Roland na cestě k Temné věži

by Tereza „Kadet“ Kadečková

Temná věž 1: Zrození pistolníka (Crew, 2016)

Temná věž je série, jejíž jméno rezonuje mezi fanoušky Stephena Kinga docela silně. Cesta pistolníka Rolanda a jeho ka-tet je dlouhá, zažijí spoustu fantaskních dobrodružství a jsou tak nesourodá partička, že byste ji těžko pohledali. Jenomže to je dospělý Roland, ošlehaný léty zkušeností a utrpení. Jak se ale vůbec stal pistolníkem? Jaký byl jeho první úkol a kam ho osud jako mladého chlapce zavanul?

Pebal.indd

Zrození pistolníka si ještě hodně bere z knižní série. Vlastně nám předkládá příběh, který se odehrál ve čtvrté knize Čaroděj a sklo. Mladý Roland dostává své pistole a první úkol proti nepříteli Gileadu. Jenomže ač je inteligentní a dobrý stratég, taky je pořád mladý a impulzivní. Když se potom zamiluje, je nasnadě, aby zapomněl tvář svého otce.

Knižní předloha už byla zmíněna a komiks se jí drží věrně, místy snad až moc věrně. Scénář podle toho vypadá – vypravěč tu má docela silné slovo a rád popisuje vše, co se děje. Naštěstí to nejsou nudné popisy jako ve starých komiksech. Naopak dodávají celému příběhu tu správnou atmosféru – ať už temnou, akční, zamilovanou nebo jakou si račte přát. Komiks si užijí i ti, co o knihu nezavadili, příběh je jasný, vysvětlí vše, co je potřeba a nikdo si informace netahá ze zadku. Vyprávění je docela přímočaré a dobře vystupňované. Silná stránka Zrodu pistolníka je hlavně v naraci a v tom, jaké pocity ve vás vyvolá.

039-062.indd

Vypravěč naštěstí není to jediné, co atmosféru dokáže dobře přiblížit. Kresba Jae Leeho je temná, rád si hraje se stíny, postavy jsou rozeznatelné a v doprovodu vypravěče dokáže skvěle odrazit pocity ze scény. Ne už tolik ve výrazech postav, ty se tváří pořád stejně. Na Leeho kresbě je zajímavé, že si v ní spousta předmětů žije vlastním životem – hlavně vlasy, hřívy a větve stromů, z nich máte pocit, že se postavy pohybují při nejmenším ve stavu beztíže. Jenomže ač to může působit až mýticky, právě tyhle pohyby se často snaží nahradit dynamiku, která mnohokrát v obrazech chybí.

039-062.indd

Druhý problém je pak ten, že se děj snad odehrává v naprostém tichu. Našla jsem jenom pár stránek, které byly doprovázeny zvuky v pozadí. Naopak převládají chvíle, kdy si postavy stěžují na příšerný zvuk, ale čtenář jako by ho neslyšel s nimi, protože se musí spolehnout jen na jejich popis. Nedostatek zvuků má možná navodit prázdnou atmosféru podivného světa, ale mě jako čtenáře spíš vyrušoval, než vtáhl do děje.

006-036.indd

Temná věž je kvalitní četba a komiksová adaptace Rolandova mládí se víc než povedla. I Stephen King ji v doslovu vychválil do nebe. Nějaké mouchy možná má, ale všehovšudy je to skvělý, temný komiksový kousek, který by fanouškům hororu ani westernu neměl doma chybět.

Knihu můžete koupit zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je MdS. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

0 komentářů u „Roland na cestě k Temné věži

  1. Pingback: Příliš dlouhá cesta domů | MdS Comics

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *