Sebevražedný oddíl podruhé

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Znovuzrození hrdinů DC: Sebevražedný oddíl #01: Černá sféra (BB/art 2018)
Rob Williams, Jason Fabok, Gary Frank, Jim Lee, Ivan Reis, Philip Tan

Vezměte hromadu záporáků, hoďte je do jednoho pytle, zamíchejte a pošlete je zachránit svět. Nezní to jako dobrý nápad, ale když k nim naverbujete i dva dobráky, kteří na ně mají dávat pozor, a nainstalujete jim bomby do hlavy, tak se nemůže nic pokazit. Vůbec. Nic.

Když oživit, tak všechno. Wallerová je na koberečku u prezidenta USA a je jí nakázáno rozpustit operační skupinu X, protože je nebezpečná a kdyby se její existence provalila, USA by měla pěkné problémy. To by ale nebyla Wallerová, kdyby se z tohoto rozhodnutí nevykroutila. Operační skupina X zůstává, jenom dostane do čela plukovníka, který má být stratég a vedoucí Sebevražedného oddílu.

I proto, že Sebevražedný oddíl dostal mantinely a někoho, kdo zabrání tomu, aby se točili na místě jako kuře s useknutou hlavou, je příběh logičtější a lépe funguje. Oproti New52 komiksům, které u nás vyšli, tu máme pár nových tváří – právě Plukovníka Flaga, Katanu nebo Enchantress. Ne všichni z nich jsou do detailů představeni, tahle výsada patří v zásadě pořád stejným lidem – Deadshotovi, Harley Quinn a Captain Bumerangovi. Katana dostane větší prostor, ale Flag a Enchantress jsou jen lehce zmínění.

Problém Sebevraždeného oddílu Černá sféra nejsou ani postavy, ani to, jak spolu fungují. Překvapivě jim to šlape a Flag je schopný se spoustě konfliktů vyhnout nebo je vyřešit. Horší je to se záporákem. Sebevražedný oddíl je tu od toho, aby vyrážel na mise s minimální šancí přežití, takže jistě, že se před ně postaví někdo silný. Ale když scénáristi do prvního volume vrazí jednoho z nejsilnějších DC záporáků, vyvolává to otázku, kam chtějí příště stupňovat? Jaký konflikt hodlají vyvolat, aby bylo nebezpečí reálné?

Sebevražedný oddíl Černá sféra není nic, z čeho byste se posadili na zadek. Rob Williams úctyhodně zvládl ukočírovat všechny padouchy, napsat zajímavá představení a dát skupině X nějaké mantinely. Ale pořád je to jen skupina mizerů, co rubou ještě většího mizeru, a i když Wallerová na pozadí kuje pikle, v zásadě to čtenáře nijak nezajímá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *