Striga, kam se podíváš

by Erik Kriššák

Zaklínač: Prokletí vran (Crew, 2017)
Paul Tobin, Piotr Kowalski a ďalší

Adrzej Sapkowski je nepochybne kultovým fantasy autorom, máloktorý spisovateľ ma v 90. rokoch uchvátil aspoň spolovice. Jeho Zaklínač je právom fenoménom a v podstate je jedno, že ho americkí analfabeti spoznali predovšetkým podľa počítačovej hry. Podporiť Geraltovu slávu komiksom, samozrejme, tiež nie je na škodu. A tak tu máme už tretiu knihu z produkcie Dark Horse v prevedení od Crewi, s príjemne mrazivým názvom Prokletí vran.

 Pokiaľ ste čítali predlohu, prípadne hrali hry, máte jasno. Ide o prvotriednu fantasy rúbačku s vďačným „slovanským“ zázemím a nemenej chytľavým filozofickým presahom na tému život, vesmír a vôbec. Paul Tobin, scenárista poverený vyťažiť z predlôh maximum, aby sa aj vlk predajnosti nasýtil a aj Zaklínač ostal celý, to nemá ľahké. Darí sa mu však viac ako obstojne. Nemôžem neoceniť snahu o žmurkanie na fanúšikov literárnej predlohy. Už v minulej knihe, Liščí děti, vybrakoval pár kapitol z románovej pentalógie, v tejto sa zameral na poviedky, ktoré románu predchádzali. Geralt putuje s Ciri krajinou a popri práci jej postupne rozpráva príbeh, ako odklial strigu. Áno, je to tá prvá a neskutočne atmosférická poviedka Zaklínač z roku 1986, ktorou sa začínala paperbacková knižka Stříbrný meč, vydaná v roku 1993 vydavateľstvom Winston Smith. Aby toho nebolo málo, obaja doputujú do Novigradu, kde Geralt zažil vtipné dobrodružstvo v poviedke Večný oheň. Príbeh s snaží nadviazať na prvú menovanú poviedku, dopĺňa jednu hovoriacu vranu a celkovo sa toho zasa až tak veľa nedeje. Stretneme zopár starých známych a sem-tam dôjde aj na nejakú tú akciu, gro deja je však retrospektívneho, ešte aj finále je utopené v minulosti.

Čo mi prekážalo, je fakt, že Tobin síce myslí na detaily, ale zároveň ich zhadzuje. Už v minulej knihe nedokázal vytrieskať z literárnej predlohy pocit niečoho strašidelného a tu doslova zhadzuje predlohu. V príbehu o strige bolo viacero skvelých momentov, ktoré azda nemali žiadny dopad na dej, ale pôsobili ako budiče napätia. Keď sa Geralt v poviedke spýta Velerada, či odkliatie skúšali aj zaklínači, dostane odpoveď – Iste, pár ich tu bolo. Ale sotva počuli, že strigu je potrebné odčarovať a nie zabiť, pokrčili ramenami a odišli. Ďalej sa dozvie, že to napokon jeden skúsil a zle pochodil. Tobin však nechá Geralta, aby Ciri tliachal o tom, ako sa na strigu vybrali celé zástupy zaklínačov a ktorí neušli, tých zabila. Jasné, nemá to prakticky žiadny zásadný význam pre dej, ale keď už sa chce hrať na ukojenie túžob literárnych nadšencov, tak práve v detailoch, ktoré zdanlivo nič neznamenajú, by mohol byť dôslednejší.

Detaily sú vôbec problémom knihy, za všetky spomeniem napríklad obálku druhého zošitu, kde je inak bielovlasá Ciri uvedená s modrou šticou. Kresba je inak fajn, výraz „normálny“ získal vizuálnu definíciu. Na svedomí ju má Piotr Kowalski, čo je Poliak ako repa, ale v USA je už nejakú dobu ako doma, poznajú ho ako fanúšikovia Marvelu, tak Image, kde fičí na komikse s lákavým názvom Sex.

A nech je zoznam tvorcov úplný, dodám ešte, že na scenári spolupracovali aj ľudia ako Borys Pugacz-Muraszkiewicz a Karolina Stachyrová a dialógy dodal Travis Currit.

Zaklínač zapĺňa na našom trhu obrovskú priepasť, do ktorej občas padne kamienok typu Conan,  Dragonero, Tretí zákon alebo hoci Solomon Kane. Skrátka, dobrodružná jazda plná netvorov a príšer, ktoré treba rozsekať na cucky, v Zaklínačovi funguje a hoci zatiaľ nebadať, že by mal komiks ambíciu budovať nejaký rozsiahlejší príbeh, ako poviedkové uzavreté celky funguje skvelo. Pokiaľ ste ešte aj fanúšik Geralta, pravdepodobne nebudete sklamaný, ak sa do tohto komiksu zapozeráte, začítate, zaláskujete…

Komiks si môžete kúpiť so zľavou priamo v elektronickom obchode vydavateľstva Crew.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *