Tři, dva, jedna… SPRINT!

by Erik Kriššák

Flash: Když blesk udeří dvakrát (Crew, 2018)
Joshua Williamson, Carmine di Giandomenico, Neil Googe, Felipe Watanabe, Andrew Currie, Oclair Albert

Barry Allen alias Flash je najrýchlejší muž na zemi. Pokiaľ ste si ho ešte nevšimli, tak teraz je tá správna chvíľa na „slow motion“. V rámci Znovuzrození hrdinů DC sa za pomoci vedeckej metódy – čo je v telke, vydáme – prvý raz podarilo uviesť na český komiksový trh jedného z najznámejších superhrdinov (neposudzovať optikou československého pamätníka!) v pravidelnej (dúfajme) sérii. Dámy a páni, tadiaľto prebehol Flash!

Když blesk udeří dvakrát je pomerne objemná kniha. Obsahuje prvých osem zošitov série a k tomu ešte zošit Flash Rebirth. V češtine má tento hrdina resty ako nik iný (z tých podstatných superhrdinov, nebavíme sa tu o borcoch typu Green Lama), v podstate mu donedávna, okrem účasti v Lige spravodlivosti (a JLA a hosťovačkách v Batmanovi) vyšla jediná samostatná kniha Znovuzrození, aj to od Johnsa. Aktuálne sa mu síce občas pozrieme na zúbok vďaka dvom knihám z DC komiksového kompletu, ale inak nič. Preto je táto štartujúca rada konečne niečím, čo treba osláviť.

V súvislosti s projektom Znovuzrození hrdinů DC (ďalej len Rebirth, je to kratšie) sa kdesi na internete rozpútala polemika o tom, či je nápis na obálke – Ideální start pro nové čtenáře! – zvolený omylom alebo s vedomým zlým úmyslom. Pretože nič nezačína na počiatku, všetko je dôsledkom čohosi, čo sa odohralo v dlhej histórii superhrdinskej histórie. V češtine však už aké-také povedomie o tom, z čoho sa vychádza, máme. Vyšli Strážci (Watchmen), vyšlo spomínané Znovuzrodenie, dokonca máme k dispozícii aj Krízu na nekonečných zemiach. A preleteli sme nejakými Ligami. V podstate jediné, čo zatiaľ nevyšlo (ale malo by) je Flashpoint, kde sa Barry rozhodol zmeniť minulosť a v podstate ovplyvnil to, o čom dnes čítame v tejto knihe. Ale aj o tom konzumenti môžu vedieť, nedávno som zachytil animovaný film tohto mena na nejakom českom televíznom kanáli. Inými slovami, máme sa od čoho odraziť. Napokon, pri nekonečných sériách sa vždy musí niekde začať a následne buď pátrať po minulosti alebo si budovať povedomie od nejakého bodu ďalej. A to tento projekt spĺňa.

Pokiaľ je toto prvá kniha z Rebirthu, ktorá sa vám dostala do ruky, nič sa nedeje. Odporúčam si pred ňou prečítať úvodnú brožúru Znovuzrození hrdinů DC, na ktorú Flash plynulo nadväzuje. Ide o príjemný americký superhrdinský mainstream. Čosi sa vyšetruje, v meste máme plno ľudí, ktorí schytali Flashove schopnosti, hneď ich začnú trénovať vládne zložky, do toho tajomný nepriateľ a napokon finále s prísľubom do ďalšej knihy.

Rypáci z radov komiksovej komunity by mohli namietať, že nič objavné sa nekoná. Dojčatá kojené UKK by švitorili čosi o Spider-manovi a Pavúčom ostrove, skúsenejší pamätníci Batmanov zasa svorne s DCKK omladinou neodpadnú od úžasu, keď sa odhalí totožnosť hlavného záporáka, ktorý si hovorí Godspeed. Lenže to všetko je len prosté nepochopenie reality. Nie je dôležité hľadať nové cesty, podstatné je nestratiť sa v húštine nezmyselných šokov a kontra prekvapujúcich odhalení, ktoré nemajú žiadny zmysel, iba kopírujú televízny „vaú“ efekt lacných trikov bez ohľadu na príbeh. Joshua Williamson je našťastie vcelku príčetný autor (už ich veľa nie je) a drží sa vcelku pri zemi. Dej mu nijako zvlášť nekríva, v podstate to dáva zmysel aj bez vypojenia centra myslenia. V českých prekladových komiksoch sme na neho mohli naďabiť len v štvrtej knihe Batman Detective Comics z New 52 pred cca tromi rokmi, ale je to skúsený scenárista, o Ghosted, Nailbiter alebo Birthright ste už možno počuli a ak nie, tak už áno. Výtvarníci sa nám predstavujú prvýkrát. Ani jeden vyslovene nesklame, je to skrátka rutina.

Aj keď konkurencia nie je veľká, Flash: Když blesk udeří dvakrát je najlepšia kniha bleskového hrdinu na českom trhu. Ba čo viac, baví a rýchlo odsýpa, takže sa nemusíte báť, že by jej dvesto aj čosi strán vyhnalo zo života ostatné prízemné potreby. Už tradične je dostupná v troch variantoch, v čiernej edícii, pevnej i mäkkej väzbe. Voľba je na vás. Iste, každá verzia niečo stojí, ja by som neváhal, až sa pohne, Flasha ťažko dobehnúť. A to by bola škoda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *