Rychlost temnoty vs blesk

by Erik Kriššák

Flash: Rychlost temnoty (Crew, 2018)
Joshua Williamson, Jorge Corona, Felipe Watanabe, Davide Gianfelice, Neil Googe

Znovuzrodenie hrdinov DC môže mať svojich neprajníkov, konštruktívnych kritikov alebo pochybovačov. Jedno mu však uprieť nemožno. Je rýchle. Až tak, že mu v čele stojí hrdina zvaný Flash. Blesk. Rýchlosť sama. A nie je sám. Kam sa hrabe klonovaný Spider-Man, Flashov je celá kopa! Hneď traja dominujú knihe Rychlost temnoty.

Celý projekt znovuzrodenia má od začiatku punc niečoho, čo umožňuje vybrať si to svoje. Najväčším lákadlom je, okrem komerčáka Batmana, rýchlonohý Flash. A to napriek tomu, že je to skôr týmovka kopy hrdinov s úplne rovnakými schopnosťami, než nejaká dráma jedinca v neriešiteľnej pozícii typu sám proti svetu. Aby toho nebolo málo, hlasný dôraz je kladený na malého černoška s povedomým menom Wally West.

Nakoľko ide o klasický superhrdinský mainstream bez akýchkoľvek vyšších ambícií, nebudeme sa hrať na umeleckých kritikov, ktorých vzdelanie v danej oblasti obstaralo heslo z Wikipédie k Strážcom. Dvaja zaslúžilí Flashovia (Barry Allen a Wally West) a jeden Kid Flash (tiež Wally West) riešia záhadu temného sveta. Do hry sa vracia protivník Shade, ktorý si na temnote založil kariéru a tá sa mu, ako to už býva, nevydarila. Sem-tam sa zjavia náznaky k tajomstvu celého znovuzrodenia (niekto ukradol ľudstvu ako čas, tak spomienky) a v neposlednej rade dôjde aj na výchovné metódy superhrdinov a na obligátnu interakciu s nešťastnými záporákmi.

Píše to Joshua Williamson, chlapík, ktorý v Čechách veľa vody nenamútil. Okrem Flasha ste sa s ním mohli stretnúť v New 52 Detective Comics 4: Trest a aj v aktuálnej novinke Liga spravedlnosti versus Sebevražedný oddíl 1. Inak je to dosť plodný autor a (ne)miestna komiksová „influencerská“ elita ho určite spomínala v súvislosti s komiksom Nailbiter (Image) ktorý sa venuje obľúbenej téme masových vrahov. Masový je evidentne slovo, na ktoré počúva, nuž sa aj vo Flashovi dejú viaceré „gruppen“ bojové scény.

Vizuálna stránka je… normálna. Ani jeden z kresličov (Corona, Watanabe, Gianfelice  a Googe) neexceluje v tvárach, posledný menovaný je dokonca vyslovene o ničom a to od hlavy po päty, mainstreamu to však nevadí. Hlavne, aby sa dali rozoznať jednotlivé charaktery, všakže. Najlepšie z nich vychádza Watanabe. Pamätať si však ani jedného nemusíte. Zatiaľ.

Kniha Flash – Rychlost temnoty prináša vydarene skĺbený mix dávnej bezstarostnej superhrdinskej mydlovej opery, nereálneho prostredia inej dimenzie a súčasného tempa. O tempo by Flashovi malo ísť predovšetkým, takže pokiaľ netrpíte syndrómom – komiks je vážne umenie, najlepšie pre vyvolených, čo si ho zásadne kupujú v origináli a české mutácie radia buď ignorovať, vyhadzovať alebo, nech je sranda, rozhorčujú sa nad tým, že si niečo „kvalitné“ nikto nekupuje (lebo originály a upratovacie rady), sfúknete túto príjemnú knižku rýchlejšie ako Babiš telefonát vo veci svojprávnosti svojho syna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *