Psí život je prča

by Erik Kriššák

Štěky Broka Špindíry: Psí kusy v cirkusy (Crew, 2019)
Petr Kopl

Žiť so psom je úžasné. Na rozdiel od iných domácich maznáčikov (partner/ka, deti, mačka, škorpión, tarantula, had, škrečok…) je vždy nadšený, že ste sa vrátili domov, že sa s ním hráte a pod. Samozrejme, nájdu sa podvraťáci ako Petr Kopl. Ten sa nám snaží nahovoriť, že psy sú pekné svine. Štěky Broka Špindíry s podtitulom Psí kusy v cirkusy sú toho dôkazom!

Som psíčkar. V našej rodine sa to psami hmýrilo odnepamäti, a preto ma strip s „von strasse“ Brokom zasiahol v momente, kedy Crew vydala prvú knihu jeho dobrodružstiev. Bola vtipná, milá, vizuálne chytľavá a najmä, vyskytli sa v nej situácie, kde som sa vyslovene našiel. Aj preto som sa po ohlásení druhého dielu tešil.

Petr Kopl je aktuálne zosobnením českého komiksového mainstreamu. Inými slovami, je masovo hanený a zároveň sa „dobre“ predáva. Netuším, či má psa, každopádne Broka, blchavca žijúceho v cirkuse, vytvoril na jednotku. Kvalitatívne je preto kniha Psí kusy v cirkusy rovnaká ako minulá. A teda skvelá. Pripravte sa na dávku bežných psích kúskov (vyváľanie sa v páchnucich miestach na zemi, vzťah psa k bábätku vs hryznutie každého iného atď.). A aj tých menej psích, slúžiacich autorovi na hranie si s komiksom ako médiom (jeden z mnohých fórkov vidíte pod týmto odstavcom) alebo na filozofické absurdnosti typu prasa psychológom (doslova).

Osobne sa mi zdá, že je toho úmyselného zabŕdania do komiksu až príliš. Skúšali to (úspešne) mnohí svetoví tvorcovia, takže z toho nič objavné nekuká, ale aspoň to priateľsky šteká. Kopl si zo seba (premyslene, uznávam, avšak pôsobí to uveriteľne) robí srandu, Brok mu viackrát adresuje priame urážky a glosy. Najviac mu však aj tak sedia momenty, kedy sa správa ako pes.

Crew sa drží formátu 22,5 x 19,5 cm, a preto knižka veselo vykúka z police a v užších knihovníčkach sa necudne otŕča do priestoru. Čiernobiela kresba udržuje celkovú predajnú cenu v medziach „do 7 eur/200 Kč“, čím sa knižka stáva lákavá pre širšie vrstvy potenciálnych konzumentov. Humor si užijú ako deti, tak dospelí, čo je pomerne vzácna kombinácia, v končinách strednej Európy priam dychberúco zázračná. Takže sa neokúňajte a smelo nechajte Broka, nech vám rozvráti domácnosť dobrou náladou. Ja sa aj s deťmi na neho teším a už sa nevieme dočkať, s čím príde nabudúce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *