S Larou za dobrodružstvím počtvrté

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Tomb Raider Archivy S.4 (Comics Centrum, 2018)
Scénář: Fiona Avery, James Bonny, Dan Jurgens
Kresba: Eric Basaldua, Scott Benefiel, Brian Ching, Manny Clark, Tony Daniel S., Drew Edward Johnson, Joe Jusko, Michael Lopez, Carlos Mota, Gerardo Sandoval, Billy Tan

Na konci třetích Archivů to už vypadalo, že se není kam dál pohnout. Že by budoucnost Lary Croft byla akorát pěkně šílená. A nejspíš je to pravda. Proto přichází Archivy 4 s příběhy, které jsou v dějové lince Lary Croft rozházené všude možně. Nezávislá dobrodružství lovkyně pokladů přicházejí!

V téhle knize tak Lara vykrádá hrobky s Chasem Carverem, bojuje v gladiátorské aréně, vrací se ve vzpomínkách (a někdy dokonce i tělem) do minulosti. Ale ve čtvrtých Archivech se hlavně ocitá tváří v tvář smrti, svým slibům a pochopí koloběh životů.

Co můžou Archivy 4 nabídnout? Překvapivě hodně. Jistě, pořád je to Lara Croft se svými šílenými dobrodružstvími, nad kterými občas zůstává rozum stát, ale tentokrát mají přidanou hodnotu. Alespoň ve třech povídkách nahlédneme do života Lary na střední škole, takže víme, co ji formovalo a jaká kdysi bývala. Nabývá jako postava nových rozměrů, protože víme, odkud přichází. I když časová nepravidelnost příběhů je trochu na škodu – v Cestě za dobrodružstvím se Lara dušuje, že už nikdy nikoho nezabije, aby o pár stránek dál ve Škorpionově holi už zase střílela mozky z hlavy.

Cesta za dobrodružstvím je největší tahoun knihy. Se svými dvanácti kapitolami zabírá její velkou část. Lara se tu dostává na rozličná místa – její dobrodružství začíná na pirátské lodi a končí v podsvětí. Příběhy na sebe navazují, ale nejde o jednu dlouhou dějovou linku. Spíš krátké příběhy spojené jednou postavou, která se stále vrací, aby Laře dělala ze života peklo. Lara tu má taky dost času ukázat svůj charakter a vývoj. Řeší své minulé chyby, snaží se získat důvěru v lidi, a plní staré sliby.

Za zmínku stojí taky příběh Přepadení. Lara se účastní večírku v LA a ten přepadne skupina ozbrojených mužů. Jde o akční honičku ve stylu osmdesátek, protože oplývá vtípky a to hlavně kvůli sidekickovi. Následující dva příběhy jsou taky super. Tisící prvá noc je krásně nakreslená. Billy Tan vzal do ruky vodovky a vzal s nimi Laře čest. I příběh Fiony Averyové je zajímavý. Bere si inspiraci z pohádek Tisíce a jedné noci a nechává Laru zavřít do jednoho z příběhů. Knihu uzavírá Největší ze všech pokladů od Dana Jurgense. Lara s Chasem hledají poklad nedozírné hodnoty. Zápletka i rozuzlení je vlastně trochu klišé, ale Jurgensovi se podařilo zpracovat tak, že vyvolá úsměv na tváři. Navíc se na příběh skvěle kouká, protože má velmi realistickou kresbu, která ale umí převádět jak akci, tak vtipy. Postaral se o ni Joe Jusco.

Poslední Archivy vzdávají Laře hold. Protáhnou ji všemi možnými místy, kam se má akční hrdina podívat. Nahlédnou do jejího nitra, nezapomenou na humor a ani na bolestivé okamžiky. Občas se v nich o Laru dokonce bojíte, protože poprvé za svůj život nemá věci pod kontrolou. Archivy 4 jsou za mě nejpovedenější kniha v sérii, právě díky svojí rozličnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *