokonalý firewall a tu zrazu – Negan! Dvadsiaty siedmy diel populárnej série Živí mrtví si pod názvom Válka šeptem vybavuje účty, ako sme si už zvykli, so všetkými.

Odkedy sa medzi oživenými mŕtvolami zjavili nihilistickí fetišisti so záľubou v odevoch z ľudskej kože, bolo jasné, že nám americký scenárista Robert Kirkman chystá ďalšie akčné hody, v ktorých vyvraždí väčšinu živých. Potom, ako sa Negan vydal na územie takzvaných Šeptačov a Alfa z neho stratila hlavu, muselo byť jasné aj voličovi vládnych síl v krajinách bývalého Československa, že je to tu. A keby nie, opakujem – JE TO TU!

Vojna.

Nebudem okolo nej chodiť ako priaznivci za suverénne Slovensko popri prihláške do blázinca, ktorí na jednej strane hulákajú čosi o vystúpení z NATO a EÚ a jedným dychom suverenitu skladajú k nohám akejsi „slovanskej vzájomnosti“. Dokonca ani nepodozrievam Sorosa, že platí Betu, aby rozoštval Rickovo idylické kráľovstvo. Skrátka sa horda nemŕtvych vrúti na územie živých a vraždí sa a strieľa sa a jeden zo súbojov „vyspoilerovala“ už obálka knihy. Ako sa to skončí? To sa nedozvieme. Respektíve, pokračovanie nabudúce.

O kresbe Živých mŕtvych sa pri dvadsiatej siedmej knihe píše ťažko. Je to čiernobiela zamachlená klasika á la Charlie Adlard. Ukážky sú rozhodené všade navôkol. Jedna vec sa však predsa len zmenila. Na viacerých miestach autori využívajú vec doteraz prakticky nevídanú, a síce šestnásť malých panelov na stránku. Zväčša ide o zmes dialógov, kde sa na striedačku bavia ľudia z rôznych usadlostí, Šeptači a pod. Miestami to pôsobí ako tie televízne seriály, kde sa rozdelí obrazovka na viaceré časti a dej sa odohráva akože súčasne. Je očividné, že sa Kirkman snaží presvedčiť čitateľa, že tentoraz vytvoril naozaj životaschopných protagonistov, o ktorých by sa čitateľ mal časom báť. Nakoľko vieme, že jeho modus operandi spočíva v obmieňaní prakticky celého komparzu, je na každom z nás, či mu na to tentoraz skočíme. Každopádne je táto črta v posúvaní deja na pomery celej série pomerne inovatívna a osobne som za ňu rád.

Kniha Válka šeptem napĺňa všetky očakávané priania jej fanúšikov a s katastrofickým výhľadom k budúcemu dielu mi ostáva jediné. Prehlásiť, že to vôbec nie je katastrofa, naopak, baví ma to viac ako keď to tu začalo vychádzať. Už len preto, že je tu Negan, stojí táto komiksová telenovela za prejavenie záujmu. Už, nech je tu pokračovanie!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *