Temnota na vzestupu – to to trvalo!

by Erik Kriššák

Mýty: Doba temna (Crew, 2017)
Bill Willingham, Mark Buckingham, Peter Gross, Michael Allred, David Hahn

Tak sa nám skončila vyzývavá veľká vojna s Nepriateľom, ktorá v podstate žiadnou výzvou nebola. Podivnú pachuť v ústach, kedy Bill Willingham vybudoval úžasne potentnú scénu, aby z nej napokon vyťažil chabú predčasnú ejakuláciu bez toho, že by sme si to naozaj užili, sa pokúsi prebiť chuťovka zvaná Doba temna. Čo myslíte, podarilo sa jej to?

Je koniec. Geppetto je prinútený žiť v Mýtove a to zahŕňa každodenný styk s tými, ktorí ho nenávidia. Je to akoby Hitlera deportovali do Izraela, dali mu čestné občianstvo a nechali ho, nech sa zblíži s obyvateľmi. Je jasné, že idylické to nebude. Čo je to však v porovnaní s tým, že v Domovine nastal chaos. Množstvo ľudí bez pána, rabovanie, chaos, to nemôže dopadnúť dobre. Je len otázkou času, kedy sa nájde niekto, kto strčí nos tam, kam nemá. Niekto, kto otvorí cisárove najtemnejšie tajomstvá. Niekto, kto by bozkával ruky Pandore, keby mu radšej dala na hranie svoju skrinku. A až sa tak stane, čo si milé Mýty počnú? Budú bojovať? Utečú?

Kým príde čas voľby, je potrebné pokonať sa so zranenými, vzťahy medzi postavami sa zamotávajú viac a viac, niekedy gordický uzol nepretne ani pohreb. Prakticky všetko to, čo mala ponúknuť minulá kniha, sa nachádza tu. Priaznivci Sandmana si prídu na svoje, ak sa pozriete na okolité ukážky, tak jedna melodramatická postava používa jeho bubliny s frekvenciou srdečného tepu maratónca v cieľovej destinácii.

Bill Willingham uvádza na scénu novú hrozbu. Protivníka, ktorý je tak silný, ako mal byť Nepriateľ a ešte je aj schopný činu. Ale to svojho času sľuboval aj s druhým menovaným a skutek utek (prípadne po slovensky – skutok sa nestal). Aktuálne sa skutky dejú, to , čo sa minule zbieralo azda osem kníh, sa odohrá behom piatich zošitov. Zvyšné tri predstavujú skôr také medzihry, úvodné vybočenie a záverečné paberkovanie na veciach minulých. Okrem už spomínaných náznakov je tu ešte príbeh Mauglího v jeho domove. Musím uznať, že ako Geppetto, tak Mauglí si na svoju stranu pribrali jemný a vydarený humor. Povzdychy nad tým, ako dobre a v mieri sa žilo pod cisárovou tvrdou rukou v Domovine, ako šialený je vynález zvaný mobil atď., sú vďačné. Rovnako snaha o prienik do tábora nepriateľských jednotiek nemá chybu.

Tieto tri zošity kreslia doplnkový tvorcovia. Kým Peter Gross (z Lucifera) a David Hahn (dtto Lucifer) sú relatívne pozerateľní, vypustiť na panely kresbu Michaela Allreda bol akt zúfalstva. Jeho kresba by sa hodila so lacného vydania reedície nejakej rozprávkovej knižky, ktorá nemá rozpočet na poriadneho ilustrátora a nie do prvotriedneho komiksu. Ja tú charitatívnu politiku Vertiga nechápem a nechcem pochopiť. Našťastie, gro knihy, ústredný príbeh Doba temna, je v réžii „pravého“ výtvarníka série, Marka Buckinghama. Pod jeho rukami sa postavy podobajú samé na seba, atmosféra hustne a zároveň si uchováva istú dávku rozprávkovej atmosféry. Nikto iný by nedokázal vykresliť hostinu z ľudských zubov tak, ako on. Aj preto, pokiaľ sa rozhodujete na základe kresby, radšej preskočte úvodných dvadsať a čosi strán, ktoré túto knihu uvádzajú a garantujem vám, že potom neodoláte!

Mýty sa nám prehupli cez polovicu, už nás čaká, ak internet neklame, „len“ desať kníh. Zatiaľ nevidím dôvod na paniku, stále ide o veľmi príjemný komiks, ktorý ľahko plynie (aj túto knihu, hoci obsahuje cca 162 strán komiksu) a postavy, hoci ich je veľké množstvo, neustále majú čo ponúknuť. Osobne ju radím k tým najlepším, čo doteraz vyšli.

Po dlhšom čase dostávame do rúk knihu Mýtov, ktorá má potenciál zaujať čitateľov aj inak ako – je to príjemné, ale vlastne sa niet o koho báť. Ak Willingham prekoná svoj tieň a dokáže z novej hrozby vytĺcť všetok potenciál, máme sa na čo tešiť. Pri živých mŕtvych bolo minule napísané, že ide o vhodný štartovací bod, v podstate to platí aj o Mýtoch – Doba temna. Dozvuk minulých udalostí je naozaj temnejší, než prechádzka Giraltovcami, takže by som do toho šiel, aj keď ste už Mýtom dali vale alebo ste sa s nimi vôbec nedostali do kontaktu. Crew neomylne ponúka svoje tituly v zľave, ale aj bez nej ide o kúpu. ktorá sa oplatí. Ak, pravda holdujete dobrej fantasy a rozprávky vám tiež nie sú cudzie.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *