Robobatman? To teda ne!

by Erik Kriššák

Batman: Supertíha (Crew, 2017)
Scott Snyder, Greg Capullo, Brian Azzarello, Jock

Tak nám zabili Batmana. A viete čo? Horšie to ani nemohlo dopadnúť!

Joker si to v minulej knihe vybavil s Bruceom Wayneom alias Batmanom a bolo jasné, že nás čaká niečo nové. Niečo, čo by mohlo mať potenciál priniesť do barmanovho univerza závan – buď katastrofy alebo sviežeho vánku. Samozrejme, čitatelia sú na tento stav zvyknutí, Batmanov úbor dávno pripomína obnosenú rekvizitu z požičovne kostýmov, dokonca aj robotický variant sme tu už mali. Nositeľov bolo rovnako viacero, málokedy sa však stali pre fanúšikov niečím iným, ako len prestávkou, kým sa v DC umúdria a vrátia späť Waynea. Čím netvrdím, že sa občas niektorý príbeh imitátora nevydaril, koniec-koncov, sám Snyder začal s tým, že Batmanom bol Dick Grayson. A bol to úvod vydarený. Lenže, ako sa vraví, dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš a milý Scott sa toho veru mal držať.

Po prečítaní čerstvo vydanej knihy som mal sto chutí oprášiť všetky vulgarizmy, ktoré si šetrím na špeciálne príležitosti a namiesto tohto článočku napísať radšej nový výkladový slovník pre spodinu , pracujúcu triedu, internetových diskutérov a inú háveď, ktorá nevie slušne ani len odzdraviť. Ale napokon som si spomenul na ďalšie klišé – všetko zlé je na niečo dobré – a pokúsim sa zhrnúť klady tohto diela:

Pokiaľ chcete vedieť, ako sa píše komiks, v ktorom nič nefunguje, Batman – Supertíha je priam učebnicovým príkladom, ako sa to robí. Batman je natoľko ikonická postava, že zbavenie sa všetkého, čo ho už desiatky rokov definuje, je katastrofa. Jim Gordon je zlý Batman. Snyder si to uvedomuje, neustále si touto barličkou pomáha, aby ukázal, že je to síce zlá voľba, ale on nám ukáže, že to napokon bude fajn. Nebude! Gordon je marketingová nula v područí korporácie. Poskok systému, ktorého robotický oblek si doslova robí, čo chce. Pandrlák na ukrutne krátkych nitkách. Popcornový produkt. Je skrátka všetkým tým, čo tak veľmi sedí Supermanovi, ale Batmanovi ani trošku! Keď nechal Ed Brubaker zomrieť (na chvíľku) Captaina Americu, Bucky bol aspoň natoľko zaujímavou voľbou, že sa to dalo čítať. Snyder však nie je Brubaker. Takisto Gordon nie je Barnes. Gordon je policajt a rola superhrdinu mu sadne asi ako trojmetrový kabát. Robotický Batman má tím maníkov (asi ako remake Knight Ridera, des a hrôza), čo ho ovládajú (oficiálne sú za podporu), policajti mu rozkazujú, kedy vôbec smie čosi urobiť, skrátka, toto nie je Batman! A Bruce Wayne? Nebojte sa, je nachystaný v zálohe, až klesnú predaje, bude späť!

Čo na tom, že to kreslí Greg Capullo? Čo na tom, že záporák je možno zaujímavý? Kým sa uvedie na scénu, kniha končí a pokračovanie je sľúbené až na jar budúceho roka. Z piatich zozbieraných zošitov je zaujímavý iba jeden. Medzihra z minulosti, kde originálny Batman pátra po vrahovi jedného chlapca. So scenárom vypomohol Brian Azzarello a kreslí to skvelý Jock. A hoci je daná vsuvka len vatou pre uvedenie nového záporáka, Mr. Blooma, pôsobí v celej knihe ako živou vodou pokropené semeno rastliny, ktorá určite dodáva nejaké tie superschopnosti.

Pre koho je komiks určený? Pre toho, kto aspoň na jednu z nasledujúcich otázok odpovie kladne:

  1. Prekonali ste smrteľnú chorobu a konečne si dokážete užívať aj tú najväčšiu somarinu bez toho, aby ste sa museli trápiť tým, že to má byť problém?
  2. Neprekonali ste smrteľnú chorobu, nakoľko vás nič nerozhádže a súčasnú masovú kultúru hltáte tak, ako vám je servírovaná?
  3. Ste tvorca školskej reformy, ktorý pochopil, že mozog netreba, lebo stačí vedieť vyhľadávať cez internet?
  4. Ste masochista?
  5. Ste… Tak nič, nie ste.

Keď sa to tak vezme, je to dobrá kniha na naskočenie do Snydera vydávaného v Čechách. Začína tu nová éra, nový príbeh, prichádza nový záporák… Lenže kým predchádzajúcich sedem častí malo Batmana, tu máme akúsi hračkársku figúrku, ktorú nikto neberie vážne, vrátane nej samotnej, však, Jim? Starý zlatý Jean-Paul Valley!

Pre každého, kto sa chce presvedčiť, či sa nemýlim, je tu možnosť kúpiť si ako brožovanú, tak viazanú verziu komiksu. A viete čo? Nedá sa vylúčiť, že pokračovanie bude výborné. Stali sa aj väčšie zázraky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *