Rodinný podnik: vanilka nebo výjimka?

by Sebastian Komárek

Spider-Man: Rodinný podnik (Crew, 2017)
Mark Waid, James Robinson, Gabriele Dell’Otto

Hodného souseda Spider-Mana zná každý capart… ano, skutečně patří k jedněm z oněch fiktivních postav, které najdeme na mikinách a zimních čepicích v jakémkoli obchodním centru či na pouliční tržnici. Každý capart také ví, že Spider-Man umí lézt po zdech a ze zápěstí mu šlehají pavučiny. A skutečně sečtělí intelektuálové dokonce vědí, že Spider-Manovo alter ego je ve skutečnosti mladý Peter Parker, nadaný čímsi, čemu se říká „pavoučí instinkt“, varující jej před bezprostředním nebezpečím. Co víc bychom měli chtít od správného „spidermanovského“ komiksu? Od pořádného, akcí „našlapaného“ pavoučího čtení? Jeden by snad mohl říci, že výše zmíněné pro „klasický“ komiks o Pavoučím muži stačí. A co dobrý příběh, říkáte? Co dechberoucí kresba? Nu, uvidíme, jestli se nám toho v grafickém románu Spider-Man: Rodinný podnik, česky vydaném nakladatelstvím Crew, dostane.

Budeme-li zcela upřímní, budeme muset uznat, že dostane i nedostane. Je velice příjemné vidět, že v dobách, kdy každý druhý marvelovský superhrdina prochází masivní změnou identity, si Spider-Man v „Marvel univerzu“ zatím ještě zachovává tu svou původní… tedy, když nepočítáme „Ultimate Spider-Mana“, ale ten nezasahuje do marvelovské „hlavní“ reality. Jako jeden z mála stále ještě často zůstává oním klasickým Peterem Parkerem, zachraňujícím svět (či jen jeho New Yorskou část) před silami zla. Nu, a v případě Rodinného podniku, grafického románu Marka Waida, Jamese Robinsona a kreslíře Gabriela Dell’Otto, tomu není jinak, i když se dnes samozřejmě musí počítat s několika málo povinnými přísadami navíc.

Příběh se točí kolem slavného červenomodrého protagonisty, jehož pavoučí instinkt zničehonic začne bláznit a pracovat na plné obrátky, a jeho majitel netuší, na co by si to vlastně měl dát pozor. Kulky a nože létají ze všech stran, ale to není nic, na co by nebyl dávno zvyklý. Poté se mu však na prahu objeví jednotka profesionálně vypadajících mužů se samopaly, a zdá se, že jediná osoba, schopna ochránit jej jak před Kingpinem, tak před nacistickou hrozbou (s níž si u Marvelu jakožto s největším záporákem dokázali vystačit od zrodu Kapitána Ameriky, léta Páně 1941), je jeho vlastní sestra, jemu i fanouškům doposud zcela neznámá. Peter tedy musí na čas odložit přiléhavý spandex a vydat se na milost a nemilost ženě, jež o sobě tvrdí, že je agentkou CIA a jeho pokrevní příbuzná.

Ano, vidíme zde určité rysy „současného“ marvelovského komiksu, bez nichž by se tyto publikace dnes, žel, neobešly. Musíme však uznat, že ony rysy se v tomto konkrétním případě v komiksu nevyskytují do takové míry (ani ve stejném stylu) jako v drtivé většině toho, čeho se nám od onoho nakladatelského gigantu dostává. Dalo by se dokonce říci, že Rodinný podnik je „klasickým“ komiksem o Spider-Manovi, obsahujícím vše, co má takový „klasický“ komiks o Pavoučím muži obsahovat. Pavouk je zde protagonistou, plně využívá všechny své schopnosti, souboje prokládá úctyhodným počtem průpovídek a hlášek, a dokonce si i připomene rozmanitou historii svého „superšatníku“. Ano, ti největší hnidopichové a „hipsteři“ by mohli namítnout, že v tomto případě se nejedná o nic výjimečného, a Spider-Man: Rodinný podnik nám nenabízí absolutně nic nového ani originálního. A měli by pravdu. Jenže ta pravda se v našich časech obrací, alespoň co se komiksů od Marvelu týče. Narazit na takovýto na Marvel až konzervativní komiks, pocházející z roku 2014, je vskutku nadlidský úkol. A už jen za to si zaslouží potlesk.

Nakonec se dá dodat snad jen to, že vše výše zmíněné je ještě o něco vylepšeno realistickou, živou a velice, převelice barevnou kresbou Gabriela Dell’Otta, která probudí i ty, jež by si snad chtěli postěžovat na vanilkový příběh a Spideyho napsaného podle klasické šablony. Spider-Man: Rodinný podnik je prostě a jednoduše komiks o Spider-Manovi, a to se vším všudy. A z pera (klávesnice) přítomného recenzenta to už něco znamená, neboť ten na Marvel zanevřel už hodně dávno, a jediné, na co s láskou vzpomíná, jsou staré dobré sešity o Pavoučím muži, které četl ještě jako malý chlapec.

Komiks koupíte v e-shopu Crewi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *