Tak končí velké příběhy

Tereza „Kadet“ Kadečková

Temná věž: Bitva na kopci Jericho (Crew, 2018)
Robin Furth, Peter David, Jae Lee, Richard Isanove

Prequel Temné věže dospěl ke svému závěru. Roland s přeživšími z Gileadu hledají Temnou věž a snaží se najít způsob, jak se postavit svým nepřátelům a zvítězit. Jenomže jejich řady jsou tenké, a i když v nich jsou schopní lidé, stačí jedna zrada, aby se společenství zhroutilo jako domeček z karet.

Roland se stal vůdcem přeživších a snaží se ze všech sil, aby všechny udržel naživu, ale taky se pomstil Farsonovi. Prohrál bitvu, ale nehodlá prohrát válku. Zachraňuje životy lidí v divočině, aby se jeho společenství zvětšovalo a přežilo až do poslední velké bitvy.

Temná věž 5 zakončuje příběh o Rolandovu mládí, který jsme doteď sledovali. Snaží se ho ukončit ve velkém stylu, ale vlastně oproti minulým knihám nepřináší nic nového. Zrada je opakující se motiv, a protože postavy padaly jako mouchy už předtím, tak když teď někdo zemře, nezasáhne to čtenáře tolik. A to i když jde o blízké přátelé. Jinými slovy, smrti se tu kupí na hromady, ale způsob vyprávění a kresba zabraňují tomu, aby byly srdceryvné.

Hlavní důvod toho, proč je finále velice průměrné, je jeho délka. Nejlepší knihy v sérii byly zatím ty nejdelší – Bitva na kopci Jericho má ale jen 144 stran, přičemž část z nich si pro sebe urvaly alternativní obálky. Takže finále je nejkratší knihou, jeho příběh skáče dopředu hroznou rychlostí a stíhá jen přenášet fakta a ne pocity. Bitva na kopci Jericho nám říká, že se věci staly, ale nenechá nás je prožívat.

Je škoda, že finále přichází po Pádu Gileadu, protože to byla hodně silná a zajímavá kniha. Takhle poslední Temná věž působí ještě slaběji než ve skutečnosti je. Kdyby následoval její děj těsně po předchozí knize, nejspíš by výtka nebyla na místě, jenomže od minulého dílu uběhlo devět let, takže by se určitě našlo něco, o čem psát.

Bitva na kopci Jericho ukončila prequelovou část Temné věže. Neudělala to s grácií, ale taky nijak příběh nezničila. Prostě za ním jen udělala tlustou černou tečku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Kadet. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *