Čtyřiadvacátej Ušák a návrat černý duše

by Erik Kriššák

Usagi Yojimbo: Návrat černé duše (Crew, 2015)

Niektoré istoty sú dané a ani k nim netreba ilúziu, že ich raz dostaneme, nech už si populistickí politici a kazatelia ľubovoľnej cirkvi tvrdia čokoľvek. Potulný králik (áno, v komikse vystupujú antropomorfizované zvieratá) Usagi Yojimbo je tu s nami už pekných pár rokov a neustále dokazuje, že samurajské súboje majú niečo do seba, a to aj po niekoľkých storočiach plných zdokonaľovania masových nástrojov na porcovanie živočíšnych schránok bez výnimky. Dvadsiataštvrtá kniha so strašidelným názvom Návrat černé duše pridáva k pocitu šťastia prísľub životného príbehu démonického bojovníka trestajúceho „zlo“ v každom z nás počúvajúceho na meno Jei. Čo myslíte, šlo to pokaziť?

01_Usagi

Murphyho zákony majú kladnú odpoveď na všetko, ale povedzme si na rovinu, Stan Sakai na ne zvysoka kašle a roky-rokúce im spôsobuje mindráky. Pretože jeho mix japonskej histórie, nemenej japonského folklóru a prakticky nejaponskej fauny oháňajúcej sa tu mečom, tam kopijou, je konštantne skvelý. Ba dokonca geniálny. Dokazuje to aj tu.

02_Usagi

Ako sa vypudzuje démon zabývaný v posadnutej obeti, sa dozvieme hneď v úvode knihy. Nakoľko Usagiho svet je plný postáv, ktoré rôznorodo zasahujú do deja, aj tu ich vystupuje celá plejáda, od povedomých mníchov cez duo lovcov ľudí kombinujúcich silu a neústupnosť nosorožca so psou vernosťou, až po už spomenutého Jeia. Ten aktuálne ničí život Inazume, ktorú chcú všetci zabiť, či už  z pomsty, pre odmenu, prípadne preto, lebo sa Jei rozhodol, že svojich oponentov zabije ako prvý. Usagi sa v príbehu spočiatku takmer neobjavuje, napokon sa všetci zídu a nastane mela s koncom, ktorý opäť vháňa slzy do očí, podobne ako v minulej knihe Most slz. Mám pocit, že Sakai sa naučil hrať na city s razanciou Paganiniho a ide mu to minimálne rovnako dobre ako Hendrixovi v Monterey.

03_Usagi

Vnímavejší čitatelia s orlím zrakom si istotne povšimnú, že aj kresba nastúpila trend návratu k prvým príbehom, nakoľko je ostrejšia, drsnejšia i hranatejšia, než bývalo v poslednom čase zvykom. Nemám nič proti guľatučkej čačanosti, ale som rád, že si dala pohov. Neobrúsený vizuál dodáva príbehu miestami až hororovú atmosféru, čo si najviac uvedomíte pri návšteve obydlia kňaza vzývajúceho temných bohov.

04_Usagi

Načo to tajiť, kniha Návrat černé duše je pecka. Poteší najmä stálych fanúšikov, ale bez problémov ju prežujú aj nováčikovia. Napriek tomu, že príbeh obstojí aj samostatne, predsa len by som druhým menovaným poradil začať pekne od začiatku, nakoľko docenenie motivácie vystupujúcich postáv vám pomôže pochopiť, prečo je Usagi Yojimbo geniálny komiks.

P.S. Veľmi sa mi páči obálka, najmä jej krvavočervené farebné prevedenie. Pôsobí nielen ako návnada, ale rovno ako spoiler.

Knihu můžete koupit zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *