Poslední dny magie?

by Erik Kriššák

Doctor Strange: Cesta podivných (Crew, 2018)
Jason Aaron, Chris Bachalo, Kevin Nowlan

Dr. Strange, ten, čo ho vo filme hrá Sherlock, mal prednedávnom neuveriteľné šťastie. Dostal sa do rúk amerického hviezdneho scenáristu Jasona Aarona a nemenej úspešného výtvarníka Chrisa Bachala. Výsledkom bol komiks, ktorý patril k tomu najlepšiemu, čo priniesol takzvaný All-New All-Different Marvel. Neveríte?

Po udalosti Secret Wars, kedy sa všetky reality rozhodli znereálniť a popri tom vymazať všetko, čo bolo, je a už nebude, nastúpil ďalší z nespočetných márveláckych reštartov komiksových sérií. Po ohlásení, že Dr. Strange sa oprostí od paberkovania v Avengers (hoci jeho tri magické momenty v New Avengers stáli za to) a zverí svoju budúcnosť do rúk kreatívneho týmu, čo stál za najhumornejšou superhrdinskou sériou súčasnosti, a síce Wolverine And The X-Men, (sorry, Deadpool a všetci ostatní šašovia, nechytali ste sa) nešlo odolať. Okamžite som nastúpil cestu skúpenia všetkých štyroch kníh Aaronovho „ranu“. Chystal som sa o nich napísať oslavný článok, ale Crew mi to prekazila oznámením, že Dr. Strange vyjde česky. Úprimne, ešte aj teraz, keď držím v ruke Cestu podivných, tak tomu celkom neverím. Jednoducho si nedokážem predstaviť, že by v našich končinách zabral komiks s kúzelníkom (Constantine prikyvuje). No čo, zabalil som poznámky do zásuvky a teraz mi prišli vhod.

Ak si odmyslím nedávny film, Dr. Strange u nás nie je veľmi známa postava. Komiksov mu tu moc nevyšlo. Počiatky v UKK boli fajn (nerátam Defenders, to bolo o ničom), rovnako ako moderná Přísaha, NHM neprinieslo nič extra (Do nitra temné dimenze), azda len komediálni Defenders od DeMatteisa a Giffena stoja za zmienku. Krátke vstupy v Amazing Spider-Manovi nestoja za námahu. Preto chválim snahu Crewi dať mu širší priestor.

Momentálne je v kurze vyhýbanie sa spoilerom, nuž k deju iba krátko. Dr. Strange netuší, že naprieč dimenziami sa rúti inkvizičná čata Empirikulov, chlapíkov, čo nenávidia mágiu a našli spôsob, ako ju zlikvidovať. Doslova. Popri tom si hlavný hrdina musí poradiť s bežnými každodennými úlohami typu parazitujúcich tvorov, čo nepozorovaní hodujú na ľuďoch alebo s obsahom vlastnej chladničky. Miestami je to vtipné, miestami je jasné, že Aaron má rád Hellblazera (bar pre mágov), najlepšie je však postupne budované napätie. Hrozba, ktorá sa na milého doktora rúti, je servírovaná po troškách (nie, teraz nejde o taliansku mafiu) a tá snaha o varovanie, ktorá vychádza navnivoč, je majstrovská. Zaujímavé tiež je, že Dr. Strange sa stáva pomerne zápornou postavou, riešenie ceny za užívanie mágie je ďalším plusom, ktorý do života hrdinu vnáša Aaron a nie je to pekné tajomstvo. V neposlednom rade mi sadla postava knihovníčky, ktorá sa pripletie do deja a zazrie najstrašnejšiu vec v Strangeovom domove.

Aby som to skrátil, po neprekonateľne neodolateľnom závere, ktorý skrátka neumožňuje inú voľbu, len prečítať si pokračovanie, ostáva množstvo otázok. Ako poraziť bytosť, ktorú mágia nezraní (zatiaľ)? Čo vyvedie Monako? Pokazí Aaron všetko starostlivo budované napätie príchodom X-Menov/Avengers, ktorí nakopú inkvizítorom sedacie ústrojenstvo namiesto newyorských mágov? Čo sa skrýva v pivnici domu na Bleecker Street 177A? Ocení tuzemský čitateľ to najlepšie, čo moderný superhrdinský maistream ponúka?

Samostatnou kapitolou je kresba. Opomeniem párstranový vklad Kevina Nowlana, ktorého tuzemskí komiksáci poznajú z magazínu Crew (najmä na kvadrát), Batman i Jack B. Quick by mohli rozprávať. Hlavnou hviezdou je Chris Bachalo. No, hviezdou… Bachalo patrí k tým umelcom, čo kedysi kreslili pekne (Sandman, Smrť) a potom si našli vlastný štýl (to je eufemizmus). Osobne ma irituje. Ide o niečo medzi mangou a geometrickou príručkou hranatých (ú)tvarov. V Avengers to pôsobilo strašne, v X-Menoch ddto (dodnes mám nočné mory z jeho čarbaníc z obdobia po Klane M), ale zasa v komediálnom vyznení Wolverine And The X-Men jeho štýl zažiaril. Bachalo sa neštíti nakresliť akúkoľvek absurdnosť a vcelku sviežim spôsobom. V Dr. Strangevi sa vyžíva. Ukážka nášho čiernobieleho sveta požieraného magickou pestrofarebnosťou má niečo do seba.

Kniha, to si všimne asi každý, obsahuje prvú polovicu príbehu, ktorý následne vyvrcholí v pokračovaní s príznačným názvom Poslední dny magie. Niekoľko alternatívnych obálok a skíc z nej žiaden omnibus nespraví, nuž ide o štandardný paperback vhodný pre ľudí, čo radi čítajú a neradi spevňujú podlahy v osobnom múzeu s vylúčením verejnosti, kde sa opájajú veľkosťou exponátov a na niečo tak mrzké ako čítanie na záchode/v autobuse/na dažďom zmáčanej ulici atď. ani nepomyslia.

Čo viac dodať? Jeden z najkvalitnejších bookov z Marvelu, čo tu kedy vyšiel, by si zaslúžil národnú reklamnú kampaň a nie suchopárnu textovú snahu o lákanie bežných konzumentov komiksov do e-shopu Crewi. Čo už! Dr. Strangea berte všetkými desiatimi, Cesta podivných je najlepším Aaronovým počinom v celej Strangeovej kariére, čo si trúfam tvrdiť navzdory tomu, že som všetko s jeho účasťou nečítal!

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , a jeho autorem je Erik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *