Střez se svaté kočičky

Tereza „Kadet“ Kadečková

Záleskautky (Paseka, 2017)
Noelle Stevensonová, Grace Ellisová, Brooke Allenová

Rozhodně o nich neslyšíte poprvé. O Lumberjanes se tu mluvilo už několikrát. Vyplatí se to znovu? Samozřejmě, Lumberjanes totiž konečně vyšly i v češtině a to jako Záleskautky. Pětice dívek prožívá běžná letní táborová dobrodružství. Bojují s tříokými liškami, říční příšerou a řeší hlavolamy v zapomenutých chrámech.

Náš příběh začíná uprostřed temného lesa. Dívka s baterkou se opatrně prodírá křovím a div nevyskočí z kůže při každém šustnutí. Ale není sama, spolu s ní jsou tu její čtyři kamarádky. A taky hromada tříokých krvežíznivých lišek, kterým se naše pětice hrdinek nebojí pořádně nabančit.

Naše hrdinky jsou různorodá partička. Je tu logicky přemýšlející a asi nejzodpovědnější Jo, překvapivě silná April, nešikovná Molly, drsná Mal a hlavně mrňavá hyperaktivní Ripley, které je všude hodně. Dohromady dávají zabrat své vedoucí Jen, protože neposlouchají a vyrážejí za dobrodružstvím s plným nezájmem o táborová pravidla.

Jejich dobrodružství jsou ulítlá, zábavná, hlavně charakter Ripley je tak přes čáru, že by jí měl někdo zakázat cukr a kafe. Příběh se snaží posilovat hodnoty, které musí správná záleskautka mít. Totiž přátelství, spolupráci, důvěru, odvahu a znalost přírody. Vzhledem k tomu, kolik rozličných charakterů tu je, je až překvapivé, jak dobře spolu vycházejí a umějí se těmihle hodnotami řídit.

Humoru je v Záleskautkách taky hodně. Nejenom slovní hříčky, za které se rozdávají bobříci, ale hromada situačního humoru a přehnaných karikaturních scén, kdy je i vyděšený výkřik důvod k zasmání. Všehovšudy mi komiks tak trochu připomněl seriál Gravity Falls a to ne jen bandou dětí v přírodě, kteří bojují s nadpřirozenými věcmi, ale právě i humorem a přeháněním. To samozřejmě neznamená, že komiks není napínavý – děvčata čelí spoustě napínavých a akčních situací, ale toho přátelství a zábavy je tam přeci jen víc.

Záleskautky jsou primárně komiks pro mladší čtenáře, ale stejně dobře se u nich pobaví kdejaký dospělý (potvrzuji! pozn. Kaluž). Jsou roztomilé, dobrodružné, zábavné a akční a nejednoho čtenáře naučí toleranci a přátelství. Kupte je svým dětem anebo jen sobě, protože tenhle příběh za to stojí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *