Tak naposled, Franku!

by Erik Kriššák

Punisher Max: Valley Forge, Valley Forge (BB Art, 2017)
Garth Ennis a Goran Parlov

Neprešlo ani desať rokov a dočkali sme sa! Punisher Max v podaní Gartha Ennisa vyšiel kompletne česky. Posledná kniha roztopašných dobrodružstiev Franka Castlea má príznačný názov Valley Forge, Valley Forge a uzatvára všetko, čo nám autor scenára doteraz naservíroval.

Pomyslene sa vraciame na začiatok série, pamätáte si? To sa nejakí chytráci pokúsili zajať Franka Castlea. A spomínate si na to, ako neskôr Frank kývol Nickovi Furymu na to, že sa vypraví do Ruska, nech má Ennis možnosť stvoriť vrchol série? A na nulté číslo z Vietnamu, kde Frank uzavrel zmluvu s čímsi temným? Alebo ako na neho ktosi nasadil Barracudu v minulej knihe? To je dobre, lebo všetko si zo zopakujeme.

Veľkí americkí bábkari, nazvime si ich hoci golfisti, majú problém. Volá sa Frank Castle a zjavne im pôjde po krku. Prečo? Má na nich peknú kôpku usvedčujúcich materiálov. Na scénu preto vstupuje bábka známa ako špeciálna jednotka americkej armády „Top Secret“ (hádam vám to nevyzradím) s chytrým a schopným plukovníkom, ktorý by mal vykonať špinavú prácu.

A aj ju vykoná. Lenže, chytiť Punishera, to nie je len tak, veď oproti nemu vyzerajú superhrdinovia ako deťúrence v pieskovisku, čo sa hrajú na vojakov. Niečo ako Fico, keď veľkohubo bojuje s korupciou. Nečudo, že to nebude jednoduché. Navyše, každá bábka má svoju motiváciu a niektoré zvládajú aj dvojrole, a teda vedia ťahať za povrázky, o ktorých ani bábkari netušia, že ich majú uchytené za končatiny.

Pokiaľ čakáte krvavé orgie, spoilerovsky vás sklamem. Ide azda o najmierumilovnejšiu knihu celej série Punisher Max. Veľa sa kecá, hrá sa na city, apeluje sa na zmysel pre spravodlivosť, filozofuje sa nad správnosťou konania hlavného hrdinu a v neposlednej rade sa vynára Vietnam.

Valley Forge, americká strelecká základňa na nejakom zabudnutom kopci vo Vietname, kde sa odohral masaker, ktorý prežil (zázračne) iba Frank Castle, zohráva v celom predstavení kľúčovú rolu. Akú? Prečítajte si to a dozviete sa.

Kresbu má na svedomí Goran Parlov, ten jeho štýl je jednoducho taký, že si naň človek musí zvyknúť. Občas sa vynorí postava, ktorá by mala byť od Franka Castlea div že nie o polovicu mladšia a pritom vyzerá o generáciu staršie, ale kto by sa s tým zaoberal, všakže?

Najväčší problém tejto knihy však netkvie v kresbe a ani v komornom príbehu. Ó, nie! Celá kniha je prešpikovaná obšírnymi staťami písaného textu, úryvkami z knihy Valley Forge, Valley Forge od istého Michaela Goodwina. Jeho brat, Stephen Albert Goodwin, spomínaný masaker na základni neprežil. Snaha o dokreslenie príbehu, o prehĺbenie charakterov, o všetko ďalšie, čo tým Ennis chcel povedať, ma neskutočne iritovala. Celú knihu som zápasil s pokušením sa na tie texty vykašľať a venovať sa komiksu, nakoľko sú rozosiate priamo v jednotlivých kapitolách (zošitoch), nie, aby oxidovali na konci! Stále som čakal, že sa z nich napokon vykľuje čosi závažné, čosi, z čoho padnem na zadok a ono nič!

Vo finále tak dostávame pomerne utlmenú punisherovku bez násilia a s očakávaným koncom, prešpikovanú nudnými literárnymi vsuvkami. Dokonca by som povedal, že je aj najslabšia. Ide však vyvrcholenie Ennisovej éry v Punisherovi a svojim spôsobom sa v cynickom a krutom svete vždy nájde aj kus spravodlivosti. Z uvedeného dôvodu je kniha povinnosťou pre všetkých jeho priaznivcov (jedno, či Punishera alebo Ennisa).

Nuž, neváhajte a hajde nakupovať, BB Art na svojich stránkach knihu stále núka v zľave.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *