Skrýš před manželstvím

by Erik Kriššák

Skrýš (Crew, 2018)
Masasumi Kakizaki

V rámci nikdy nepomenovanej edície „Manga aj pre nemangáčov“ nám vydavateľstvo Crew vydalo uzavretý hororový príbeh Skryš autora Masasumiho Kakizakiho.

V rámci týchto občasných pokusov (Crying Freeman, Gunsmith Cats, Alita) sa vymyká akurát hororová bizarnosť  Ryby, ktorá nie je ani len pre fanúšikov mangy. Skrýš je síce horor, akurát ani zďaleka nestavia na úchylnej nechutnosti. Teda, nie, že by niektoré momenty neboli nechutné. Akurát sú podané tak, že z nich človek má zimomriavky a nie pocit – to je ale blbosť. O čom to vlastne je?

Pamätáte si tie krvavé a nechutné horory typu Hostel? Tak to budete v Skryši ako doma. Skrachované manželstvo nemožno vyliečiť dovolenkou k moru, dokonca, ani keď sa ocitnete v jaskynnom komplexe, kde žije tajomný vrah. Nechutnosti, násilie, pointa, ktorá síce neprekvapí, ale ani neurazí, to je Skrýš. Príbeh je rýchly ako bryndza v útrobách turistu. Textu veľa nie je, nuž sa predovšetkým kocháte. Kresbou.

Tá je parádna. Najmä pozadia sú skvelé, dokonca aj v tme. Až na výnimky je všetko jasné a prehľadné a to aj v situáciách, kedy tušíte, že za hlavnými hrdinami sa čosi vynorí z temnoty. A ono sa to aj vynára a vyzerá to neskutočne. Z toho mála, čo tu Crew z mangy vydala, je toto asi najlepšie nakreslený komiks. Aj keď ide o subjektívny názor, trúfam si podotknúť, že nebude ojedinelý. Navyše je tu množstvo panelov cez celé strany, čím autor necháva vyniknúť až maniakálne prekreslené detaily, či už tvárí alebo okolia. Už prvé farebné strany naznačia, že kresba je o niečom inom ako napríklad, čo ja viem,  Útok titánů. Iste, komiks je prakticky celý čiernobiely (je to predsa manga), nič to však neuberá na atmosfére, práve naopak.

Masasumi Kakizaki je pomerne mladý autor, keď uvážime, že život sa začína v štyridsiatke, fčuleky sa narodil. Debutoval v roku 2001 dielom Two Tops. Nie je práve najplodnejším tvorcom, nuž je Skrýš z roka 2010 iba jeho piatym komiksom. Po ňom sa tri roky venoval westernu Green Blood a od roka 2011 píše stále ešte otvorenú fantasy sériu Bestiarius. Obálka, ktorá priaznivcom amerického hororu pripomenie Severed od Snydera, je z dielne Mikiya Kobajašiho (Bay Bridge Studio). Inými slovami, je perfektná.

Crew si v prevedení udržuje svoj manga štandard, farebná obálka, čítanie knihy po japonsky „odzadu“, medzi ostatné paperbacky v poličke zapadne bez šikany i krivých pohľadov. Zaujímavé je, že strany sú neočíslované, teda, až na výnimky. V diele preto odhalíte iba strany číslo 44, 52, 59, 83, 112, 135, 154 a 176. Nakoľko to nie sú úvodné strany jednotlivých kapitol, je úvodný obsah úplne zbytočný. Kto by odpočítaval, kde je napríklad úvodná strana tej-ktorej kapitoly (i keď bližším skúmaním zistíte, že niektoré očíslované strany sú vlastne záverečnými stránkami kapitol).

Aby som to zbytočne nenaťahoval, Skrýš je funkčná a príjemná masakrálna jednohubka, ktorá svižne plynie. Ideálny darček k výročiu svadby. Pravda, ak má vaša polovička zmysel pre iróniu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *