Tak nám skompletovali Batmana

By Erik Kriššák

Batman: Epilog (Crew, 2018)
Scott Snyder, James Tynion IV, Ray Fawkes, Tom King, Greg Capulo, Roge Antonio, Aco, Riley Rossmo, Mikel Janín

Je to tu! Ani to netrvalo tak dlho a ďalšia uzavretá komiksová rada je za nami. Jasné, ide o Batmana, takže sa bavíme o výseku z nekonečnej rady dobrodružstiev, ale aj tak. Scenárista Scott Snyder uzatvára svoje pôsobenie v klasickej rade, ako inak, tak, že sa v nej skoro nevyskytuje. Čo nám teda ponúka Epilog?

Popravde, „iba“ niekoľko samostatných epizód, ktoré nemajú žiadnu spojitosť a slúžia skôr na to, aby si čitateľ, ktorý má za sebou predchádzajúcich osem kníh, naposledy vychutnal variácie na známe témy. Dostaneme sa do budúcnosti, minulosti, takmer súčasnosti a v dôjde aj na úvodný zošit znovuzrodeného Batmana. Popravde, ústredné duo Snyder-Capullo sa na tom už priveľmi nepodieľali. Výtvarník má na konte jednu kapitolu, Snyder sa síce vyskytuje minimálne ako spoluautor takmer u všetkého, prím však hrajú náhodne zvolený kresliči a scenáristi. Najmä James Tynion IV ma pozitívne prekvapil, oba jeho príbehy ma bavili, Bruce, bez vedomia o svojej minulosti uväznený vo svojom sídle Riddlerom, Mr. Freezeom a Clayfaceom, bol dokonca skvelý. Kresba je však zväčša taká… nijaká. Tu hranatá, tam jednoduchá.

Ako som už spomínal, na záver je tu, okrem skromnej galérie alternatívnych obálok, vlepený aj prvý zošit novej rady Batman Rebirth. Ako návnada na práve sa rozbiehajúci projekt Znovuzrození hrdinů DC funguje lepšie, než samostatná úvodná knižka toho istého mena. Čo zamrzí, je fakt, že vyretušovali autorov, a tak sa nedočítate ani len na titulnom liste, že scenár má na svedomí okrem Snydera aj Tom King a kresbu si odbil Mikel Janín.

Čo viac dodať? Vydavateľstvo Crew nám tento rok v rýchlom tempe naservírovalo posledné dve knihy Batmana, aby sa mohlo plynulo vrhnúť na májové vydania Znovuzrodenia. To je fajn. Rovnako je dobré aj to, že oproti predchádzajúcim dvom knihám s Gordonom v roli Batmana, ktoré boli všetko, len nie vydarené, majú epilógové jednohubky ducha Batmana, ako ho mám rád. Nahrávka hlasu Lexa Luthora v zabezpečenom komplexe, do ktorého sa hlavný hrdina vláme, to v prvom príbehu vyjadrila aj za mňa: „Hm, si snad já?… Hmm. Vynalézavý, pohotový a tragicky zabedněný. Zkusím si tipnout, že jsi Batman. Je to tak?“ Je!

Naskakovať do Batmana Epilogom je síce možné, ale okolité ťukanie na čelo sa nebude dať nepočuť. Ako dozvuky toho, čo Snyder s obľúbeným hrdinom porobil (v dobrom i zlom) však funguje skvelo a vzhľadom na to, že ide o poslednú knihu uzatvárajúcu jedno batmanovské obdobie, môžu si všetkých deväť kníh kúpiť aj tí, čo sa k tomu majú len v prípade, až niečo vyjde komplet.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *