Proč? Proto! Aneb co dělat s nahou ženskou

by Erik Kriššák

Skalpy: Úplně sám (Crew, 2016)
Jason Aaron, R. M. Guéra, Davide Furnó a Francesco Francavilla

Indiánska rezervácia, to je romantické miesto ctiace kultúru a tradície pôvodného amerického obyvateľstva. Po prériách sa už možno nepreháňajú bizóny, ale netreba sa zúčastniť karnevalu, aby ste videli hrdých indiánskych bojovníkov a lovcov, ako svojou existenciou dokazujú súčasným Američanom, že sú nezdolným národom… Moment, navrhujem prestať snívať a vrhnúť sa do neúprosnej reality zdecimovaného, ožobračného, prepitého , nafetovaného a zatrateného pozostatku národa, bez ktorého by Karl May nemal vo vezení čo robiť. Piatu knihu Skalpov Jasona Aarona dostala Crew na tuzemský trh práve teraz a kto sa s týmto komiksom ešte nestretol, mal by začať od začiatku.

skalpy

Pretože Skalpy nie sú žiadnou epizodickou nekonečnou mainstreamovou istotou na generovanie ziskov. Sú sondou do temnoty, popri ktorej dno Mariánskej priekopy vyzerá ako svetelným smogom rozjarené veľkomesto. A majú príbeh. Má svoj vrchol, z ktorého sa postupne rúti dolu kopcom a pokiaľ na jeho úpätí vegetuje dajaká dedinka s názvom Happyend, tak ju evidentne čaká nemilé prekvapenie v podobe lavíny.

skalpy_02

Tajný agent FBI, Dashiell Zlý Kôň, sa dal na cestu feťáckej trosky, nuž sa prakticky všetky ostatné postavy v príbehu stali zaujímavejšie. Jason Aaron si to uvedomuje a v päťdielnej knihe na neho zvysoka kašle, tak, ako na posun deja. Rozhodol sa, že nám prerozpráva čosi zo života odporných existencií, s ktorými sme sa stretávali v minulých knihách. Každý zošit sa venuje inému bastardovi. Zistíme, prečo je belošský Indián Diesel taký magor, prečo sa Baylis Nitz, Dashiellov šéf, chce tak strašne pomstiť za smrť svojich parťákov a aj to, ako sa to celé vlastne zomlelo. V neposlednom rade Ten, ktorý chytá prestane mať svoje tajomstvo. Aby to nevyzeralo, že súčasnosť nemá nárok, prikvitne do Kasína jeden černoch, aby zvládol obsadiť ako úvod, tak záver knihy. Vo výsledku ide o to, čo ich poháňa, prečo stvárajú pestvá, ktoré ich vedú rovno diaľnicou do Pekla.

skalpy_03

Musím uznať, že Aaron dal všetkým prezentovaným postavám uveriteľnú motiváciu, vlastne všetkým fandíte a dokážete sa stotožniť s ich snahami. Jasné, sú to zmrdi, avšak nie preto, lebo medveď. Jednoducho k nim bol život krutý ako tohoročné voľby k Procházkovi. Napokon je každý na svoj spackaný život úplne sám.

skalpy_04

Vizuálu kraľuje nemilosrdná kresba R. M. Guéru, dva zošity majú na svedomí záložníci Davide Furnó a Francesco Francavilla, ich kresba je o chlp klasickejšia, ale celkovo nenarúša dojem z knihy. Aby prípadní rodičia nedostali chuť venovať toto dielo deťúrencom, nech zalezú a neotravujú, dodávam, že každý z nich nám ukáže, ako si predstavuje nahé ženské a čo sa s nimi dá robiť. Nie vždy sú to príjemné veci…

skalpy_05

Sme v polovici série. Masaker, ktorý sa nevyhnutne blíži, má evidentne reumu, a preto si naň počkáme až v budúcich pokračovaniach. Napriek tomu Skalpy udržujú zvedavosť čitateľa v neustálom strehu a po dočítaní knihy chcem okamžite nášup!

skalpy_06

Vynikajúca záležitosť, baví ma viac ako Southern Bastards, čo je Aaronova séria, ktorá mala skvelý úvod a následne vykazuje síce mierny, ale stabilný pokles s každou ďalšou knihou. Skalpy majú opačnú tendenciu a verím, že im to vydrží.

skalpy_07

Tento nemilosrdný komiks kúpite určite všade, kde sa obrázky s bublinami predávajú, ale najlepšie je ísť priamo k zdroju a využiť e-shop vydavateľstva Crew.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *