Šou mast gou ón!

by Erik Kriššák

Živí mrtví 24: Život a smrt (Crew, 2018)
Robert Kirkman, Charlie Adlard

Vitajte v neoriginálnej recenzii neoriginálneho komiksu. Dvadsiaty štvrtýkrát sa vám hlásia Živí mrtví. Dvadsiaty štvrtý raz sa zaoberajú témou života a… sedíte? Nie že odpadnete, šokujúce odhalenie prichádza – smrti!

Písaný text má množstvo nevýhod. Predpokladá, že negramotní internetoví spotrebitelia, zvyknutí na multimediálnu video prezentáciu nevábne vyzerajúcich asociálov (bavíme sa o komikse, nie o ženách bojujúcich za rovnoprávnosť, dažďové pralesy alebo tradičnými formami násilia opradenú tradičnú rodinu, najlepšie tým, že sa pred kamerou promenádujú v bikinách), vedia čítať. Očakáva dokonca, chudáčik mechom udretý, že sa ľuďom čítať chce. Našťastie, každé dno možno preraziť a klesať hlbšie, nakoľko život je kruh (ak chcete dôkaz, prečítajte si nekonečnú literárnu agóniu zvanú Temná veža od Stephena Kinga, nič bezradnejšie a presvedčivejšie na túto tému nikto nenapísal a neverím, že niekedy napíše), napokon sa opäť ocitneme na začiatku. Pri písme. Dúfajme, že nie svätom. Ale k veci!

Predstavte si, že sme v hale, kde sa natáča voľajaká televízna šou. Moderátor na pódiu vyhlási vopred pripravenú otázku pre rovnako pripravené publikum: „Čo nám duo Kirkman-Adlard ponúka v najnovšej časti populárneho komiksu?“

„Zombie!“ vykríknu naivní čitatelia sediaci v prvých radoch. „Ricka a jeho priateľov v nasadení za lepšiu spoločnosť!“ To boli tí zo stredných radov, stabilní voliči štandardných politických strán a ich istôt. „Masaker!“ Blížime sa ku koncu hľadiska, do temných kútov štvrtej cenovej skupiny. „Šokujúce vyvrcholenie!“ V poslednom rade máme odsúdencov za najvážnejšie sexuálne delikty. Nebojte sa, živým ľuďom od nich nič nehrozí. „Správne!“ pochváli ich moderátor a…

A šou pokračuje. V tomto momente by si prominentný „jútjúber“ navliekol tričko na živého mŕtveho… Alebo so živým mŕtvym? Ťažko povedať. Každopádne pisateľ nemá na výber a prejde radšej k jadru pudla. Správne, písanie je niečo ako chirurgia, pokusy na zvieratách a vivisekcia v jednom. Na rozdiel od video pozlátok musí skrátka vynechať množstvo balastu a vydolovať z abecedy len to podstatné. Viete si predstaviť, že by písal ďalšiu a ďalšiu vetu o tom, ako bude písať? Hrôza, čo?

Utópia Rickových kolónií sa navonok šíri ako mor. S morom prichádza Michone a kto by čakal, že sa dozvie o strašidelných srdcervúcich okolnostiach toho, čo sa odohralo v preskočených dvoch rokoch z minulej knihy, evidentne sedí v prvých radoch. Život a smrt je ďalšou z prechodných kníh, ktoré Kirkman píše očividne iba preto, aby si premyslel, čo za zásadný konflikt vymyslí nabudúce. Nakoľko zatiaľ vymyslel stále to isté, je zvláštne, že mu to tak dlho trvá. V tomto „vatovom“ období sa na obzore zjavili šepkajúci živí, opakovane si s Rickom a spol. vymieňajú repliky na tému – Dáme vám, čo chcete. Nič nechceme, dajte nám pokoj! Nedáme, dáme vám, čo chcete… Až to dospeje k predstavám z posledného radu a príde tradične od veci šokujúca dvojstrana, ktorá čitateľom oznámi – ďalšia kniha bude pecka! Budú, zopakujme si, zombie, masakry a šokujúce vyvrcholenia!

Moderátor určite vyzdvihne kontinuitu vizuálneho spracovania komiksu, Adlard vie, čo robí a čo nevie, nerobí. Čiernobiela kresba akoby vyjadrovala Kirkmanov prístup k tvorbe scenára. Od Leeho a Claremonta si vzal ukecanosť, od extrémistov postoj – buď, alebo, nič medzi tým, no a od Juhoameričanov licencuje telenovelu. Úprimne žasnem, že sa stále tvári, že vykresľuje postavy. Pritom ich píše formou nekrológov a kresbu necháva na Adlarda, skúseného hrobára. Aby som im nekrivdil, v tejto knihe trošku pohne emóciami tak, aby to vyzeralo neprvoplánovo. Navyše, v zálohe stále číha Negan, najlepšie napísaná postava celého komiksu. Kebyže raz Rick otrčí kopytá, pokojne by mohol celú sériu ťahať ďalej sám. Že ešte nepovedal posledné slovo, prosím!

Aj dvadsiata štvrtá kniha série Živí mrtví si drží štandardnú hladinu alkoholu v krvi. Dosť na to, aby sa závislý čitateľ cítil opojne a nie toľko, aby unavene odkväcol. Vydavateľstvo Crew má na dlhé roky zaistené stabilné príjmy, takže by si ani nemuselo robiť ťažkú hlavu so zľavami na svojom e-shope.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *