Thanos přichází

by Erik Kriššák 

Thanos: Thanos se vrací (Crew, 2019)
Jeff Lemire, Mike Deodato, Jr.

Thanos. Filmový svet opantal ako máloktorý komiksový záporák, takže sa nečudujte, že mu vydavateľstvo Crew venovalo vlastnú sériu. Dámy a páni – Thanos se vrací.

Povedzme si pravdu. Toto je komiks, ktorý vyšiel len preto, že film Avengers Infinity War zabodoval na všetkých frontoch. Thanos bol po čase velebený ako záporná postava, ktorej motívy, konanie i schopnosti mali čosi do seba. Navyše, rozprášil tých pozemských (a pár nepozemských) okostýmovaných hrdinov na márne kúsky (a to doslova). Thanos je skrátka maniak ako „lusk“.

Na českom komiksovom trhu sa už síce párkrát zjavil, ale nedá sa povedať, že by to malo nejaký významnejší dopad. Prakticky jediná kniha, ktorej trónil na titulke, bola zo série Ultimátní komiksový komplet, konkrétne číslo 68 (2016) a volala sa Thanos Nezbytný. Aj preto je možné vnímať knihu Thanos se vrací ako počiatok jeho osídľovania miestnych zemepisných šírok. Napokon, séria začala vychádzať  v roku 2017, čo priamo naznačuje, že pôsobila ako úvod do filmu.

Marvel zveril titul do rúk hviezdnych tvorcov. Mike Deodato Jr. je kresličské eso. Jeho komiksy už vyšli aj v Čechách, spomeniem napríklad Amazing Spider-Man: Hříchy minulosti od Crewi. Jeff Lemire je… Jeff Lemire. Aktuálne je tento Kanaďan na vrchole popularity. V Čechách sa zatiaľ zjavuje skôr opatrne, ale už vyšla Plutona, vychádza Černá Palice a chystá sa aj jeho ranný majserštyk Essex County. Lemire je majster rodinných drám, medziľudských vzťahov, skrátka, jeho postavy si zamilujete. Pravda, pokiaľ ide o jeho autorské veci, je ďaleko pôsobivejší, než keď si zarába mainstreamom, napr. jeho X-Meni mi prišli dosť vlažní.

Thanos mi spočiatku prišiel tiež pomerne všedný. Krásne nakreslený príbeh s uvraveným rozprávačom, v ktorom sa v princípe moc nedeje. Ale niekde pri treťom zošite som sa prichytil, že ma to vlastne baví. Lemire skrátka odvádza výbornú robotu. Otázkou je, nakoľko sa „naši“ čitatelia budú vedieť zžiť s postavami. Stretnete tu jedincov, ktorých poznáte z filmu (Nebula, Ebony Maw atď.), ale aj mnohých ďalších, ktorí budú väčšinou neznámi. Pretože vesmír v komiksoch vydavateľstva Marvel je plný bytostí, ktorých existenciu poznajú skôr zanietení fanatici (v dobrom) než široké masy. Kým Shi’arská garda na čele s Gladiatorom má aj tu u nás pár znalých komiksákov, Eros alias Starfox (Avenger), Terrax (ex-Galactusov herald) Thanosov syn Thane alebo Lobo á la Marvel (Tryco Slatterus alias Champion, v Deadpool Corps si z neho vystrelil Deadpool, ale to v Čechách nevyšlo, tak nič) to už také ľahké mať nebudú. Každopádne je kniha skôr úvodom do niečoho, čo pravdepodobne naberie monumentálne rysy v ďalšom pokračovaní.

Ozaj, Lemire vydržal dvanásť čísel, potom po ňom prevzal scenáristickú stoličku Donny Cates, ktorého hviezda aktuálne stúpa tempom priam raketovým. Thanosovi venoval šesť čísel a jeden annual, potom sa musíte začať obzerať po sérii Cosmic Ghost Rider. Inak, Deodato odpadol po siedmich číslach. Inými slovami, pokiaľ sa na Thanosa zameriate, máte pred sebou len tri zozbierané knihy. A to je lákavé, nemyslíte?

Thanos: Thanos se vrací je vydarený mainstreamový titul, prináša úvod do príbehu, ktorý sa tvári smrteľne monumentálne i epicky. Ak ste filmový priaznivec Marvelu, niet nad čím váhať. A ak nie, tak nie, Lemire-Deodato je duo, ktoré skrátka nemôže sklamať.

1 komentář u „Thanos přichází

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *