Smrt stárne a sluší jí to

by Erik Kriššak

Wolverine: Old Man Logan (2010) #66-#72, Giant-SIze #1
Old Man Logan: Warzones! (2015) #1-#5
Old Man Logan: Berzerker (2016) #1-#4, Giant-Size #1
Extraordinary X-Men: X-Haven (2016) #1-#5

Keď Mark Millar uviedol v klasickej rade Wolverinea príbeh Old Man Logan, udiali sa dve veci. Historické anály zaznamenali jeden z najlepších príbehov Jamesa „Logana“ Howletta a začala sa éra čakania, kedy sa tento postaopkalyptický a vražedný svet vráti sa stránky komiksu. Pretože reklama výnimočne neklamala – bola to pecka. A viete čo? Dočkali sme sa.

Old_Man_Logan_Berzerk

Old Man Logan predstavil zlomeného zostarnutého muža, ktorý živorí v nehostinnej pustatine a snaží sa starať o svoju rodinu. Hrdinov už nieto, záporáci vyhrali a podelili si celé USA. Logan patrí pod sféru vplyvu Hulka a jeho početného degenerovaného potomstva, ktoré terorizuje celý kraj. Aby mal na povinný desiatok, nechá sa, hoci nerád, zlanáriť na cestu naprieč celým kontinentom, aby pomohol doručiť tajuplnú zásielku. Navŕtal ho do toho istý Clint Burton. Hawkeye už neexistuje, Clint je slepý, čo mu nebráni šoférovať terénne vozidlo. Cestou spoznávame krutú realitu sveta, v ktorom zlo vládne a totálnu skazu dokumentuje aj nehostinné prostredie. Napokon sa dozvieme i to, prečo sa Logan zaprisahal, že už nikdy nepoužije svoje pazúry. A, samozrejme, aj to, prečo ich nakoniec predsa len vytasí a ponorí komiks do krvi všetkých, čo sa mu postavia do cesty.

Old_man_Logan_cover

Ako som už spomínal, príbeh má na svedomí Mark Millar, známy to autor drsných akčných komiksov (napr. Kick-Ass), popularitu mu však stopercentne zaistil výtvarník Steve McNiven. Ten to nakreslil tak, že normálny komiksový fanúšik slintá rozkošou a nenormálny tiež, ak pravda nepatrí k snobskému minimu „fajnšmekrov“, ktorý kresbu posudzujú optikou – čím škaredšia, tým väčšie umenie.

OML_01

Ozaj, vďaka spotrebnému projektu UKK sa dočkali aj tuzemskí priaznivci Marvelu, v prvej sérii vyšiel celý príbeh pod názvom Starej dobrej Logan.

ukk-56-wolverine-starej-dobrej-logan

Prešlo niekoľko rokov. Marvel, ktorý už od dobroty nevedel, čo so sebou, medzitým drasticky, necitlivo a útrpne zhadzoval jeden svoj charakter za druhým, utápal sa v hrozných a hroznejších crossoveroch, až už pravdepodobne nevedel, čo ďalej. A tak sa zrodila udalosť Secret Wars, ktorá zlikvidovala realitu (doslova všetky svety, vesmír a priľahlé alternatívne reality), spravila Dooma všemocným a tomu to, predstavte si, vo finále aj tak nepomohlo.

Old_Man_Logan_Warzones

Keďže Marvel zlepil útržky všetkých svojich realít do jedného celku, aj Old Man Logan dostal priestor vo vlastnej päťdielnej minisérii Warzones!. Vydáva sa vypátrať, čo sa to s jeho svetom deje a už nikdy sa domov nevráti. Komiks v podstate nemá dej. Logan putuje realitami, stretáva rôzne alternatívne postavy, ktoré kedysi poznal a pre neho sú dávno mŕtve, až sa vyčerpá vymedzený rozsah, všetko zbelie a nahý Logan sa zjaví v New Yorku. Koniec. Pôvodne to vychádzalo pred veľkolepým finále Secret Wars, nuž je logické, že sa v komikse ani moc hýbať dopredu nedalo.

WZ02

Scenár mal na starosti Brian Michael Bendis, ktorého azda nemusím predstavovať. Neodpustím si však osobnú poznámku. Tento nadprodukciou sužovaný literát už niekoľko rokov javí známky vyhorenia, pretože toho v Marveli napísal viac ako je zachyteného v Leninových spisoch, nuž by sa mu zišiel oddych a radikálna zmena (azda aj zamestnávateľa). Nie, že by si nedržal istý štandard, ale časy House of M alebo Daredevila má, zdá sa, za sebou.

WZ_03

Čo však komiks vytrhlo z nudnej roviny šedivosti, je kresba. Nehostinný svet si vyžaduje drsné stvárnenie, a preto na scénu vchádza Andrea Sorrentino.  Tento taliansky výtvarník začínal vo Wildstorm, napokon sa upichol v DC, kde tvoril série I, VampireGreen Arrow (s Jeffom Lemireom, k tomu sa ešte dostaneme), aby sa minulý rok upísal Marvelu. Vizuálne je Warzones! prehliadka atmosférickej špinavosti, práca s panelmi vykazuje záľubu v experimentovaní a vôbec, je to podmanivý zážitok!

WZ_001B_01

Nečudo, že sa v reštarte „Marvelversa“ ocitol v tandeme s už spomínaným Jeffom Lemireom, aby spolu rozbehli pravidelnú radu Old Man Logan. Prvá kniha tohto dua, Berzerker, obsahuje prosté štyri zošity série. Nie je to veľa, asi aj preto do nej prilepili finále pôvodného Millarovho príbehu z Old Man Logan Giant-Size #1. A možno sa len vydavateľ snažil nalákať nových čitateľov na pôvodnú klasiku.

Picture1

Nech je ako chce, opäť tu máme pomerne chabý príbeh o tom, ako sa nahý Logan zapletie s políciou, pochopí kde je a rozhodne sa zavraždiť všetkých záporákov, aby jeho budúcnosť nikdy nenastala. V prestrihoch sa dozvedáme, ako ho sto a prvý raz niektorý z nepriateľov ponižoval v jeho realite, bez ohľadu na to, aký je to „nýmand“. A tak Logan niekoho zabije, niekoho zmrzačí a od niekoho iba vyfasuje. Pretože je starý. Jeho liečivé schopnosti fungujú pomalšie. Ale nevzdáva sa a nemá ani náznak nejakých morálnych zábran. Do deja sa zapojí aj „Old Man“ Rogers, aby sa mu pokúsil vysvetliť, že jeho boj je zbytočný.

B_02

Predpokladám, že viete, že pôvodný Wolverine je mŕtvy. Ak ste to náhodou nevedeli, ďakovať mi nemusíte. Marvel mi s jeho zmenami charakterov v posledných rokoch vyslovene lezie na nervy, ale nahradiť klasického Logana tým starým bol geniálny ťah. Na všetko odhodlaný dedo s vražednými sklonmi a tvrdohlavo si stojacim za svojim, veľmi sa mi táto poloha páči. Aj keď sa vlastne nič moc neudialo, verím Jeffovi Lemireovi. Tento Kanaďan píše aktuálne aj All-New HawkeyeExtraordinary X-Men, a preto sa pripravte na to, že sa Logan stretne so všetkými jeho zverencami. Plus, ak ste čítali Hawkeyea od Fractiona, dostanete aj také malé žmurknutie od psíka, ktorý komunikuje v piktogramoch.

B_03

Inak, v X-Menoch sa stane opätovne členom tímu, prehovorí ho z minulosti pritiahnutá Jean Grey. X-Meni sa presunuli do Limba a to sa miestnym démonom nepáčilo, nuž rozpútali peklo. Ozaj, kreslí to Humbrto Ramos a ako ho nemám rád (pre jeho manga-krabicový štýl), tak sa na to dá vcelku pozerať. Niektoré scény sú dokonca pôsobivé, napríklad Colossus s medveďom.

Extraordinary_W-Men_X-Haven

Bitka X-Meni vs démoni mi neprišla moc objavná, ale Lemire je len na začiatku a disponuje schopnosťou pracovať s postavami a vzťahmi tak, že ľubovoľná telenovela z jeho pera by dostala Oscara. Aj preto sa na pokračovanie cesty „starého dobrého“ Logana teším. V tíme i bez neho. Lepšiu postavu momentálne Marvel nemá. Na všetkých X-Menov navyše čaká lákavá udalosť nazvaná Apocalypse Wars (Evan, Evan, čo sa deje?).

Bear

P.S. Posledné roky prináša to najzábavnejšie z Marvelu meno Skottie Young. Jeho alternatívne obálky detských superhrdinov, ako sa hašteria, ma vždy rozosmejú. V Old Man Logan si robí srandu priam sám so seba.

Old_Man_Logan_Vol_1_1_Baby_Variant

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *