Rozpad strážců

by Erik Kriššák

Strážci Galaxie 3: Rozpad strážců (Crew, 2018)
Brian Michael Bendis, Andy Lanning, Dan Abnett, Kelly Sue DeConnicková, Dan Slott, Nick Bradshaw, Phil Jimenez, Gerardo Sandoval, Michael Oeming, Cameron Stewart, Dexter Soy, Paulo Siqueira, Ronan Cliquet de Oliveira

Strážci galaxie sú najšťastnejším komiksový titul posledných rokov. Presnejšie, odkedy sa zjavila ich filmová adaptácia. Marginálna vesmírna séria sa vďaka komediálnemu filmovému spracovaniu okamžite zaradila medzi dojné kravy šoubiznisu, na čo (správne) zareagovalo aj vydavateľstvo Crew, a tak sa v Čechách môžeme začítať do novodobej série od Briana Michaela Bendisa. Na programe je Rozpad strážců.

Na rovinu, o príbehu nemá zmysel čokoľvek písať, Starlord rieši otca, zvyšok tímu je v koncoch a nový člen, dnes populárny Venom, sa zjaví, stratí a to je vlastne všetko. Jeho rola je zbytočnejšia než zavlažovanie dna tichého oceána, slúži len na rozšírenie predajov okolitých sérií (čo je v českých reáliách nefunkčné, a teda pôsobí ešte márnejšie). Pre filmových konzumentov je potešiteľná správa, že okrem čierneho symbionta dôjde rad aj na Captain Marvel.

Paperback je z rady tých objemnejších, obsahuje nielen zošity číslo 14 až 17, ale aj prvé číslo modernizovanej Captain Marvel (lebo hlavná hrdinka) a úryvok z Amazing Spider-Man č. 645 (lebo Flash Thompson a Venom). Plus je tu zošit Strážcov galaxieFree Comic Book Day 2014. Inými slovami, na komiksoch sa podieľala celá rada scenáristov (uvedených na začiatku, sú to prví piati zo zoznamu) a výtvarníkov (ten zvyšok zoznamu). Nie všetci si za svoju robotu zaslúžia plácu. Lanning sa snaží ukázať Groota na počiatku života, ale nevie, ako si poradiť s dialógmi (Ja som Groot). Kdekoľvek sa zjaví odporná kresba Michaela Oeminga, tam chápem konšpiračné teórie o rodinkárstve alebo protekcii. Tento jednoznačný dôkaz o tom, že aj najväčšie nemehlo môže byť úspešné, som prvýkrát zaregistroval pri Bendisovi v New Avengers a tu je opäť Bendis, takže asi chápete, čo si o tom myslím.

Strážci Galaxie 3: Rozpad strážců je vizuálne i príbehovo rozháraná kniha, typický odraz súčasného Marvelu, kde je všetko len časť z čohosi väčšieho (akurát už niekoľko rokov nič väčšie z častí celku nevzniklo). Nakoľko celistvý obraz v Čechách nikdy nevyjde, nemá zmysel sa tým trápiť. Pre fanúšikov Strážcov je to želaná chvíľka s obľúbenými postavami, pre ostatných ide o spotrebný americký superhrdinský mainstream so všetkým, čo k nemu patrí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *