Temný neviditelný rytíř

by Marek „Keram“ Barányi

Batman: Unseen (2009)

V prípade úmrtia komiksovej postavy sa väčšinou stane, že vydavateľstvo, ktorému postava patrí, začne vydávať rôzne špeciály, one-shoty, alebo minisérie s príbehmi, ktoré sa odohrávajú ešte pred úmrtím postavy. Smrť zastihla aj Batmana – aj keď vieme že v skutočnosti nie je o nič mŕtvejší než Steve Rogers – a DC sa pustilo do vydávania minisérie „Batman: Unseen“, ktorá sa odohráva v časoch, keď bol Batman živý, zdravý a rozbíjal hubu každému, kto robil v Gothame problémy a zlosynovia sa ho báli, aspoň donedávna.

Na začiatku Batmanovej kariéry stačilo, aby sa niekde objavil, zlosynovia pustili do gatí a radšej sa vzdali, ako keby mali bojovať s diabolským „netopierom“. Ale bolo iba otázkou času, než si niektorý z Batmanom chytených smradov pustil hubu na špacír a začal šíriť reči o tom, že Batman nie je žiadny démon, ale iba obyčajný chlap v maske s ušami. Výsledok? Zlosynovia sa Batmana neboja a to mu sťažuje prácu. To, čo predtým zvládol iba obyčajným vzbudením strachu musí riešiť ručne stručne. Síce dokáže zmlátiť jedného, dvoch zlosynov naraz, ale presila je presila. Veď nakoniec, Batman je iba človek.

Ako keby to nestačilo, jeden z Batmanových nepriateľov, Black Mask, má svoje vlastné plány. Vyšle svojich dvoch poskokov, Geralda Mossa a muža známeho ako Homolka, aby našli nezamestnaného biochemika Nigela Glassa, ktorý údajne pracoval na sére neviditeľnosti, ale práve vďaka tomu hlúpemu konceptu ho prepustili. Black Mask je ochotný zaplatiť vedcovi za stvorenie séra akúkoľvek sumu a Glass, ako správny génius, súhlasí.

Scenárista  Doug Moench a kreslič Kelley Jones už spolu kedysi spolupracovali (Batman & Dracula: Red Rain), a aj tentoraz stojí ich spolupráca za to. Séria „Batman: Unseen“ je mixom klasického príbehu o neviditeľnom mužovi a noirovej detektívky, ktorý by si nemal nechať ujsť žiadny fanúšik temného, ušatého a „mŕtveho“ hrdiny.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Keram. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *