Orbitální válka světů – Sci-fi z dob, kdy se po superhrdinech slehla země

By Erik Kriššák

Rai: Welcome To New Japan (Valiant, 2014) č. 1-4
Eternal Warrior: Eternal Emperor (Valiant, 2014) č. 5-8
Rai: Battle For New Japan (Valiant, 2015) č. 5-8
Rai: The Orphan (Valiant, 2016) č. 9-12

Svet Valiantu je síce plný osôb, ktoré aj priemerne vzdelaný obyvateľ krajiny bývalého východného bloku identifikuje so superhrdinami, ale to neznamená, že nič iné neponúka. Sci-fi séria Rai je toho dôkazom. Svet v 41. storočí (presne v roku 4001 n.l.) je miesto, z ktorého by aj starý Isaac Asimov nadšene upísal dušu Azazaelovi, aby z toho mohol vytrieskať hneď niekoľko treťosektorových trilógií. Vitajte do sveta Nového Japonska, ktorý je vrcholom techniky, blahobytu, nulovej kriminality a predovšetkým, ide o mohutnú orbitálnu stanicu na obežnej dráhe mŕtvej planéty Zem.

RAI_TPB_001_COVER_CRAINRai – „Je neznáma, Otec. Ako je to možné?“
Lula – „Ak sa nenachádza v digitálnom archíve, môže byť v Kongresovej knižnici.“
Rai – „Čo? Kongresová knižnica je mýtus. Digitálny katalóg histórie pornografie.“

Ľudstvo na obraz boží v bližšie neurčenej minulosti veselo zdevastovalo svoju materinskú planétu  a záchranu im neposkytol Mesiáš, ale tajomný Otec, ktorý vládne Novému Japonsku od čias jeho zrodu a oddeleniu sa od zdochýňajúcej Zeme. Aby jeho utópia fungovala, neváha preventívne ostreľovať jej povrch lúčom sťaby z Hviezdy smrti (inými slovami, zbavuje sa odpadkov). Čo tam po tom, že tam ešte živoria nejaké skrachované existencie, ktoré nemali to šťastie, že by dostali občianstvo Nového Japonska.

RAI_001_0031

Bystrejší už určite postrehli, že Otec je tyran a jeho vláda ani zďaleka nie je idylická. Okrem iného je to umelá inteligencia prenikajúca celým Novým Japonskom. Nie, že by sa otravoval s interakciou s poddanými. Špinavú prácu za neho vykonáva legendárny Rai. Je to kyborg, bojovník schopný presúvať sa digitálnou sieťou medzi nekonečnými sektormi Nového Japonska behom okamihu a svojimi dvomi mečmi rozhodnúť o osude každého, kto sa vzoprie zákonom. Pravda, takých už neostalo veľa, veď za tisíc rokov sa v tejto spoločnosti neodohrala jediná vražda. Preto je skôr mestskou legendou, prezývanou Duch Japonska, skrátka, už ho nikto nevidel ani nepamätám. Až do okamihu, kedy skončí spomínaná tisícročnica a idylickú scenériu v reštaurácii naruší pád mŕtveho ženského tela do akvária. Zavraždeného.

RAI_001_004

Totožnosť neznáma. Digitálne databázy zlyhávajú. A bude horšie. Svedkyňa, dievča menom Lula, ktorá čochvíľa oslávi šestnáste narodeniny, navedie Raia na klasický lístkový katalóg, ktorý sa nachádza na mieste bez siete, kam ani Otec nemôže. Takýchto miest je v Novom Japonsku viacero a nikto nevie, prečo. Prípad vystaví hlavného hrdinu pochybnostiam o miere jeho ľudskosti, o jeho lojalite k Otcovi nevraviac.

RAI_001_005

Do deja sa postupne zapojí celá plejáda postáv a frakcií. Revolucionári nenávidiaci elektrinu a robotov, roboti, ktorí tvoria spoločníkov ľuďom, nakoľko reprodukcia je prísne regulovaná a schvaľovaná samotným Otcom, fiktívna postava špióna Psylocka, ktorá sa ukáže skutočnejšia, než by bolo milé, ženská verzia robota Momo, ktorá sa ocitne bez pána a je prinútená nájsť si nový zmysel života, Izak, mimozemský krvilačný netvor, ktorý je posledným z prvých strážcov Nového Japonska, kým ich Otec nezlikvidoval a nestvoril Raia, naklonovaný človek Silk, ktorý hrá na všetky strany a tak ďalej.

RAI_002_004

Snaha o zvrhnutie Nového Japonska (doslova, z orbitu na Zem) vyústi do krvavej revolúcie, Rai spozná svoje predchádzajúce i nasledujúce verzie a tento zážitok mu nič dobré neprinesie. Naopak, skončí až na Zemi, kde to predsa len žije. Keď už nič iné, stretne tam istého Gilada, večného bojovníka, ochrancu geomantikov. Akurát geomantika nikde. Nechcem zbytočne veľa vyzrádzať, nuž sa pripravte na pomerne akčnú jazdu plnú zrady, komplotov a bojov.

eternalwarrior

Vydavateľstvo Valiant odporúča po druhej knihe (ôsmom zošite) Raia prelúskať aj druhú knihu série Eternal Warrior. Urobil som to a priznávam bez mučenia, že mi nie je jasné, prečo. Príbeh Gilada, ktorý na zemi v roku 4001 živorí a stará sa o svoju vnučku Caroline, je síce fajn, ale nič podstatné k Raiovi nepridáva. Gilad musí zachrániť Caroline a ľudí, ktorí začínajú podliehať následkom vysokej radiácie. Nájsť na planéte v štádiu stredovekého vidieka liek nie je ľahké, ale poznáte to, niet ničoho, čo by hrdina nedokázal. Píše to Greg Pak a kreslí Robert Gill.

RAI_012_005

 Celý príbeh píše Američan Matt Kindt. Tvoril síce pre kadekoho, ale v súčasnosti je jedným z hlavných autorov Valiantu. Kresbu má na starosti ďalší Amík Clayton Crain. Toho poznajú aj tuzemskí priaznivci komiksu, väčšina jeho tvorby sa sústredí na Marvel, a teda si isto spomeniete na Gartha Ennisa a jeho Ghost Ridera. Studená navoskovaná počítačová kresba sa do prostredia technologického sveta Nového Japonska vynikajúco hodí. Kresliť sektory plné chladného kovu, ale aj fariem obrovských húb, prípadne dinosaurov, to všetko mu ide na jednotku.

RAI_003_0041

Rai vychádza v „paperbackoch“, čo je jeho najväčšia slabina. Valiant sa vyžíva vo vydávaní štvorzošitových kníh raz ročne, čo je tempo hodné slimáka s obrnou. Tento rok však vyšla aj Deluxe verzia kompletujúca prvých dvanásť zošitov, čo je dobre. Každopádne sa celá séria dostala až do bodu, kedy si vyslúžila vlastný „event“ 4001 AD, ktorý sa tento rok dočká aj knižnej podoby a sľubuje veľkolepé finále. Tak uvidíme. Ku koncu roka má byť na pulte aj štvrtá kniha série Rai, ktorá sa však vracia do minulosti, k prvej verzii tohto bojovníka. Kresliť to má Cafu, tak uvidíme, ako si poradí.

RAI_009_005Priaznivci sci-fi by váhať nemali, v komikse Rai dostanú všetko, čo milujú. Osobne som si k dielu cestu hľadal dlhšie, stále som si vravel, že je to dobré, ale kde je niečo navyše? Postupne som si však tento svet zamiloval a dnes už si bez neho neviem predstaviť plnohodnotné prežívanie voľného času. Parádna akčná jazda so solídne vystavaným príbehom síce neohúri originalitou, ale zato pri nej parádne odsýpa čas a nuda nemá šancu na otravovanie. Valiant začínam vnímať ako jedno z najlepších amerických komiksových vydavateľstiev súčasnosti a dosť sa čudujem, že mu v Čechách zatiaľ nevyšlo nič. Azda sa to raz zmení.

rai-battle-for-new-japan-tp-paperback RAI_the_orphan

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

0 komentářů u „Orbitální válka světů – Sci-fi z dob, kdy se po superhrdinech slehla země

  1. Pingback: Konec světů | MdS Comics

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *