Šílená psychiatrička s bobrem

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Harley Quinn Vol.1: Šílená odměna (BB/art, 2015)

Znáte to, co se může podělat, to se určitě podělá a nejlépe na jednu hromadu. Harley Quinn má podobný pocit, její psychopatický drahoušek se s ní rozhodl rozejít s velkým „BUM!“ a zdemoloval jí u toho veškerý majetek. Naštěstí pro Harley ale nezašel Murphyho zákon tak daleko, aby bylo ještě hůř, protože hned vzápětí se dozvídá, že zdědila dům na Coney Islandu. Jestli to není důvod udělat za minulostí tlustou čáru, pak už nic.

obrtisk_3101

A tak Harley začíná nový život. Aby zvládala platit daně, musí si najít práci a vůbec se tak nějak zařadit do normálního života. Jenomže tohle je Harley, takže nejenom že už se normálně chovat neumí, ale navíc na její hlavu někdo vypsal tučnou odměnu a lovci lidí z celého Brooklynu jí ťukají na dveře. Nezbývá tedy, než mít po ruce své milované kladivo a taky přijít na to, kdo se sakra opovážil.

HQ_SilenaOdmena_1_001-028_08

Kdo zná Harley, tak už ví, co má čekat. Chaos, pořádnou jízdu a spoustu hloupých nápadů, které se můžou zrodit jen v hlavě psychopatického šaška. Harley se snaží fungovat jako normální člověk, dokonce páchá i dobré skutky, jenom se svou vlastní vervou. Není nic špatného na tom, když hodlá připomenout příbuzným své staré pacientky, že ji mají více navštěvovat – všechny zuby přece na návštěvě nepotřebují. Nebo když se rozhodne, že zachrání zvířátka z útulku před eutanázií – někdo se o ně postarat musí a vzhledem k počtu mrtvých zabijáků je má pořád čím krmit.

HQ_SilenaOdmena_1_001-028_09

Scénáristé Amanda Connerová a Jimmy Palmiotti ukázali svého sportovního ducha. Šílená odměna začíná jejich rozhovorem s Harley Quinn, kde se rozhodují, jakého kreslíře si její komiks zaslouží. Svou stránku si tu tedy nakreslí třeba Bruce Timm, Jim Lee, Adam Hughes a spousta dalších. Connerová i Hardin si navíc nezapomenou rýpnout i sami do sebe a jiných sérií, které píšou (All Star Western, Batwing). Nit nezůstane suchá ani na samotném DC – ve fantazii, jak zesměšnit šéfy, se prostě meze nekladou.

HQ_SilenaOdmena_1_001-028_10

V boji o post kreslíře nakonec zvítězil Chad Hardin. Jeho kresba k Harley dokonale sedí. Skvěle udržuje atmosféru toho, co se v příběhu zrovna děje. Když se máte smát, nebudete se smát jen nad hláškami, ale i nad tím, jak Palmiotti vykreslil výrazy a detaily na pozadí. Když nastane akční honička nebo rvačka, přehledně a bez problémů se v ní orientujete. Harley to navíc dost sekne, co člověk potřebuje víc?

HQ_SilenaOdmena_1_001-028_11

Harley je vydařená oddechovka, u které se zasmějete a říkáte si, co ještě ta holka musí udělat, aby se po ní zase vrhly autority. Některé vtipy jsou tak přehnané, že nechápete, kde se to v hlavě bývalé psychiatričky (nebo jejích scénáristů) vzalo – a přesto nepůsobí nemístně. Jak už jsem řekla, kdo zná Harley Quinn, ví, co může čekat. Přesně to totiž dostanete. A kdo ji nezná? Abych to vyjádřila jednoduše – když strávíte několik let ve vztahu s Jokerem, nějaké ty následky to na vás určitě zanechá. A stejně tak je to i s touto knihou.

Knihu můžete koupit zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Kadet. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Šílená psychiatrička s bobrem

  1. Pingback: Playboy dělá sekanou | MdS Comics

  2. Pingback: Jak se stát superhrdinkou? | MdS Comics

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *