Světu vládnou prachatý pekelníci

by Erik Kriššák

The Black Monday Murders: All Hail, God Mammon (Image, 2017)
Jonathan Hickman, Tomm Coker

Priaznivci konšpiračných teórií to majú ľahké. Stačí im nakukať, že svet financií ovláda partia rodov, čo neváha upísať duše diablovi (Mamonovi, aby sme boli presní), prináša mu krvavé obete vždy, keď hrozí voľajaký kolaps na burze, nedajbože, hospodárska kríza. No a táto elita má nielen moc, ale i prostriedky na to, aby jej celý svet ležal pri nohách. Čo sa však stane, keď newyorská polícia „omylom“ nájde jednu z rituálnych obetí, takže sa pokúsi viesť, slovenskí kolegovia odpustia, vyšetrovanie? Na oboje dostanete, teda vlastne, asi nedostanete, odpovede v novej komiksovej satanisticko-konšpiračnej kriminálke The Black Monday Murders od Jonathana Hickmana.

Prvý zväzok série, ktorá začala vychádzať v auguste minulého roku v populárnom vydavateľstve Image, zozbieral presne štyri zošity. Nie je to veľa, ale treba si uvedomiť, že toto nie je tak úplne štandardný unifikovaný americký obrázkový formát. Obsahuje pomerne veľa textových stránok, rôzne správy, denníky, vyčiernené zápisy, popisy okultných spoločností, skrátka, prvý zošit má aj s okolitým obsahom cca 70 strán a zvyšné tri sa pohybujú kdesi okolo päťdesiatich strán, dokopy je to akoby päť európskych albumov! Súborné vydanie vyšlo tento mesiac a od budúceho mesiaca do leta sú avizované ďalšie tri zošity. Čiže neočakávam, že toto bude dajaká expresná séria.

Čo sa týka autorov, Hickman je Američan ako repa. Svoj diel slávy si užil v Marveli, kde ťahal na výslnie Fantastic Four a mal prsty v niekoľkých sporných udalostiach. V Avengers si ho určite zapamätajú kvôli relatívne zvláštnej dejovej linke Infinity, neostré AvX vychádza aj u nás v rámci UKK a nedávno zrušil rovno celé univerzum populárnych superhrdinov v podobne rozporuplnom kúsku Secret Wars. Má na svedomí aj niekoľko ďalších komiksov pre iné vydavateľstvá (napr. God Is Dead od Avatar Press), pre Image toho tiež napísal dosť (napr. The Manhattan Projects, East of West), skrátka, je to chlapík, ktorý po roku 2000 rozhodne nestojí bokom. Tomm Coker je taktiež Američan, kreslí od 90. rokov minulého storočia, spomeniem asi len Daredevil Noir od Marvelu. Fušuje aj do filmu.

Ale poďme ku komiksu. V roku 2016 sa nájde obradne popravená mŕtvola významného finančníka a prípad dostane na starosť suspendovaný detektív Theodore James Dumas. Je to chlapík, ktorý svojimi neortodoxnými metódami budí pohoršenie, ale zasa, má výsledky. Nečudo, keďže praktikuje vúdú. Všetko ale začína úplne inde, kdesi v roku 1929 pri krachu newyorskej burzy. Postupne sa zoznamujeme s tým, že náš svet ovládajú Satanisti prezlečení za bankárov a vysokoškolských učiteľov. A moc, tá si vyžaduje krvavé obete. Komiks sa nečíta ľahko. Neustále skáče v storočnici, po svete, rôzne textové doplnky mätú čitateľa, ako mu odhaľujú kúsky informácií, ktoré môžu byť ako lživé, tak pravdivé. Jedno je isté, významné svetové udalosti 20. storočia sa bez týchto finančných diablov nezaobišli.

Priznávam bez mučenia, že neviem, čo si o tomto titule myslieť. S Hickmanovými komiksami mám vo všeobecnosti zvláštny vzťah. Nie, že by to bolo nezaujímavé čítanie, nie, že by si človek postupne neobľúbil zopár postáv, ale celé je to písané tak nejako… sucho. Stále cítim akýsi odstup, akoby to bolo len divadlo za obrazovkou televízie a nie niečo, čo prežívam so zatajeným dychom. Už spomínané Infinity, aj keď je to úplne iný komiks, mi pripadalo navlas rovnaké. A dalo by sa pokračovať. The Black Monday Murders je natoľko vykonštruovaný komiks, až sa trošku bojím, aby sa v budúcnosti neutopil sám v sebe.

Kresba je, naopak, šťavnatá a chutná. Výdatne jej sekunduje ako farbyvedúci (Michael Garland), tak písmovodič (Rus Wooton). Temnota nemusí byť len čierna, zvláda i červené polohy a mágia sa píše v symboloch mimo akúkoľvek latinku.

Čo dodať na záver? Skúste si to prečítať sami a uvidíte, či vás to zaujme. Ja si určite ďalšiu knihu, až vyjde, zaobstarám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *