Třetí temný rytíř je prý šílený

by Ondřej „Lenny“ Král

Batman: Temný rytíř 3: Šílený (BB/art, 2015)

Po roce a půl jsme se od BBartu dočkali třetího dílu batmanovské série Temný rytíř s podtitulem Šílený. Bordel v Gothamu tentokrát dělá prvotřídní magor Mad Hatter a jak už to tak bývá, Batman je jediný, kdo může jeho řádění zastavit.

obrtisk_3099

O scénář komiksu se stejně jako u dvojky postaral Gregg Hurwitz, který se proslavil coby autor kriminálek. I když se ve světě komiksů pohybuje od roku 2007, působení na sérii Temný rytíř je jeho prvním opravdu pořádným zářezem na pažbě. A pokud jste četli předchozí Temné děsy, struktura příběhu je hodně podobná – většinu prostoru pro sebe krade hlavní záporák. První dějová linka se tedy točí kolem Mad Hattera, který unáší gothamské civilisty a buduje jakousi zvrhlou verzi Říše divů (co jiného taky čekat od padoucha inspirovaného světem Lewise Carrolla). Nu a protože to je Mad Hatterova premiéra v restartovaném vesmíru NEW 52, Hurwitz nám odvypráví i jeho zmodernizovaný origin. Druhá se pak (nečekaně) točí kolem Batmana. Krom toho že jde kloboučníkovi po krku, řeší vlastní milostné dilema, zda má své ukrajinské přítelkyni odhalit svou tajnou totožnost. Obě linky velmi volně spojuje téma lásky a toho, co jsme pro ni schopni obětovat. Jak už jsem psal, příběh stojí hlavně na záporákovi – a ten se povedl. I když se na první pohled může zdát jako totální magor, v jeho šílenství je jistý druh zvráceného smyslu. Od začátku má jasně vytyčený cíl a jde k němu doslova přes mrtvoly. Máte s ním problém? Tak máte rázem místo očí jeho prsty… vždyť lidé jsou nahraditelní.

CIMG3702

Vypíchnout kromě očí musím kresbu Ethana van Scivera, v jehož pojetí vypadá prostě úžasně. Na druhou stranu na mě občas Hatter působil jako lacinější kopie Jokera. Pokud si na chvíli odmyslíme spojení s Říší divů, je to prostě další šílenec, kterému nejde o moc ani o prachy, ale jen o svoje zvrhlé cíle. Hurwitz sem sice vnáší prvky jakýchsi halucinogenních čajů, kterými Hatter ovlivňuje svoje psychické stavy, ale během příběhů je téměř nevyužije. V souvislosti se záporákem ještě musím dát černý puntík překladu Petra Zenkla. Nejsem sice fanda počešťování, ale pokud se motiv celého příběhu točí kolem Říše divů, považuju nepřeložení jména Hatterovi dětské lásky z Alice na Alenku jako docela solidní faux pas.

Batmanova dějová linka je o poznání slabší. Temný rytíř je tu až příliš dokonalý, vždycky si ví rady a pokud dojde na nějaké detektivní pátrání, prostě zavolá Alfredovi, ať mu zjistí XY. Krásně to jde vidět na úvodní scéně, kde bojuje proti OBYČEJNÝM ozbrojeným únoscům. Na scénu dorazí v bat-letadle, seskakuje, háže batarangy a pomyslí si hlášku starší než Supermanovy spoďáry „Sedmnáct na jednoho. To je fér boj.“. Následně začne pronásledovat náklaďák, zachrání rukojmí a ukončí to velkolepou explozí, kdy nechá své bat-letadlo napálit do auta záporáků. Jak si s obřím výbuchem uprostřed silnice poradí civilisti nebo záporáci co byli v tom autě? To se nedozvíme. Hlavně, že to vypadalo cool. Nepomáhá tomu ani Van Sciver. Jak jsem jeho Mad Hattera žral, tak Batman vypadá děsně kýčovitě. Plášť vlnící se ve větru, zamračená brada, a další typické atributy jsou tu skoro pořád. Problém jsem měl i s jeho velkou láskou Natálií. Bruce Wayne byl vždycky playboy a střídal holky jak na běžícím pásu. Najednou tu je někdo, komu zvažuje prozradit svojí tak střeženou identitu. A já se ptám, čím je Natálie oproti ostatním tak výjimečná? Za tři knížky jsem si jí zaškatulkoval jen jako hezkou tvářičku, a to není dobře.

Pojďme se podívat na kresbu. Na komiksu se vystřídali dva kreslíři Ethan Van Sciver a Szymon Kudranski. Van Sciver je klasický mainstream, ale svoje řemeslo zvládá skvěle. Výborně pracuje s panely a na každé stránce jasně ví, co je jejím tématem a co chce čtenáři sdělit. Nebojí se zvýrazňovat, experimentovat a třeba dvojstránka, kde jsou dialogy umístěny do klavírových kláves, je skvělá. Škoda jen, že v téhle scéně kulhá scénář a nijak kontrast černých a bílých klapek nevyužívá. Průser je, když uprostřed knížky naskočí do rozjetého příběhu Kudranski. Teď to přeženu, ale působí to, jako byste četli něco od Jima Leeho, a najednou se tam objevil Alex Maleev. A když si teda na Kudranského jakžtakž zvyknete, v posledním sešitě se zase vrací Van Sciver. Kudranského kresba není rozhodně špatná. Působí syrověji, častěji využívá dvojstránky a lépe pracuje s atmosférou, jen jsem u ní měl problémy s koloringem. Jde sice o sérii Temný rytíř, ale kdyby šlo na některých obrázcích občas něco vidět, vůbec bych se nezlobil. V kontrastu s předchozím stylem ale nefunguje. Součástí knihy je i příjemná jednohubka z Annualu #1, kde se spojí tři záporáci, kteří se stačili mihnout v této řadě (Penguin, Scarecrow a Mad Hatter). O kresbu se tu opět postaral Kudranski a sedlo mu to mnohem víc, jen ta všudypřítomná temnota to kazí…

Příliš temný Kudranski

                  Příliš temný Kudranski

Příběh Šíleného celkově příjemně odsýpá, dojde na několik skvělých scén a pár slušných dějových zvratů (a jeden nedomyšlený – podle Hurwitze totiž v Gothamu uprostřed noci desítky lidí nosí kšiltovky a klobouky). Pokud máte rádi naprosté šílence a psychopaty, tak kvůli Hatterovi stojí Šílený za to – scény s ním jsou většinou parádní a Batman mu bohužel hraje druhé housle. Celkově Hurwitzovi postava Temného rytíře příliš nesedla a většinu času se prostě snaží být až příliš cool a dokonalý. A to je největší kámen úrazu, protože jeho dějová linka na mě prostě nefungovala. Zařadit Kudranského kresbu doprostřed příběhu taky nebylo zrovna šťastné rozhodnutí. Kvalita třetího Temného rytíře: Šílený je srovnatelná s minulým dílem – jde o příjemný superhrdinský komiks, který zabaví.

Knihu můžete zakoupit zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Lenny. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Třetí temný rytíř je prý šílený

  1. Ukrajinské přítelkyni bych neodhaloval ani konto, natož totožnost 🙂

    A s tou nepřeloženou Alenkou je to docela přešlap, za tohle by si měl Zenkl sypat strusku na hlavu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *